Przemysław Terlecki został dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Będzie także odpowiadał za budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Przemysław Terlecki został dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Będzie także odpowiadał za budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Jest autorem licznych książek i felietonów podróżniczych, w których zaczytywano się w międzywojniu. W trakcie II wojny światowej zbratał się z polskimi lotnikami przebywającymi w Anglii, czego efektem jest Dywizjon 303. Po wojnie wciąż pisał. Arkady Fiedler, bo o nim mowa, podróżnik i literat, jest bohaterem najnowszej książki Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.
Jak wyglądałoby spotkanie Sylvii Plath, Virginii Woolf i... Ivany Trump? To się nikomu nie śniło!
Współpraca między polskimi a niemieckimi artystami, którzy spotykają się na sympozjach organizowanych dzięki pomocy i środkom finansowym Kunstbauwerk e.V. w Vierraden, a konkretnie w tamtejszej dawnej Fabryce Tytoniu, od lat stanowi ciekawy przykład wymiany myśli i idei. Efektem rozmów i wspólnej pracy są projekty eksponowane później w przestrzeniach fabryki. Jedną z tych wystaw przeniesiono do galerii Curators'LAB. Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Brzoska i Patrick Huber.
Tegoroczne Walentynki można spędzić w nieoczywisty sposób, biorąc udział w specjalnym walentynkowym programie w Poznańskim Muzeum Pyry, serduszkowym baliku karnawałowym (propozycja dla najmłodszych) albo tańcząc tańce balkofolkowe. Sobota i niedziela również zapowiadają się interesująco - czekają nas naprawdę liczne koncerty i warsztaty, kilka gościnnych spektakli i Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń. Będzie w czym wybierać!
Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.
A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.
Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń to doskonała okazja do posłuchania o dalekich wyprawach i podzielenia się własnymi przeżyciami z podróży. 14 lutego festiwal wystartuje już po raz ósmy, przez trzy dni gromadząc opowieści o najdalszych zakątkach świata w jednym miejscu.
W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".
- Przez całe swoje życie próbuję tworzyć rzeczy nowe i dobre. Czy są przy tym ważne? Wy mi powiecie - mówił w jednym z wywiadów Boris Bućan. Od 14 lutego dzięki wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał każdy będzie mógł to ocenić i przekonać się, co wyróżnia tego uznanego na całym świecie chorwackiego artystę i na ile jego myślenie o sztuce cechuje się nowatorskim podejściem.
Frida Kahlo to jedna z bardziej znanych artystek - życie meksykańskiej malarki przyciąga uwagę wielu badaczy i miłośników sztuki nie tylko ze względu na dokonania artystyczne, ale także na fascynujące życie prywatne artystki.
W tym roku już po raz trzydziesty utalentowani poznaniacy będą mogli ubiegać się o Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego oraz o Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Termin składania wniosków dotyczących ich przyznania upływa 31 marca.
Janusz Stolarski 25 lat po premierze pokaże w Teatrze Ósmego Dnia monodram Zemsta czerwonych bucików. Otwarta próba spektaklu w piątek 14 lutego w Teatrze Ósmego Dnia.
Dwa głośne koncerty, nadkomplety publiczności, hołdy uwielbienia, frenetyczne owacje i... wypoczynek w majątku Kwileckich w Oporowie. 130 lat temu Ignacy Jan Paderewski po raz pierwszy odwiedził Poznań.
Zupełnie zignorowane przez Akademię Filmową chińsko-amerykańskie Kłamstewko odbiło sobie brak jakiejkolwiek nominacji do Oscarów wygraną cenionej statuetki Independent Spirit w kategorii Najlepszy Film. I w oscarowym tygodniu wydaje się w polskich kinach najciekawszą premierową propozycją.
Przed nami 6. edycja Kulturalnego Starego Rynku, który w tym roku potrwa od 26 czerwca do 13 września. Jeśli masz do zaoferowania ciekawy projekt artystyczny i chciałbyś pokazać go szerszej publiczności, do 16 marca możesz złożyć wniosek ze swoją propozycją. Warto - w ubiegłym roku w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 tys. osób.
Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.
- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.
Pierwszy prezydent powojennego Poznania musiał być komunistą. Ale gdy tylko miasto zaczęło znowu funkcjonować, inżynier Feliks Maciejewski zrezygnował z urzędu.
5 lutego ogłoszono nominacje do International Opera Awards, prestiżowej nagrody środowiska operowego. Teatr Wielki w Poznaniu został dostrzeżony aż w trzech kategoriach.