Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Dzień po dniu, liz za lizem

Już 10 i 11 listopada w Galerii Centrala zostaną zaprezentowane prace dwojga ukraińskich artystów - Andrii Dostlieva i Lii Dostlievy. Będzie można je oglądać w formie online, zostaną także wystawione w oknach witryny Galerii, każdego dnia po godzinie 21.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatora

Wystawa Licking war wounds jest refleksją nad naturą traumatycznej pamięci. Składa się na nią seria fotografii autorstwa dwójki artystów ze wschodu Ukrainy. Nad projektem pracują od 2016 roku.

"Pamiątkowe lampy-czołgi to tylko mały aspekt ogólnej traumatyzacji, której społeczeństwo ukraińskie doświadczyło w wyniku trwającej od 2014 roku wojny, i być może jeden z najbardziej namacalnych jej symboli. Pokonanie tej traumatyzacji jest długim i złożonym procesem, który może potrwać wiele lat. Lampa-czołg - kolejna do kolekcji ran wojennych, z których się i które sobie musimy wylizać. I tę właśnie wylizujemy, dosłownie. Dzień po dniu, liz za lizem" - opowiadają.

Lampę kupili w sklepie z pamiątkami w Bachmucie (wcześniej Artemiwsk). Miasto to słynie z kopalni soli, w 2014 roku okupowali je rosyjscy terroryści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

  • Licking war wounds - wystawa Andrija Dostlieva i Lii Dostliev,
  • CENTRALA
  • online lub witryna Galerii na pl. Ratajskiego 6a (od g. 21)