Od lat pokutuje w naszej świadomości stereotyp Żyda biernego, podporządkowanego okupantom, pokornie idącego na śmierć. Jak się okazuje, zupełnie niesłuszny. - Żydzi walczyli pomimo braku broni, uczestniczyli w powstaniach i buntach. Prowadzili działalność konspiracyjną. To nieprawda, że "szli jak barany na rzeź" - informują organizatorzy wystawy Bojownicy i bojowniczki.
Żydowski ruch oporu dotyczy działań podejmowanych w gettach, obozach koncentracyjnych oraz partyzantki. Najbardziej znane z nich to powstania w gettach warszawskim i białostockim, opór w gettach częstochowskim i będzińsko-sosnowieckim, bunt w Treblince. Wśród bojowników, prezentowanych na wystawie, przeważają osoby z Konina i Kalisza. Warto pamiętać o buncie żydowskich więźniów w obozie pracy przymusowej w Koninie-Czarkowie, uwiecznionym w napisanym po wojnie pamiętniku jednego z nich, rabina Jehoszuy Mosze Aaronsona. To najlepiej udokumentowany przypadek zbiorowego oporu na terenie okupowanej Wielkopolski. Żydowskich bojowników z Mosiny i Wągrowca, należących do tzw. Grupy Bauma, znajdziemy w Berlinie.
Wystawa jest częścią szerszego projektu realizowanego przez redakcję czasopisma "Miasteczko Poznań" w ramach działania "Otwarta Żydowska" wspieranego ze środków Urzędu Miasta Poznania.
oprac. red.
- wystawa Bojownicy i bojowniczki z Poznania i Wielkopolski w żydowskim ruchu oporu
- przygotowali Zbigniew Pakuła i Szymon Pietrzykowski
- otwarcie: 7.05
- skwer przed synagogą przy ul. Stawnej
- czynna do 23.05
- wstęp wolny