Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Mariaż technologii i haute couture

Kolejny raz poznański Stary Browar zaprasza na prawdziwą modową ucztę. Po zakończonej sukcesem zeszłorocznej wystawie Daniela Lismore'a, tym razem nadarzy się okazja, aby w Galerii na Dziedzińcu zobaczyć stroję stworzone przez holenderską projektantkę Iris van Herpen.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Projektantkę, dodajmy, będącą obecnie na fali. Na swoim koncie ma współpracę z gwiazdami filmu i muzyki, w tym z Solange Knowles, Carą Delevingne, Scarlett Johansson i Björk. Tylko w tym roku w zaprojektowanych przez nią ubraniach zaprezentowały się m.in. Lady Gaga (podczas MTV Video Music Awards), Joey King (na rozdaniu Złotych Globów) czy Katja Herbers. Ta ostatnia, w czasie oficjalnej premiery trzeciego sezonu Westworld wystąpiła w pięknej, półprzezroczystej sukni, w której nie sposób było znaleźć ani jednej prostej linii i ani jednego kąta. Przypominająca mapę prądów morskich suknia zdaje się opływać szczupłe ciało aktorki; jednocześnie je podkreślając i zdając się być od niego niezależne.

Ta smukłość i wykorzystanie charakterystycznych, przypominających geometryczne, zaokrąglonych linii jest jedną z cech szczególnych, przygotowywanych przez Iris van Herpen kolekcji haute couture. Jej futurystyczne kolekcje zaskakują dynamiką, a zarazem lekkością. Nic w tym dziwnego, jeśli przyjrzymy się biografii artystki, która w młodości zajmowała się klasycznym baletem. Van Herpen chętnie korzysta nie tylko z charakterystycznych dla haute couture ręcznych udrapowań i haftów, ale także z kojarzących się z masową produkcją możliwości drukarek 3D, cyfrowych wydruków i laserowego cięcia tkanin. Tworzy przy tym swoisty mariaż natury i technologii; jak podkreśla artystka, jej projekty z mnogością kształtów, linii i krągłości inspirowane są światem naturalnym. Jej prace zdają się grać z zasadami haute couture, z ideą ręcznego i luksusowego krawiectwa, stawiając na równi misterną pracę hafciarek i chirurgicznie precyzyjną - nacechowaną artystycznie! - twórczość komputerową.

Prace Iris van Herpen prezentowane były w najważniejszych światowych muzeach, w tym w nowojorskim MoMA, Victoria & Albert Museum w Londynie czy paryskim Palais de Tokyo. Wystawa Alchemic Couture, którą już 16 października w Starym Browarze otworzy sama artystka, obejmuje wiele lat jej pracy twórczej i ma charakter przekrojowy. Będziemy mogli ocenić i docenić jej poszukiwania artystyczne i technologiczne, a także kluczowe kolaboracje z gwiazdami kina, muzyki i sztuki. Kurator wystawy, Wojtek Piotr Onak, podkreśla, że tytuł Alchemic Couture zgodnie z wizją Iris van Herpen podkreśla transformacyjną siłę mody.

Warto pójść na wystawę, choćby z jeszcze jednego powodu. W czasach, kiedy najpopularniejszym strojem wśród pozamykanych w domach zdalnych pracowników stały się dresy, a najmodniejszymi elementami ubioru na całym świecie są... maseczki na twarz, dobrze jest zobaczyć modę pisaną przez wielkie M.

Adam Jastrzębowski

  • wystawa Iris van Herpen Alchemic Couture
  • 16.10-31.01
  • Galeria na Dziedzińcu Starego Browaru
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020