Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Ekspozycja wspólnie stworzona

Zobaczymy tam hologram Ignacego Jana Paderewskiego i poczujemy klimat epoki. Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego od 27 grudnia do końca stycznia możemy odwiedzić za darmo w Poznań City Center.

Wizualizacja ekspozycji Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Fot. Fundacja Wielkopolska Brand - grafika artykułu
Wizualizacja ekspozycji Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Fot. Fundacja Wielkopolska Brand

Robiąc zakupy, czekając na pociąg czy autobus, będziemy mogli obejrzeć unikalne pamiątki po powstaniu wielkopolskim. W centrum handlowym Poznań City Center do końca stycznia będzie można zwiedzać Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wszystko za sprawą Fundacji Wielkopolska Brand, głównego organizatora tej mobilnej placówki.

Hologram mistrza

Wystawa naszpikowana jest najnowszymi technologiami, skrywa dotykowe stoły, podłogi i ekrany. Mało tego, do pokazania zgromadzonych zbiorów zostaną wykorzystane techniki rozpoznawania ruchu oraz dotyku. Organizatorzy zaprezentują nie tylko materiały faktograficzne, ale skupią się także na oddaniu atmosfery tamtych czasów, co nie byłoby możliwe bez multimedialnych urządzeń. Dzięki nim współcześni poznaniacy spotkają, np. Ignacego Paderewskiego, który wyświetli się jako hologram.

Pamiątki dotąd nieznane

Najnowsze technologie na nic by się jednak zdały, gdyby nie zgromadzone pamiątki z okresu powstania wielkopolskiego. Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to bowiem przedsięwzięcie obywatelskie, którego ważnym aspektem jest wspólne tworzenie instalacji z prywatnych pamiątek rodzinnych, do tej pory szerzej nieprezentowanych. - Mamy bardzo dużo zeskanowanych pamiątek, ale zbieramy je przez cały rok, bo chcemy pokazywać tę mobilną ekspozycję przez pięć lat - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand. Są to przede wszystkim zdjęcia, legitymacje powstańcze, dyplomy i inne pamiątki z tego okresu. - Po Poznaniu, jeżeli się uda, mamy zamiar pokazywać to muzeum w innych miastach Wielkopolski oraz całego kraju - dodaje.

Wciąż zbierają

Zatem każdy kto ma w swoich rodzinnych archiwach powstańcze pamiątki, może je wciąż przekazać do powstającego muzeum. - Marzę, by pewnego dnia zeskanować wszystkie pamiątki z powstania wielkopolskiego, zarówno te, które są własnością instytucji, jak i te, które przechowywane są w rękach prywatnych - mówi Agnieszka Wiśniewska. - Chcemy zgromadzić je w jednym miejscu, tworząc w ten sposób Wirtualne Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia.

Jan Gładysiak

  • Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego
  • czynne w dniach 27.12-31.01
  • Poznań City Center, poziom +1
  • wstęp wolny 
  • osoby, które posiadają pamiątki z tego okresu i chciałyby je zaprezentować w muzeum są proszone o kontakt mailowy: pamiatki@wielkopolskabrand.com lub telefoniczny: 791 062 515