Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Biżuteria na kable, czyli sztuka praktyczna

Czy obiekty artystyczne są użyteczne? Jakie funkcje mogą pełnić? Te pytania stawiają organizatorzy wystawy "Poręczne" w Arsenale.

"Poręczne" w Arsenale 19.07-25.08 - grafika artykułu
"Poręczne" w Arsenale 19.07-25.08

W potocznym znaczeniu poręczność to cecha przedmiotów, które są praktyczne i wygodne w użyciu. W filozofii Heideggera poręczne są te rzeczy, które możemy zdefiniować poprzez ich funkcję czy praktyczne zastosowanie. Forma obiektów, choć niekiedy ładna czy estetyczna, staje się dla nas przezroczysta. Zwracamy na nią uwagę dopiero wtedy, gdy coś się psuje i przedmioty przestają działać lub gdy zniekształcona forma zmienia ich pierwotną funkcję. Czy obiekty artystyczne są użyteczne? Czy sztuka może być poręczna?

Wystawa "Poręczne", której wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek w Galerii Miejskiej Arsenał, jak pisze Anna Czaban, "koncentruje się na plastyczności materii, próbując objąć możliwie największą ilość jej wymiarów - zarówno fizycznych (wizualnych, haptycznych, kinetycznych) jak i symbolicznych, mentalnych (od rutynowego użycia po fetyszyzację), stawiając pytanie o tkwiący w niej potencjał zmiany, przeobrażenia, przekształcenia". Jakie funkcje mogą pełnić obiekty artystyczne? Co mówią? W jaki sposób ich forma kształtuje nasze myślenie o świecie?

Trudno jednoznacznie określić, czy prezentowane na wystawie przedmioty i instalacje przynależą do świata artystycznego czy codziennego życia. Zaproszeni przez kuratorkę artyści często działają na granicy sztuki i designu. Węgierski kolektyw Little Warsaw (András Gálik i Bálint Havas) nadaje nowe formy znanym z codzienności przedmiotom  (np. betonowy hełm, którego nie można założyć), które dzięki tym zabiegom przestają być przezroczyste i zwracają naszą uwagę na ich ukryte znaczenia. Bless (Désirée Heiss i Ines Kaag) projektują pozornie niepraktyczne przedmioty użytkowe, jak skórzana osłona na samochód czy biżuteria na kable elektryczne. Szymon Kobylarz znajduje praktyczne zastosowanie dla swoich wcześniejszych obiektów artystycznych używając ich jako surowców wtórnych. Swoją pracę dyplomową wykorzystał jako materiał do aranżacji jednego z pomieszczeń Galerii Kronika w Bytomiu, budując z niej bar, konsolę dla DJ-a czy scenę do spotkań i dyskusji.

Aleksandra Glinka

  • wystawa "Poręczne"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 19.07, g. 18
  • wystawa trwa do 25.08
  • oprowadzania kuratorskie: 25.07, g. 17; 24.08, g. 16