Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Tyle Ukrainy w naszym mieście...

... nie widziałeś tego jeszcze? To popatrz! - zachęcają do wzięcia udziału w 14. już edycji wydarzenia organizatorzy Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. - Wiosenna jesień, a może jesienna wiosna? Mniejsza o słowa. Najważniejsze, że wracamy do sal, galerii, spotkań, rozmów, pokazów i seansów na żywo. Nie daliśmy się "zmutować" i będzie tak, jak lubicie, czyli interdyscyplinarnie oraz klimatycznie - zapowiadają.

, - grafika artykułu
Hylla, fot. materiały organizatorów

Punkt pierwszy programu XIV Ukraińskiej Wiosny to Żywot Teatru Emigrant, który powstał dwa lata temu w Poznaniu "z ogromnej potrzeby wyrażenia siebie w obcym kraju". Współtworzą go emigranci z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Gruzji. W zapowiedzi wydarzenia czytamy, że "żywot - w językach słowiańskich oznacza brzuch, jako część ciała, natomiast pierwotne znaczenie tego słowa to życie". To eksperymentalny projekt, który oparty jest na prawdziwych historiach aktorek/kobiet. - Opowiemy o tym wieloma głosami w trzech językach: polskim, ukraińskim oraz białoruskim. - Pokazujemy jak ważny jest powrót do początków i pamięci, że wszystkie jesteśmy córkami jednej matki, to znaczy, że wszystkie jesteśmy ze sobą połączone.

Spektakl zagrany będzie 3.11, o g. 19 w Sali Wielkiej CK Zamek, obowiązują bezpłatne wejściówki. Po pokazie z kolei odbędzie się spotkanie z jego reżyserką, Olhą Hryhorash (która w tym roku została laureatką naszego Plebiscytu na Człowieka kultury sezonu 2020/2021), Olgą Maciupą - dramatopisarką i poetką, której sztuka Piłka leci na wschodni brzeg została wyróżniona w konkursie Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, i Żanną Słoniowską - Ukrainką z polskimi korzeniami, autorką powieści Wyspa i Dom z witrażem. Za ten drugi tytuł Słoniowska została wyróżniona w konkursie "Musi się powieść" organizowanym przez Wydawnictwo Znak, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2016 roku oraz została laureatką Nagrody Conrada.  

Tego samego dnia otwarta zostanie także wystawa medialnego projektu Ukraїner, którą oglądać można będzie codziennie do 10.11 od g. 16 do 21 w Atelier Wimar przy ul. Św. Marcin. Na stronie projektu czytamy: "Ukraїner opowiada interesujące historie o najbardziej odległych zakątkach kraju, o ludziach, biznesie oraz sztuce w Ukrainie. Ponad 200 wolontariuszy tworzy te historie dla Was - historie pokazujące inną stronę Ukrainy".

Z kolei pokaz filmowy Ukraїner The Movie zaplanowano na ostatni dzień festiwalu, tj. 5.11. Na film składa się sześć historii, które tworzą jedną opowieść. Twórcy pokazują jak wygląda zwykły dzień Ukrainy, który tworzą jej mieszkańcy. Bohaterowie się nie znają, a ich światy są zupełnie inne. W zapowiedzi czytamy: "Podczas gdy artysta maluje porzuconą chatę w podolskiej wsi, na Polesiu zbieracze miodu wspinają się po drzewach [...] W Kamieńcu Podolskim kierowca busa kończy pracę i przebiera się w strój gracza motoballu. Od wyjących silników motorów uciekamy na Besarabię, do cichej miejscowości Prymorske. Wspinamy się na latarnię i wraz z latarnikiem uważnie wpatrujemy się w horyzont. Następnie trafiamy do karpackiej wioski, gdzie rodzina Kiszczuków kontynuuje tkackie tradycje [...]". Premiera filmu odbyła się 1 listopada 2020 roku w 7 krajach i 60 miastach.

Wiosennie (jesiennie?), znaczy też koncertowo! W tym roku dla festiwalowiczów 4.11 o g. 20, w Sali Wielkiej CK Zamek zagra Hylla. To połączenie elektroniki z motywami etnicznymi, jedną z wokalistek jest Gosia Pauka, półfinalistka 9. edycji The Voice of Poland. Dzień później na scenie pojawi się LeonVoci, młody kwartet tenorów ze Lwowa, który w swoim repertuarze ma znane arie operowe i hity musicalowe - śpiewacy byli półfinalistami polskiej edycji programu Mam Talent w 2016 roku. Na oba koncerty obowiązują darmowe wejściówki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XIV Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
  • 3-5.11
  • CK Zamek i Atelier Wimar (ul. Św. Marcin 75)
  • więcej: poznajsasiada.org

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021