Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Polskie wino na salonach

W Poznaniu już niebawem będzie można obejrzeć, powąchać, a przede wszystkim posmakować najciekawszych win nie z Burgundii, nie z Toskanii, a z Polski.

. - grafika artykułu
Targi Wina 2021, fot. Fotobueno/materiały MTP

Gdy wielki koneser i krytyk wina, hrabia John Umbert Salvi MW, odwiedził kilka lat temu Polskę, z zachwytem rozglądał się po Winnicy Srebrna Góra i uważnie słuchał o lokalnym rzemiośle winiarskim. Wszystkie swoje wnioski zebrał w artykule, który podsumował takimi słowami: "w głębi swojej ignorancji sądziłem, że w Polsce nie ma żadnej kultury winiarskiej. Byłem w błędzie. Kultury winiarskiej co prawda rzeczywiście nie ma, ale BYŁA...".

Nadchodzi okazja, by przekonać się, że słowa hrabiego straciły nieco na aktualności. Że w roku 2022 mógłby już swoje zdanie skorygować i śmiało napisać: "nie tylko była, ale znów JEST". Bo liczba winnic w Polsce rośnie - według raportu "Polskie wino 2021/2022" portalu Paragrafwkieliszku.pl, obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest 376 producentów (329 w poprzednim roku), którzy uprawiają łącznie ponad 626 hektarów winnic! To nadal niewiele w porównaniu do Francji, zostawmy jednak Francuzów w spokoju z ich odwiecznym konfliktem "Burgundia czy Bordeaux?", a sami skupmy się na regionach wokół Zielonej Góry, które urokiem swoich winnic i walorami produkowanego wina wcale nie odbiegają daleko od najpopularniejszych europejskich apelacji.

Targi Polskich Win i Winnic to trzy dni pełne atrakcji dla smakoszy samego wina oraz potraw, które z winem współgrają. Polscy rzemieślnicy nie tylko pochwalą się swoimi wyrobami, ale także opowiedzą o ich produkcji, o wyborze odpowiednich szczepów, historiach, które stoją za każdym pomysłem. Nie zabraknie wiedzy praktycznej - w końcu rzemiosło winiarskie to nie tylko odpowiednia gleba i "nos", to także wybór sprzętów i akcesoriów, które ułatwiają produkcję. Na komentowanych degustacjach goście przekonają się z kolei, z czym warto łączyć wino i jak je serwować, by ujawniło pełen bukiet swojego smaku i aromatu.

Ciekawostką targów będzie I Zlot Polskiej Grupy Caravaningowej, czyli pasjonatów turystyki kamperowej. Czy da się połączyć podróżowanie po Polsce kamperem z enoturystyką, czyli turystyką winiarską?

Targi Polskich Win i Winiarni dla wielu polskich winiarzy będą pierwszą okazją do zaprezentowania swoich wyrobów szerszej publiczności. Zarówno oni, jak i bardziej doświadczeni "winemakerzy" będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze wino, który będzie ukoronowaniem trzech dni targów. Wszystkie zgłoszone trunki będą oceniane przez najlepsze polskie "nosy", a złoty medal na pewno otworzy zwycięzcy furtkę do międzynarodowej sławy. Dlatego warto być na targach w dniach 17-19 marca i przekonać się empirycznie, że nie tylko cudze, ale swoje chwalić warto.  

Izabela Zagdan

  • Targi Wino - Targi Polskich Win i Winnic
  • 17-19.03
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • bilety: 20-70 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022