Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Weekend w mieście. Nareszcie!

Przed nami długo wyczekiwany, długi weekend majowy. Ci, którzy postanowili (lub musieli) zostać w Poznaniu, nie powinni żałować. Ciekawych propozycji na spędzenie go poza domem nie zabraknie. Skorzystajcie z naszych podpowiedzi!

Fot. archiwum KontenerART - grafika artykułu
Fot. archiwum KontenerART

KontenerArt, czyli mobilne centrum kultury, ulokowane nad Wartą startuje 1 maja. Najpierw organizatorzy zapraszają na wspólne tworzenie leżaków darniowych, które staną na plaży. Akcja "Leżaki darniowe Twoim czynem pierwszomajowym" rozpocznie się o g. 12. To jednak nie koniec atrakcji - o g. 17 odbędzie się wernisaż wystawy "Zerwane", którą oglądać można do 25 maja. - To plakaty z ulicy. Krzyczące, ostrzegające, grożące, błagające, walczące - zachęcają organizatorzy. Po wernisażu, od godz. 18 do około 2.30 scena KontenerArt należeć będzie do muzyków z Total Power Exchange, Dżindżer Projekt oraz Kukabara-soundsystem.

Słynne plenerowe widowisko Teatru Biuro Podróży pt. "Planeta Lem" obejrzymy 1 maja w Starej Rzeźni. W przedstawieniu artyści ukazują Ziemię w dalekiej przyszłości. To świat, w którym sztuczna inteligencja, zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt, doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Planetę Lem zamieszkują humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Spektakl powstał z inspiracji prozą Stanisława Lema.

W pierwszy majowy weekend otwiera się Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. ICHOT przedstawia historię Ostrowa Tumskiego od czasu pierwszego osadnictwa do współczesności. W majowy weekend zwiedzanie ekspozycji będzie darmowe (trzeba jednak odebrać wejściówkę). Otwarciu towarzyszy szereg imprez kulturalnych trwających do niedzieli.

"Lekcje harmonii" to dramat psychologiczny rozgrywający się w szkole, do której chodzą dzieci z kazachskiego miasteczka. W szkole zdobywają wiedzę zarówno o Gandhim, jak i Darwinie, recytują poezję na oceny, ale po lekcjach szkolne podwórko staje się miejscem wymuszeń pieniędzy i pobić przez tych rówieśników, którzy parają się już gangsterką. Małymi rekieterami dowodzi Bolat (Aslan Anarbayev). Aslan (w tej roli Timur Aiderbekov), chłopiec ze wskazaniem do leczenia z powodów neurologicznych, próbuje samodzielnie odzyskać harmonię swojego ciała. Film wchodzi do polskich kin 2 maja.

Są jednym z pierwszych polskich teatrów tańca, na co dzień stacjonują w nietypowej bibliotece. Gdańska grupa Dada von Bzdülöw wystąpi w Teatrze Nowym. Na Scenie Nowej zaprezentowane zostaną trzy spektakle w wykonaniu grupy: "Clever Project", "DP1" oraz "Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś". Teatr Dada von Bzdülöw istnieje od 1993 roku, założyli go Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska.

5754 fotografów, 132 narodowości i 98671 zdjęć - wystawę zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo prezentuje CK Zamek. Zgodnie z ogłoszonymi 14 lutego wynikami zwycięzcą tegorocznej edycji jest Amerykanin John Stanmeyer, pracujący dla agencji fotograficznej Seven. Wyłonione przez jury zdjęcie pt. "Sygnał" portretuje poszukujących lepszego życia migrantów z Afryki, którzy zatrzymali się na wybrzeżu miasta Dżibuti.

Nie jest tajemnicą, że poznaniacy nie lubią przepłacać. Dlatego też co roku przygotowywana przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną akcja "Poznań za pół ceny" cieszy się tak dużym zainteresowaniem - tegoroczna edycja to już siódmy taki weekend. Pięćdziesięcioprocentową obniżkę na usługi i towary oferuje w najbliższych dniach ponad 160 partnerów - od lokali gastronomicznych po instytucje kulturalne.

wyb. ng

Więcej wydarzeń: czwartek, piątek, sobota, niedziela

Repertuar kin, repertuar teatrów