Z prof. Tadeuszem Sławkiem, laureatem tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej - Nagrody im. Adama Mickiewicza, rozmawia Grażyna Wrońska.
Z prof. Tadeuszem Sławkiem, laureatem tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej - Nagrody im. Adama Mickiewicza, rozmawia Grażyna Wrońska.
Podczas drugiego dnia festiwalu Poznań Poetów kontynuowano tematy dotyczące muzyki. Spotkanie zatytułowane "Bob Dylan, Leonard Cohen. Sceny z życia i twórczości" zdominowały opowieści o zeszłorocznym nobliście.
Z trójką autorów nominowanych do Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka rozmawia Grażyna Wrońska. Kto z nich zdobędzie nagrodę, dowiemy się w piątek, podczas gali zamykającej festiwal Poznań Poetów.
Rozmowa z Filipem Czekałą, autorem popularnych "Historii wartych Poznania. Od PeWuki i Baltony do Kapitana Wrony". Właśnie ukazał się drugi tom zatytułowany "Miasto nie do Poznania".
- "Muzyka do sensu" oznacza, że wiersz jest tym, czym jest i naprawdę nie ma powodu, by był czym innym, ale gdyby chciał, to mógłby być symfonią, kantatą, muzycznym poematem, mógłby się napompować cudzą formą, spęcznieć jak balon, wylecieć nad padół, nad język, podnieść autora wzwyż - tymi słowami wyjaśniał ideę projektu jego kurator i pomysłodawca Piotr Śliwiński.
Jedno przypadkowe spotkanie, które zaowocowało milionami słuchaczy na całym świecie - tak w skrócie można opowiedzieć historię powstania i rozkwitu zespołu Seafret. Brytyjski duet w piątek przypomni się poznańskiej publiczności i zaprezentuje najnowszy singiel "Blank you out".
- "Mikro Teatr" to ćwiczenia z samoograniczenia - mówi kurator przedsięwzięcia Tomasz Plata. Na spektakle w ramach poznańskiej odsłony wydarzenia zaprasza Scena Robocza.
Elfy, trolle i krasnale zamieszkujące Islandię mogą się od niej uczyć sztuki magii. Muzyka Sóley zaczarowuje i hipnotyzuje słuchaczy zatraconych w ciepłym głosie wokalistki. Artystkę będzie można usłyszeć w najbliższy czwartek w Auli Artis.
Bliscy Nieznajomi to szczególny festiwal teatralny, bo umożliwia poznaniakom obejrzenie wyjątkowych spektakli z całej Polski.
Anna Karenina - Tołstojowskie arcydzieło stanowi atrakcyjne i stale poruszające źródło inspiracji dla artystów teatru, sceny baletowej i kina. W Poznaniu swoją premierę miał, oparty na wątkach tej rosyjskiej powieści, balet do muzyki Rodiona Szczedrina zaprezentowany w koncepcji choreograficznej Tomasza Kajdańskiego. Zachwycająca Anna w wykonaniu Darii Sukhorukovej oraz wysoki poziom umiejętności poznańskich tancerzy to najistotniejsze walory najnowszego spektaklu Sceny pod Pegazem.
Hollywood zna siłę nostalgii, dlatego co jakiś czas "odświeża" kolejne kultowe dzieła, którymi świat zachwycał się kilka dekad temu. Za reanimację serii o "Obcym", zapoczątkowaną jeszcze pod koniec lat 70., zabrał się sam autor pierwowzoru. Problem polega na tym, że "Ósmego pasażera Nostromo" realizował Ridley Scott artysta i wizjoner, a "Przymierze" jest efektem pracy Ridleya Scotta wyrobnika.
Choć niektórzy uważają ją za ekscentryczkę, ona sama twierdzi, że jest mieszczańska i poukładana. Gaba Kulka zaśpiewa oraz zagra na klawiszach i ukulele w Winiarni Pod Czarnym Kotem 18 maja. Na kontrabasie towarzyszyć jej będzie Wojtek Traczyk.
Wystawy, wykłady, zabawy, koncerty i inscenizacje - to wszystko, i nie tylko to, czeka na nas podczas tegorocznej Nocy Muzeów 20/21 maja.
Przygody zwierzaków z Central Parku zdobyły serca najmłodszych w 2005 roku, a kolejne części filmów nie pozwoliły na spadek popularności hitu wytwórni DreamWorks (kolejna, czwarta część "Madagaskaru" planowana jest na 2018 rok). Musicalowa wersja filmu animowanego ma przede wszystkim pobudzać wyobraźnię dzieci.
To będzie czas wypełniony niemal od rana do wieczora: spotkania, czytania, filmy, koncerty, dyskusje...
"Szukałem konstelacji form, jakie w nieskończonym bogactwie nieustannie tworzy przyroda. Próbowałem pozwolić formom wzrastać. Ufałem przykładowi zarodków, gwiazd, chmur, roślin, zwierząt, ludzi" - podsumowywał w 1958 roku swoją sztukę jeden z najbardziej znanych abstrakcjonistów na świecie, pierwotnie dadaista, Hans Arp.
- Na początku pracowałam w ciemni, byłam Fredzią od "dyrkopa" do kopiowania stykówek - mówi Alfreda Staszewska, którą od 1941 roku zatrudniał u siebie poznański fotograf Ernst Stewner. - Córka Nowaka przyszła wcześniej, od razu po przejęciu firmy od Gregera, i to z jego czasów była większość pracujących tam kobiet. Na przykład moja siostra.
Premiera musicalu "Madagaskar" w Teatrze Muzycznym i baletu "Anna Karenina" w Teatrze Wielkim. Wojtek Mazolewski i goście w klubie B17, Poznań Design Festiwal nad rzeką i Festiwal Filmów nieCodziennych w Zamku... A Ty jak zagospodarujesz sobie weekend?
Trochę inspiracji ludowych i zasłuchanie w tradycję akustycznego jazzu plus wrażliwość, wyobraźnia i muzykalność - te wszystkie elementy decydują o jakości nowych dokonań zespołu Mateusz Smoczyński Quintet. Słuchaliśmy go w środę na żywo w Zamku.
Rozmowa ze skrzypkiem Ostapem Mańko i kontrabasistą Patrykiem Piłasiewiczem - współtwórcami projektu "Leksykon", który swoją premierę będzie miał podczas tegorocznego festiwalu Ukraińska Wiosna.