Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Muzeum Motoryzacji wraca w wielkim stylu

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

. - grafika artykułu
fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie

Modernizacja Kaponiery zmusiła Muzeum Motoryzacji do wyprowadzki z części podziemnej, a nowego miejsca dla cennej kolekcji dotąd nie znaleziono. Z tych powodów większość zabytkowych samochodów była w ostatnich latach "eksponowana" wyłącznie w garażach właścicieli i oczywiście na Targach, w czasie wielkich imprez motoryzacyjnych jak Poznań Motor Show czy Retro Motor Show.

Niestety w ubiegłym roku, z powodu pandemii Covid-19 targi Retro Motor Show nie odbyły się, a kolejna edycja Poznań Motor Show jest planowana na kwiecień 2021. Czy ta największa impreza motoryzacyjna w Polsce odbędzie się w tym terminie - jeszcze nie wiadomo.

Niezależnie od tego, zabytkowe samochody wróciły na MTP dzięki wieloletniej współpracy Targów z Automobilklubem Wielkopolski. Wystawa starych automobili i wiekowych bicykli została przygotowana z dużym rozmachem i zajęła cały pawilon nr 2. Jest podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry'ego Ford'a, poprzez amerykańskie klasyki, wśród których jest 113-letni REO Gentelman's Roadster, aż po inne pojazdy z całego świata.

I tak: w "strefie włoskiej" będzie można obejrzeć pięknie zachowanego Fiata 118H/1500 Cabriolet z 1966 roku oraz Fiata 514 z 1929 roku, a także kultowe motorowery marki Vespa. W dziale francuskim zobaczymy Renault NN Torpedo z 1925 roku, a także najstarszy eksponat na wystawie - rower (a raczej bicykl) Clement Safety z 1888 roku.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny reprezentuje MG TA 4-cylindrowym silnikiem rzędowym wyprodukowany w 1937 roku. Dział niemiecki podzielono na wschodni i zachodni. Motoryzację RFN reprezentuje Mercedes W108/280SE z 1971 roku i BMW E9 z 1973 roku. Dowodem wyższości NRD-owskiej techniki nad "zgniłym zachodem" jest zaś kolekcja trabantów. W pawilonie nr 2 zobaczymy także kultowe samochody z czasów PRL-u, takie jak Warszawa, Fiat 125p, 126p, Tarpan czy Żuk. Zadbano o odpowiednią aranżację stanowisk. Auta "zaparkowano" w pobliżu trzepaka do dywanów, a scenografię tworzą przedmioty codziennego użytku z lat 60, 70 i 80-tych. Oprócz klasycznych samochodów osobowych na wystawie pojawiły się również wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle z okresu II wojny światowej.

- Muzeum Motoryzacji na Międzynarodowych Targach Poznańskich stanowi prezentację pojazdów należących do członków naszego klubu, którzy z ogromnym zaangażowaniem podjęli się  przygotowania ekspozycji w pawilonie nr 2 na terenie MTP. Cieszymy się, że mamy możliwość dzielenia się naszą pasją - mówi Bartosz Bieliński, prezes Automobilklubu Wielkopolski.

Ekspozycja jest już gotowa, ale jeszcze nie wiadomo, od kiedy i do kiedy będzie można ją oglądać. Organizatorzy liczą, że wkrótce część obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych zostanie złagodzonych i będzie możliwe zwiedzanie tego typu wystaw. Pawilon nr 2 jest duży, wysoki i przewiewny, więc zagrożenie transmisją koronawirusa nie jest duże.

Na razie zaplanowano, że "targowe" Muzeum Motoryzacji będzie działało do kwietnia. - Będzie to atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. Zapraszamy więc zarówno pasjonatów motoryzacji i historii jak również rodziny z dziećmi do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca - zachęca już teraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021