Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Sposób na oswojenie nadchodzącej zimy

Dokument o Polakach mieszkających w krainie Celtów oraz zbliżone do fado bretońskie pieśni gwerz - to atrakcje zbliżających się Dni Bretanii.

Joa Trio. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Joa Trio. Fot. mat. organizatorów

- Bretania jest krainą celtycką. Wiele wieków temu zasiedlili ją uchodźcy z wysp brytyjskich, którzy na statkach uciekli przed najeźdźcami. Legenda głosi, że ich statki były z kamienia, a tak naprawdę te służyły im tylko jako balast. Przybysze założyli "Małą Brytanię", która z czasem stała się dzisiejszą Bretanią. Kraina ta wyróżnia się spośród 22 regionów Francji za sprawą swej odrębnej tożsamości kulturowej. Bretończycy mają własny język, muzykę, pieśni, tańce i wiele, bardzo wiele legend - opowiada Elżbieta Sokołowska, "gospodyni" Domu Bretanii.

Dom Bretanii otworzono dwadzieścia lat temu, w maju 1993 roku, w zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku 37. I od samego początku istnienia jego celem jest promocja dialogu międzykulturowego poprzez wymianę kulturalną, intelektualną i społeczną. Oprócz Bretanii przybliża on także inne regiony Francji, kraje celtyckie i frankofońskie. Organizuje Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, Festiwal Kultur Regionów Europy oraz zbliżające się Dni Bretanii.

W tym roku będziemy obchodzić je po raz dwudziesty - od 21 do 28 listopada. - Dni Bretanii powstały z myślą o długich jesiennych wieczorach i o pradawnej celtyckiej tradycji święta Samhain, obchodzonego w listopadzie w związku z końcem lata. Nazywano je świętem gasnącego słońca. Był to sposób na oswojenie nadchodzących zimowych ciemności -  przekonuje Elżbieta Sokołowska.

Podczas tegorocznych Dni Bretanii będziemy mogli spotkać się z Piotrem Zarębskim, reżyserem filmu dokumentalnego "Polska-Bretania". Dokument ten jest opowieścią o Polakach, którzy z różnych powodów znaleźli się w krainie Celtów. Reżyser przestawia współczesnych bohaterów, ale również i tych, którzy do Bretanii trafili po upadku powstania listopadowego.

Dla fanów muzyki zaplanowano natomiast koncert zespołu Joa Trio. - Ta trójka cenionych muzyków bretońskich zabierze nas do serca bretońskiej muzyki ludowej, by odkryć przed nami bogactwo jej emocji. Armel An Héjer, wokalista trio, to jeden z najpiękniejszych głosów Bretanii. Bretońskie pieśni gwerz, które porównać można do bardziej znanej w Polsce tradycji fado, brzmią w jego wykonaniu współcześnie i porywająco - zachęca Elżbieta Sokołowska. 

Dni Bretanii to świetna okazja, żeby przekonać się, czy współcześni Celtowie nadal posiadają dar oswajania zimy. Posłuchajmy jak grają, śpiewają i tańczą.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XX Dni Bretanii
  • 21-28.11

W programie:

  • 21.11, g. 18.30 - wykład Marzeny Jeleniewskiej pt. "Tereny zieleni świadectwem dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego Bretanii"
  • 23.11, g. 18 - koncert Joa Trio
  • 26.11, g. 19 - projekcja filmu Piotra Zarębskiego pt. "Polska-Bretania" (Piwnica Duchowa, ul. Działowa 25)
  • 27.11, g. 18.30 - otwarcie wystawy fotografii Briana Mc Combe'a "Ptaki Bretanii"
  • 28.11, g. 18.30 - wykład Marty Tomczak  pt. "Taneczne tradycje Bretanii - spojrzenie na źródła, kontekst, wpływy oraz współczesne przejawy żywej tradycji tanecznej w Bretanii"