Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Lato (w mieście) wciąż czeka!

Zamiast myśleć o tym, że lato nieuchronnie przemija, zdecydowanie lepiej myśleć, że została go jeszcze ponad połowa! Poznańska kultura oferuje tyle wydarzeń, że nie sposób się nudzić.

. - grafika artykułu
Spacer w ramach "Lata na Trakcie", fot. materiały organizatora

Kto uważa koncerty pod gołym niebem za obowiązkowy element lata, tego sierpień w Poznaniu nie rozczaruje. Na Letnich Brzmieniach w Parku Starego Browaru zagra duża część najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Będą to kolejno: Zalewski, Nosowska, Artur Rojek, Ania Dąbrowska, Karaś/Rogucki, Kuba Badach i Mrozu.

Również polskie gwiazdy, tym razem rapu - Guzior, Gibbs i Miszel - zagrają w ramach Lata w Plenerze na Skwerze Play (obok stadionu Lecha) 6 sierpnia. Reszta wakacji na Skwerze Play upłynie pod znakiem mocniejszych, gitarowych brzmień. 15 sierpnia odbędzie się prawdziwe święto polskiego metalu - koncert pod tytułem Summer Bloody Summer. Zagrają Vader i Hunter, a w ramach supportu Hate i Thy Disease. 17 sierpnia natomiast coś lżejszego, ale równie ciekawego - kanadyjsko-amerykański zespół Palaye Royale.

Komu bliższe są kameralne (i bezpłatne!) wydarzenia, powinien zainteresować się koncertami w Ogrodzie Szeląg, gdzie co piątek odbywają się kolejne odsłony cyklu Solo na Szelągu, a okazjonalnie można posłuchać muzyki na żywo także w inne dni tygodnia. Co niedzielę natomiast w ramach cyklu Muzyka nie_dzieli można posłuchać relaksujących setów DJ-skich.

W ramach Sceny nad Rusałką czekają nas jeszcze dwa koncerty, oba w elektroniczno-gitarowych klimatach: 11 sierpnia zagrają Niemoc i Bluszcz, 25 sierpnia natomiast Shyness! i Ofelia. Nad Rusałką zorganizowano także wydarzenia dla dzieci - w letnie miesiące działa tam plenerowo Teatr Animacji. W sierpniu będzie można zobaczyć m.in. bogate w lokalne wątki spektakle O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie i Misja Poznań - gdzie są koziołki?, a także spektakl dla dzieci od 1. roku życia Wielkie rzeczy. Przedstawienia odbywają się w każdą sobotę i niedzielę sierpnia.

Była mowa o jeziorze, więc czas na rzekę, a w kontekście nadwarciańskich inicjatyw nie sposób nie wspomnieć KontenerART-u, który działa tego lata pełną parą. Koncerty, jam session, sety DJ-skie, kurs salsy, a co niedzielę Targowisko Różności, czyli jarmark rękodzieła lokalnych artystów. Warto śledzić facebookowy profil KontenerART-u, na którym na bieżąco ogłaszane są kolejne wydarzenia.

Ale nad poznańskimi rzekami działa także prężnie Brama Poznania - swoją sierpniową kontynuację ma cykl Rzeka żywa, uwrażliwiający na problemy ekosystemów Warty i Cybiny. W jego ramach będzie można uczestniczyć w warsztatach i rodzinnych spacerach botanicznych. Z kolei 14 sierpnia odbędzie się piknik rowerowy Rzeka rowerów, na który powinien wybrać się każdy wielbiciel Wartostrady. Na 13 sierpnia natomiast, we współpracy z projektem Off Opera, Brama Poznania przygotowuje premierę spektaklu tanecznego Pieśni żałobne w choreografii Moniki Błaszczak.

Siostrzana dla Bramy Poznania instytucja, czyli Trakt Królewsko-Cesarski, przygotowuje jeszcze więcej spacerów z przewodnikami: po Ostrowie Tumskim, Starym Mieście, katedrze, po poznańskich parkach i inne, a między nimi spacer Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki, czyli trasą, której dotyczy najnowszy z wydanych przez Trakt folderów.

Estrada Poznańska świetnie zagospodarowała na wakacje przestrzeń na placu Wolności. Koncerty, spektakle dla dzieci, warsztaty - dzieje się naprawdę sporo i dla szerokiego grona odbiorców. Szczególnie oryginalny pomysł to wtorkowe pokazy kina plenerowego pod hasłem Dwa kolory kina, czyli seanse filmów w czerni i bieli. W sierpniu będzie to zarówno thriller Parasite (reż. Joon-ho Bong, 2019), czarna komedia The Party (reż. Sally Potter, 2017), jak i klasyczny już ezoteryczny Truposz (reż. Jim Jarmush, 1995), a między nimi jeszcze kilka innych, równie interesujących. Estrada dba też o tych, którym trudno dotrzeć do śródmieścia. Program Lato z Estradą powstał, by mieszkańcy obrzeży miasta mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych blisko swoich miejsc zamieszkania, ale też po to, by zachęcić wszystkich poznaniaków do odwiedzania osiedli poza centrum. W programie mnóstwo spektakli dla dzieci, warsztatów dla różnych grup wiekowych, pokazów kina plenerowego i wiele innych. Pełny program, którego nie sposób tu streścić, jest dostępny na stronach internetowych Estrady.

Centrum Kultury Zamek natomiast na sierpień zaplanowało kolejne wydarzenia na Dziedzińcu Zamkowym. W każdy poniedziałkowy i czwartkowy wieczór Kino Pałacowe się nań przenosi i pokazuje najważniejsze fabularne i dokumentalne filmy sezonu. Jest więc okazja, by zobaczyć produkcje, na które w ostatnich miesiącach nie zdążyło się pójść do kina. Na Dziedzińcu będą się także odbywały gościnne spektakle dla dzieci teatrów z całej Polski. W innych przestrzeniach Zamku jeszcze więcej propozycji dla dzieci - niedzielne poranki w Kinie Pałacowym, ale też kilka zwiedzań z przewodnikiem i środowe warsztaty z cyklu Letnia Strefa Zabawy dla dzieci w wieku 3-5 lat, które przede wszystkim bawią, ale i rozwijają zdolności artystyczne maluchów. W Holu Zamkowym do 28 sierpnia trwa ponadto wystawa z cyklu Mistrzowie ilustracji, tym razem tworzących ilustracje książek dla dzieci i młodzieży Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.

Mamy nadzieję, że wydarzenia drugiej połowy lata, również te wyżej niewymienione, będą cieszyły się ogromną frekwencją zadowolonych widzów i gości. A przede wszystkim, że wspomogą nas w kumulowaniu energii na nieuchronnie zbliżające się zimniejsze miesiące.

Katarzyna Misiura

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022