Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Zamek ocalony!

Przebudowa Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek zostanie dokończona, ale władze miasta chcą sprawdzić dlaczego inwestycja jest droższa od początkowych kosztorysów.

Remont CK Zamek (czerwiec 2012) - grafika artykułu
Remont CK Zamek (czerwiec 2012)

Pierwotnie przebudowa Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek miała kosztować 50 mln zł, w tym 19 mln zł z budżetu Miasta, a reszta z dotacji Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że koszt sięgnie prawie 62 mln zł, a z kasy miasta trzeba będzie wydać ponad 27 mln zł.

Najpierw na: NIE

Radni z Komisji Kultury i Nauki nie zgodzili się na zmiany w budżecie przeznaczające dodatkowe środki na dokończenie remontu Sali Wielkiej. Dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka próbowała tłumaczyć przyczyny takiego stanu rzeczy tłumaczyła. - W toku prac okazało się, że wiele elementów konstrukcyjnych jest w stanie zagrażającym bezpieczeństwu, stropy, elementy nośne. Tego nie przewidziano w pierwotnym kosztorysie. Takie sytuacje często występują w obiektach zabytkowych i Zamek nie jest odstępstwem od normy - podkreślała Hryniewiecka.

Zwiększenie budżetu tej inwestycji jest niezbędne dla jej dokończenia. Prace są już na finiszu. Radni, którzy mieli zaopiniować wprowadzenie do budżetu dodatkowych 8 mln zł, nie zgodzili się na to. Twierdzili, że taką sytuację można było przewidzieć i należało postawić większe wymagania projektantowi i wykonawcy inwestycji. - Coś tu ewidentnie nie gra - skwitował radny Przemysław Alexandrowicz, a radny Ryszard Franciszek Grobelny pytał miejską konserwator zabytków czy przed przystąpieniem do kosztorysu przeprowadzono badania dotyczące konstrukcji stropów. - Tak, ale badania prowadzone na etapie projektowania nie odpowiedzą nam na wszystkie pytania dotyczące stanu konstrukcji. Zabytki są materią nieprzewidywalną - odpowiadała Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Radnemu Juliuszowi Kublowi cała sytuacja skojarzyła się z budową Stadionu Miejskiego. - Tam też dowiadywaliśmy się co jakiś czas, że trzeba jeszcze dopłacić, bo jak nie to inwestycja nie zostanie dokończona. Dlatego nad tą poprawką budżetową nie będę głosował. Nie dam się szantażować - grzmiał radny. Łagodniej do sprawy podszedł radny Szymon Szynkowski vel Sęk - Lepiej skupiajmy się na inwestycjach, które są o wiele bardziej przedrażane, a tych w mieście nie brakuje. Mimo to, podobnie jak większość radnych nie poprał zmian budżetowych.

Jedynym, który głosował za był przewodniczący Komisji Antoni Szczuciński, który apelował do radnych, żeby do sesji przemyśleli jeszcze sprawę. Bez tych pieniędzy zakończenie inwestycji stoi pod znakiem zapytania. - I co ja powiem wykonawcy? - zastanawiała się już w kuluarach Anna Hryniewiecka.

Kilka dni później: TAK, ALE

Radni najwyraźniej wzięli sobie do serca apel przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki, bo podczas głosowania na sesji ostatecznie zgodzili się na wydanie brakujących pieniędzy i tym samym uratowali inwestycję w Zamku.

- Chociaż odczuwam dyskomfort, to jednak poprę zmiany w budżecie - oświadczył przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Uzasadniając wyjaśniał, że Zamek jako instytucja nie może teraz ponosić konsekwencji za inne przedrożone inwestycje, a wielu radnych bardzo sprzyja przebudowie Sali Wielkiej, bowiem jest ona potrzebna w kulturalnej przestrzeni miasta. Okazało się, że są także radni nie bardzo przekonani do tego projektu. Przemysław Alexandrowicz powątpiewał w sens wydawania kilkudziesięciu milionów złotych na gmach, który kojarzy mu się z... cesarzem Wilhelmem. - Po odzyskaniu niepodległości niektórzy postulowali nawet, żeby tą budowlę rozebrać - mówił Alexandrowicz. Radny Tomasz Lewandowski krytykując władze Miasta, wziął jednocześnie w obroną dyrektor CK Zamek, Annę Hryniewiecką, mówiąc, że największy ciężar obowiązków związanych z prowadzeniem inwestycji zrzucono na dyrektor instytucji kultury, która ma przecież inne zadania. 

Aby sprawdzić skąd wzięły się dodatkowe koszty idące w miliony złotych radni postanowili, że sprawę zbada Komisja Rewizyjna, ale nie tylko oni chcą sprawdzić ten przypadek. - Podjęliśmy wspólnie z dyrektor CK Zamek, decyzję o przeprowadzeniu audytu - poinformował zastępca prezydenta Dariusz Jaworski. 

Przebudowane przestrzenie Zamku mają zostać oddane do użytku w grudniu.

Mateusz Malinowski