Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Udało się zachować wiele oryginalnych elementów. Przede wszystkim "serce" urządzenia, czyli mechanizm fotoplastykonu. To drewniane koło, na którym osadzone w głębokich ramkach stereofotografie przesuwają się przed oczami oglądających - mówi Tomasz Zabór* - stolarz, który odrestaurował poznański fotoplastykon.

Czytaj artykuł

Moje serce zabiło szybciej na widok Dzikiego, czterdziestolatka z Płocka. Nie do pomyślenia, że takie "samoróbki" traktorów rolniczych były kiedyś powszechne. Nie do pomyślenia, że to właśnie on, wśród m.in. wielozadaniowych samolotów, wpadł mi w oko.

Czytaj artykuł

- Diagnozy Zoli wynikające z obserwacji społeczeństwa II połowy XIX wieku mają mnóstwo przełożeń na naszą rzeczywistość - tak realizację Nany w reżyserii Moniki Pęcikiewicz w Teatrze Polskim zapowiada Maciej Nowak, dyrektor artystyczny sceny. Premiera (przeniesiona z marca) 18 września.

Czytaj artykuł

- Kiedy dowiedziałem się o tej koszmarnej historii więźniów żydowskich, byłem nie tylko totalnie zaskoczony, ale zły i rozczarowany - mówi Maciej Krajewski* ze Stowarzyszenia Łazęga Poznańska. Dzięki staraniom jego i Aleksandra Przybylskiego oraz społecznej zbiórce, 1 września nad jeziorem Rusałka stanęła tablica upamiętniająca tragiczną historię powstania tego sztucznego zbiornika wodnego.

Czytaj artykuł

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

Czytaj artykuł

- Pół roku nie wychodzenia na scenę to cała wieczność - mówi Iwona Pasińska, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca. Po pandemicznym zawieszeniu poznański teatr wraca do grania. Od grudnia - w swojej nowej siedzibie, na którą czekał kilkadziesiąt lat.

Czytaj artykuł

Kryzys klimatyczny to obecnie najważniejsze wyzwanie ludzkości. Coraz głośniej i dobitniej mówią o nim poznańscy artyści i organizatorzy życia kulturalnego w mieście. Warto ich posłuchać i dołączyć do kulturalnej koalicji dla klimatu.

Czytaj artykuł

- Uważam, że jeśli podejmuję taką tematykę w sztuce, to postawę ekologiczną powinnam przyjmować również we własnym życiu, aby te dwie sfery się uzupełniały - mówi Diana Lelonek*, artystka, fotografka, ekodziałaczka.

Czytaj artykuł

Ignacy Jan Paderewski - polityk, kompozytor, pianista, wirtuoz. Lecz kto jeszcze? Showman, ulubieniec kobiet, jeden z najbogatszych artystów swoich czasów! Czy znamy go takiego?

Czytaj artykuł

Matka - tradycyjnie niesmaczna sztuka Witkacego - w nieprzesadzonej, a po klasycznemu pięknej i czystej, acz lekko buduarowej interpretacji Radka Stępnia jest satysfakcjonującą produkcją Teatru Nowego. To spektakl dość surowy i po ludzku wyborny w swej trzeźwej zachowawczości. Zapewni nam miękki, bezpieczny, acz doprawiony smakowitym jadem powrót w przytulne objęcia ukochanego, poznańskiego teatru repertuarowego przy Teatralce.

Czytaj artykuł

17. Millenium Docs Against Gravity pozwoliło widzom na unikatową możliwość analizy ludzkich zachowań oraz funkcjonowania świata.

Czytaj artykuł

Dziwaczki - pierwszy spektakl na żywo organizowany przez Dom Bretanii - były okazją do spotkania charyzmatycznego Duo du Bas, a także do zmierzenia się z bohaterkami wykluczonymi ze społeczeństwa na wielu poziomach, przez swój starszy wiek, płeć, a także charakteryzujące je niegroźne "szaleństwo".

Czytaj artykuł

- Od początku wydawało mi się to (tłumaczenie Małego Księcia na poznańską gwarę) przedsięwzięciem karkołomnym, w końcu podjąłem próbę, ale najpierw  postanowiłem przetestować fragment tłumaczenia na poznańskich uczniach i okazało się, że bardzo im się ten mój Książę Szaranek spodobał. Śmiechu gzubów było co niemiara - opowiada Juliusz Kubel*, poznański pisarz regionalny i autorytet w dziedzinie gwary. 

Czytaj artykuł

Wystawa prezentuje współczesne szkło artystyczne na przykładzie prac piętnastu polskich artystów, takich jak: Jerzy Chodurski, Andrzej Kucharski, Marcin Litwa, Wojciech Olech, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Czesław Roszkowski, Stanisław Sobota, Witold Śliwiński, Konrad Tomaszewski, Tomasz Urbanowicz, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Maciej Zaborski.

Czytaj artykuł

Aby uniknąć krwawego odwetu, we wrześniu 1939 roku prezydent Cyryl Ratajski zadbał o bezpieczeństwo Niemców uwięzionych na Młyńskiej w ramach internowania.

Czytaj artykuł

Dwa nowe słuchowiska Kuby Kaprala - przeznaczona dla najmłodszych Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc i skierowana do osób dojrzałych Szafa - pokazują niepośledni talent literacki wszechstronnego autora sztuk. Bo równie dobrze radzi on sobie w świecie sztuki skierowanej do dzieci, co tej przeznaczonej dla dorosłych.

Czytaj artykuł

Wystartowały zapisy na 5. Akademię Miasta, czyli bezpłatny kurs dla miejskich aktywistów, architektów, badaczy, animatorów i urzędników. Nabór potrwa do 30 września.

Czytaj artykuł
1 206 Strona 207 208 209 210