Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Rzeźby we wspólnej przestrzeni

Twórcy biorący udział w wystawie "Wspólna przestrzeń" podejmują zagadnienia związane z tematyką relacji międzyludzkich i naszej tożsamości. Ich prace można obejrzeć do końca września.

. - grafika artykułu
Tomasz Jędrzejewski. Bez tytułu (Wojciechowi Kujawskiemu). Fot. materiały organizatorów

- Wystawa "Wspólna przestrzeń" jest próbą ukazania artystycznego dorobku wielkopolskich artystów. Zdecydowałem się na samodzielny dobór dzieł, odwiedzając twórców w ich własnych pracowniach. Ten sposób selekcji miał pozwolić na dobór projektów mających zaciekawić współczesnego odbiorcę - mówi kurator wystawy, Tomasz Jędrzejewski.

Katedry w ogrodzie

Wystawa prezentuje formy, których jeszcze nie pokazywano szerszej publiczności. - Podczas selekcji postanowiliśmy odejść od typowego przedstawienia, jakim jest postument, dodając również instalacje artystyczne i pracę w przestrzeni - zdradza Jędrzejewski. Mając do dyspozycji trzy sale oraz przestrzeń ogrodu, kurator zdecydował się na prezentację ponad czterdziestu prac. Jest wśród nich rzeźba z brązu zatytułowana "Ptak", która wyszła spod rąk szczycącego się wieloma osiągnięciami w dziedzinie kreacji form przestrzennych profesora poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, Józefa Petruka.

W korespondującym z budynkiem ogrodzie zwiedzający mają okazję obejrzeć m.in. prace prof. Danuty Mączak z cyklu "Wobec Słońca". Uwagę przyciągają również powstałe poprzez zestawienie stali i szkła "Katedry" Romana Kosmali oraz wiszące, porcelanowe instalacje Marii Podskarbi-Hebisz, które świetnie wpisują się w plenerowy aspekt ekspozycji. Wśród eksponatów znalazł się również rezultat pracy rzeźbiarskiej Józefa Stasińskiego, znanego dotychczas głównie miłośnikom numizmatyki z osiągnięć w medalierstwie.  

Idzie młodość

Pośród doświadczonych autorów swoją szansę na wystawienie prac otrzymali także młodzi adepci sztuki, którzy mogą już pochwalić się ciekawym dorobkiem artystycznym. - Jednym z moich celów było utworzenie platformy wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi rzeźbiarzami oraz nestorami tego zawodu - zaznacza kurator.

Na wystawie znalazły się więc prace Rafała Nowaka - twórcy fontanny Marsa na Starym Rynku, oraz Norberta Sarneckiego - zwycięzcy konkursu na wykonanie pomnika Ignacego Paderewskiego. Prace tego ostatniego zdobią fontannę na skwerze im. Z. Zakrzewskiego. Wielkopolskie rzeźbiarki reprezentują: specjalizująca się w pracy z ceramiką Urszula Szymańska oraz Lidia Tyczyńska - wystawiająca wykonaną z mosiądzu rzeźbę pt. "Drapieżność".

Zbiór dzieł artystów zebranych pod egidą Wielkopolskiego Związku Rzeźbiarzy Artystów jest dostępny dla zwiedzających w siedzibie Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

Dawid Wódzki

  • wystawa rzeźby "Wspólna przestrzeń"
  • Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, ul. Prymasa Wyszyńskiego 8
  • czynna do 30.09 w g. 8-15 (od poniedziałku do piątku)