Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Poleciał za Lecem

Bogactwo treści w ascetycznej formie - to w wielkim skrócie twórczość Mieczysława Wasilewskiego. Jego plakaty i rysunki można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

Mieczysław Wasilewski, rys. autopromocyjny - grafika artykułu
Mieczysław Wasilewski, rys. autopromocyjny

Wasilewski to grafik wszechstronny. Nie ogranicza się jedynie do plakatów, ale równie chętnie podejmuje się projektowania ilustracji do różnego rodzaju periodyków, okładek książek czy znaków firmowych. Jako plakacista ma na swoim koncie liczne nagrody (m.in. Złoty Medal na prestiżowym 6. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1976) i zasłużone miejsce na liście najważniejszych polskich twórców posługujących się tym medium. Swoje emocje i refleksje często przelewa na papier. Spod jego ręki wyszło mnóstwo rysunków. Część z nich będziemy mogli oglądać przez najbliższe dwa tygodnie w Arsenale.

Już sam tytuł wystawy - "Lecę Lecem" -  wprowadza w charakterystyczny klimat twórczości Wasilewskiego. Ważną rolę w jego życiu odegrał bowiem Stanisław Jerzy Lec - poeta, satyryk i aforysta, autor "Myśli nieuczesanych". Na widok prac swojego studenta prof. Henryk Tomaszewski - jeden z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu - zauważył: "Mietek leci Lecem". Rzeczywiście projekty Wasilewskiego to w pewnym sensie przełożenie na język plakatu sposobu formułowania myśli przez "Stacha" (pseudonim literacki Leca) opartego przede wszystkim na dowcipie, dyscyplinie formalnej i skrócie myślowym.

Na przykładzie słynnego plakatu "To be war not to be" widać, jak Wasilewski oczyszcza swoje grafiki ze wszelkich zbędnych elementów, pozostawiając czystą esencję. W tym przypadku świadomie zrezygnował z koloru, bo uważał, że mógłby on odwrócić uwagę widza od sedna przekazu. Jak zauważył Wiesław Rosocha: "Wielu na próżno poszukuje tego, co znajduje się w jego koszu na śmieci. Wbrew pozorom nie dzieli świata na czarny i biały. Nieustająco sprawdza nasze oko i inteligencję". Każdy plakat Wasilewskiego (bez względu na to, czy dotyczy sztuki teatralnej, koncertu czy trudnych tematów społecznych), a także jego szkice i rysunki stanowią doskonały przykład mistrzowskiego rozwiązania problemu za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzlem lub samej typografii.

Mieczysław Wasilewski urodził się 1942 roku w Warszawie. W 1966 obronił dyplom z plakatu. Sztuki projektowania uczył w dwóch warszawskich placówkach: Akademii Sztuk Pięknych (przejął pracownię po swoim mentorze, prof. Tomaszewskim) oraz Europejskiej Akademii Sztuk. Był wykładowcą również na zagranicznych uczelniach artystycznych (w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii). Wziął udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą.

Karolina Gumienna

  • "Lecę Lecem"
  • Mieczysław Wasilewski - plakaty i rysunki
  • Galeria Miejska Arsenał
  • kurator: Zdzisław Schubert
  • wernisaż: 15.02, g. 18
  • wystawa trwa do 02.03
  • bilety 5/7 zł