Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wakacje z Leonardem, Hobbitem, Kubą i Bubą

Wystarczy szczypta chęci, garść ciekawości i ziarnko fantazji, żeby dwa tygodnie wakacji zamieniły się w niezwykłą przygodę... Oto kilka przykładów.

. - grafika artykułu
Zima w Zamku 2013, fot. M. Kaczyński

Od samego początku ferii, czyli od 3 lutego, dzieci oraz młodzież, spędzająca ten czas w mieście, może liczyć na atrakcje, które rokrocznie gwarantuje im Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Muzeum Narodowe czy ODK Pod Lipami lub księgarnia Z Bajki.

Tajemnice białego ekranu

W 2014 r. Zima w Zamku to pokazy filmów (m.in. Śnieżnych animacji czy Tygrysów i tatuaży) oraz intrygująca gra. - Tajemnice białego ekranu to filmowa gra terenowa skierowana do dzieci w wieku od 11 do 13 lat. To zabawa, w której uczestnicy wejdą w świat bohaterów filmowych opowieści. Podczas gry należy się wykazać intuicją, ponieważ postawimy przed dziećmi zadanie przygotowania własnego filmu, oraz wiedzą, bo zapytamy ich o znanych bohaterów kina. Gra będzie więc i uczyć, i bawić - wyjaśnia prowadzący tę zabawę, Jan Rajpolt. Ponadto w programie Zimy w Zamku znalazło się kilka spektakli dla młodzieży, które pokaże Studio Teatralne Próby (m.in. Stefan C w reżyserii Bogdana Żyłkowskiego czy Mahagonny według Kurta Weilla i Bertholda Brechta), oraz zajęcia inspirowane dwoma rodzajami teatru, które poprowadzą znani artyści - Katarzyna Klebba i Zbigniew Szumski. Natomiast dla dzieci ze szkół podstawowych zorganizowano warsztaty wlepkarskie, które przybliżą uczestnikom jedną z najbardziej popularnych technik streetartowych; zajęcia taneczne DANCE STwORY, które poprowadzi choreografka Anna Beker, warsztaty muzyczne, wokalne oraz ruchowe i plastyczne.

Mikstury artystyczne

Ciekawe ferie gwarantuje także Centrum Sztuki Dziecka. - Każdego roku, przygotowując program Zimowych Wakacji z Leonardem, czytam jeszcze raz podstawowe informacje o patronie tego cyklu, czyli o Leonardzie da Vinci. Ten wszechstronny artysta miał wiele pasji i jego życiorys jest bardzo bogaty. Za każdym razem udaje mi się znaleźć inny aspekt, który stanowi nową inspirację do przygotowania programu - tłumaczy Agnieszka Krajewska, koordynatorka wydarzenia. Zdradza także, że w tym roku będą to mikstury artystyczne! - Temat ten jest nawiązaniem do okresu, w którym Leonardo terminował w pracowni znanego artysty i poznawał tam różnorodne techniki malarskie i rzeźbiarskie. Przygotowywał warsztat pracy, używał rożnych materiałów, badał struktury, faktury i składniki. Uczył się, ćwiczył i eksperymentował - mówi. Każdy warsztat będzie umożliwiał zapoznanie się z inną materią artystyczną. A te zakończy finałowa wystawa! - Młodzi artyści poznają proces tworzenia odlewów gipsowych i reliefów, stworzą malarskie wielkoformatowe kolaże oraz artystyczną kompozycję słów i obrazów, zbudują futurystyczną instalację, ale również sięgną po nowe media... - wyjaśnia Krajewska. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. A zaplanowano je na pierwszy tydzień ferii. Uruchomione na ten czas zostanie także Zimowe Pogotowie Sztuki. W tym roku jednak funkcjonować będzie w nieco innej formie. Większość warsztatów odbędzie się w Scenie Wspólnej. Tam również obejrzeć będzie można najnowsze przedstawienie CSD - Czy umiesz gwizdać, Johanno? Sceniczną adaptację książki Ulfa Starka, w której zobaczymy świetnego aktora Teatru Nowego - Aleksandra Machalicę - oraz uczniów ze szkoły "Łejery". - To opowieść o szczególnej relacji chłopca z "przyszywanym" dziadkiem. Spektakl zrealizowaliśmy prostymi środkami, postawiliśmy na umowność i symbole, by jak najbardziej wyeksponować to, co rodzi się i rozwija między bohaterami - wyjaśnia Laura Słabińska, reżyserka.

W labiryncie rzeczy

O najmłodszych poznaniakach nie zapomniało także Muzeum Narodowe, które zaprasza do wszystkich swoich oddziałów. A jedną z przygotowanych przez nie propozycji jest spotkanie W labiryncie rzeczy, podczas którego uczestnicy zastanowią się nad emocjami, jakie wywołuje świat przedmiotów oraz wykonując pewne zadania, spróbują odpowiedzieć na pytanie - dlaczego niektóre rzeczy są dla człowieka tak istotne... Dzień później będą mogli porozmawiać o karnawałowych zwyczajach i wykonać balowe maski albo wziąć udział w zajęciach połączonych z warsztatami plastycznymi Poznajemy arcydzieła, których celem jest pokazanie najcenniejszych dzieł z kolekcji Muzeum. Oprócz tego w programie znalazło się także spotkanie, podczas którego dzieci zapoznają się z przedstawiającymi zimę obrazami i omówią zagadnienia plastyczne dotyczące ilustrowania tej pory roku. Alternatywą jest także oferta Muzeum Etnograficznego, gdzie chętni będą mogli porozmawiać z... formą do pierników (spotkanie z cyklu Przedmiot do rozmowy). Podczas prelekcji Aneta Skibińska przybliży dzieciom tradycję ich wypieku oraz ukaże niezwykłość dawnych form.

Spotkania z kulturą

W ODK Pod Lipami natomiast, w dni robocze (3-14.02), otwarty będzie Zimowy Uniwersytet Artystyczny, na który uczęszczać mogą dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Czekają je tam Spotkania z kulturą, a wśród nich m.in. wycieczki po Poznaniu, warsztaty teatralne i plastyczne, poranki czytelnicze, turnieje oraz konkursy. Uczestnicy będą mogli swobodnie, ale pod okiem fachowców, realizować swoje pasje, zgłębiać bogaty świat sztuki oraz oswajać się z nazwiskami największych artystów.

Wyprawa z Hobbitem

Na koniec wspomnę jeszcze o propozycjach, jakie przygotowała na ten czas księgarnia Z Bajki, czyli o warsztatach literackich z Kubą i Bubą, którzy będą uczyć dzieci dobrych manier i obyczajów (4.02, g. 11), oraz zajęciach z detektywami: Lasse i Mają (11.02). Ważnym punktem programu jest także Wyprawa z Hobbitem i innymi krasnoludami po skarby (6.02, g. 16.30) oraz Noc z baśniami cygańskimi, które przedstawią poznańscy opowiadacze bajek. - Kult książki wywodzi się z tradycji ustnych przekazów. A my, opowiadacze, jesteśmy tego kultu kapłanami. Jeśli szukacie płomieni zachwytu, bądźcie tej nocy z nami - zachęcają organizatorzy!

Monika Nawrocka-Leśnik