Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Jest autorem licznych książek i felietonów podróżniczych, w których zaczytywano się w międzywojniu.  W trakcie II wojny światowej zbratał się z polskimi lotnikami przebywającymi w Anglii, czego efektem jest Dywizjon 303. Po wojnie wciąż pisał. Arkady Fiedler, bo o nim mowa, podróżnik i literat, jest bohaterem najnowszej książki Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.

Czytaj artykuł

Współpraca między polskimi a niemieckimi artystami, którzy spotykają się na sympozjach organizowanych dzięki pomocy i środkom finansowym Kunstbauwerk e.V. w Vierraden, a konkretnie w tamtejszej dawnej Fabryce Tytoniu, od lat stanowi ciekawy przykład wymiany myśli i idei. Efektem rozmów i wspólnej pracy są projekty eksponowane później w przestrzeniach fabryki. Jedną z tych wystaw przeniesiono do galerii Curators'LAB. Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Brzoska i Patrick Huber.

Czytaj artykuł

Tegoroczne Walentynki można spędzić w nieoczywisty sposób, biorąc udział w specjalnym walentynkowym programie w Poznańskim Muzeum Pyry, serduszkowym baliku karnawałowym (propozycja dla najmłodszych) albo tańcząc tańce balkofolkowe. Sobota i niedziela również zapowiadają się interesująco - czekają nas naprawdę liczne koncerty i warsztaty, kilka gościnnych spektakli i Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń. Będzie w czym wybierać!

Czytaj artykuł

Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.

Czytaj artykuł

A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.

Czytaj artykuł

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń to doskonała okazja do posłuchania o dalekich wyprawach i podzielenia się własnymi przeżyciami z podróży. 14 lutego festiwal wystartuje już po raz ósmy, przez trzy dni gromadząc opowieści o najdalszych zakątkach świata w jednym miejscu.

Czytaj artykuł

W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".

Czytaj artykuł

- Przez całe swoje życie próbuję tworzyć rzeczy nowe i dobre. Czy są przy tym ważne? Wy mi powiecie - mówił w jednym z wywiadów Boris Bućan. Od 14 lutego dzięki wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał każdy będzie mógł to ocenić i przekonać się, co wyróżnia tego uznanego na całym  świecie chorwackiego artystę i na ile jego myślenie o sztuce cechuje się nowatorskim podejściem.

Czytaj artykuł

Frida Kahlo to jedna z bardziej znanych artystek - życie meksykańskiej malarki przyciąga uwagę wielu badaczy i miłośników sztuki nie tylko ze względu na dokonania artystyczne, ale także na fascynujące życie prywatne artystki. 

Czytaj artykuł

W tym roku już po raz trzydziesty utalentowani poznaniacy będą mogli ubiegać się o Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego oraz o Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Termin składania wniosków dotyczących ich przyznania upływa 31 marca.

Czytaj artykuł

Dwa głośne koncerty, nadkomplety publiczności, hołdy uwielbienia, frenetyczne owacje i... wypoczynek w majątku Kwileckich w Oporowie. 130 lat temu Ignacy Jan Paderewski po raz pierwszy odwiedził Poznań.

Czytaj artykuł

Zupełnie zignorowane przez Akademię Filmową chińsko-amerykańskie Kłamstewko odbiło sobie brak jakiejkolwiek nominacji do Oscarów wygraną cenionej statuetki Independent Spirit w kategorii Najlepszy Film. I w oscarowym tygodniu wydaje się w polskich kinach najciekawszą premierową propozycją.

Czytaj artykuł

Przed nami 6. edycja Kulturalnego Starego Rynku, który w tym roku potrwa od 26 czerwca do 13 września. Jeśli masz do zaoferowania ciekawy projekt artystyczny i chciałbyś pokazać go szerszej publiczności, do 16 marca możesz złożyć wniosek ze swoją propozycją. Warto - w ubiegłym roku w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 tys. osób.

Czytaj artykuł

Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.

Czytaj artykuł

Pierwszy prezydent powojennego Poznania musiał być komunistą. Ale gdy tylko miasto zaczęło znowu funkcjonować, inżynier Feliks Maciejewski zrezygnował z urzędu.

Czytaj artykuł

5 lutego ogłoszono nominacje do International Opera Awards, prestiżowej nagrody środowiska operowego. Teatr Wielki w Poznaniu został dostrzeżony aż w trzech kategoriach.

Czytaj artykuł
1 232 Strona 233 234 235 236