Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Medale, dyplomy i plakaty

Nowa wystawa w Muzeum Narodowym "Przemysł - sztuka - polityka. Wystawy gospodarcze na ziemiach polskich i z Polską związanych w okresie zaborów" pokaże sztukę zaangażowaną w gospodarkę, co szczególnie było widoczne przy okazji wielkich ekspozycji przemysłowych i działania zrzeszeń różnych zawodów.

. - grafika artykułu
fot. archiwum MNP

W wieku XIX i w pierwszych latach stulecia następnego, kiedy katalog oferowanych rozrywek był dużo mniej zróżnicowany niż obecnie, wystawy gospodarcze (przemysłowe, rzemieślnicze, rolnicze, ogrodnicze, higieniczne i inne) - oraz towarzyszące im różnorodne imprezy - stanowiły barwny przerywnik w mniej lub bardziej monotonnym życiu miasta. Nie ulega wątpliwości, że dla społeczności lokalnej wystawy rolnicze i przemysłowe miały znaczenie wychodzące poza sprawy czysto ekonomiczne. Przede wszystkim jednak ekspozycje tego typu, zarówno rangi prowincjonalnej, jak i lokalnej, intensyfikowały rozwój gospodarczy miasta i jego okolicy, wpływały na podniesienie poziomu rolnictwa, przyspieszały industrializację, a w konsekwencji wpływały na wzrost poziomu życia mieszkańców.

Wystawa przygotowywana w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazać ma przede wszystkim - po raz pierwszy w tak szerokim zakresie - stopień zaangażowania sztuki w kwestie związane z gospodarką, co widoczne jest szczególnie dobrze właśnie na przykładzie ekspozycji przemysłowych, którym towarzyszą różnego rodzaju przedmioty artystyczne, wykonane nieraz przez wybitnych artystów. Podstawową grupą eksponowanych obiektów będą medale, zarówno te emitowane z okazji poszczególnych wystaw, jak i nagrodowe różnych instytucji (związki przemysłowe, rolnicze, izby handlowe, rzemieślnicze, rolnicze itp.). Uzupełnieniem medali nagrodowych będą towarzyszące im dyplomy. Na ekspozycji znajdą się również plakaty poświęcone wystawom oraz różnego rodzaju wydawnictwa (katalogi, albumy, pocztówki).

jg

  • "Przemysł - sztuka - polityka. Wystawy gospodarcze na ziemiach polskich i z Polską związanych w okresie zaborów"
  • Muzeum Narodowe
  • kurator: Witold Garbaczewski
  • otwarcie: 12.07, g. 12
  • wystawa czynna do 31.08