Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Góry jak prawdziwe

- Przed nami wyjątkowa okazja, by przenieść się do Zakopanego, nie ruszając się z małego, obrotowego krzesełka - mówi Marcel Skierski, kurator nowej wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim.

.
Tatry, zima lata 50. Bukowina Tatrzańska. Góralka w stroju regionalnym (fot. zbiory Fotoplastikonu Warszawskiego)

- Tatry to natura w najbardziej romantycznym wydaniu. Nie przypadkiem romantycy i artyści młodopolscy tak często odnosili się do motywu gór w swoich dziełach - tłumaczy. Jego zdaniem, oglądając stereofotografie, możemy poczuć się jak postać ze słynnego obrazu Caspara Davida Friedricha Wędrowiec nad morzem mgły. - Przyłóżmy oczy do urządzenia i zobaczmy rozpościerające się nad nami zaśnieżone tatrzańskie szczyty i wysokie świerki porastające górskie zbocza. Krajobraz, jaki opisywali wielcy poeci - Jan Kasprowicz i Kazimierz Przerwa-Tetmajer, majestat oddany w szaleńczej prozie Witkacego oraz namalowany przez Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Widoki Tatr uwiecznione na stereofotografiach mają jedną przewagę nad dziełami wielkich artystów. Widzimy bowiem góry "jak prawdziwe" dzięki efektowi trójwymiaru, niedostępnemu dla innych sztuk. To nie lada gratka, by podziwiać spiętrzone masywy bez ruszania się ze stolicy Wielkopolski - zachęca do przyjścia na wystawę. Na Tatry zimą poza widokami górskich szczytów i dzikiej przyrody składają się również fotografie z codziennego życia mieszkańców Podhala.

Stereofotografie pochodzą z zasobów Fotoplastikonu Warszawskiego. Pozostałe zdjęcia - ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

mnl

  • "Tatry zimą" - wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim
  • czynna do 29.02.2020