Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Budynek z historią PKP w tle

Restauracja "dworcowa". Ale zdecydowanie inna niż te, które pamiętamy z czasów PRL, choć być może trochę z sentymentu do nich stworzona... Nastawnia PoC została nominowana w konkursie "Polska Architektura 2012" w kategorii "Nowe i stare". 

Fot. Anna Gregorczyk & Łukasz Szamałek / Fotoarchitektura - grafika artykułu
Nastawnia PoC od strony Parku Wieniawskiego, fot. Anna Gregorczyk & Łukasz Szamałek / Fotoarchitektura

Konkurs organizuje portal www.sztuka-architektury.pl. Do końca kwietnia na ich stronie można oddać głos na nominowane przez redakcję budynki. W tym właśnie na poznańską Nastawnię PoC. Projekt jej adaptacji i rozbudowy stworzyli architekci z poznańskiego biura Front Architects.  

W tym samym konkursie - choć w innych kategoriach -  nominowane zostały także dwa inne poznańskie budynki: Genius Loci na Ostrowie Tumskim, autorstwa biura Toya Design oraz biurowiec Jet Office na poznańskim Piątkowie, zaprojektowany przez biuro Insomia Szymona Januszewskiego.

PoCiąg relacji Poznań - Warszawa

Widoczna jest z każdego pociągu jadącego ze stacji Poznań Główny w kierunku Warszawy. I właśnie z pociągiem tej relacji związana jest jej historia: "Pewnie nikt w to nie uwierzy, ale najpierw były podróże pociągiem na trasie Poz - Waw. Któregoś dnia malutki, secesyjny z pochodzenia budynek Nastawni PoC przy Moście Teatralnym zapadł mocno w pamięć. Z niej bezczelna wyobraźnia pozwoliła snuć plany, aby zaadoptować właśnie ten obiekt na naszą pracownię... Ale życie chciało inaczej. Kiedy marzenia powoli dojrzewały zadzwonił telefon. Dzyń, dzyń! "Halo? Czy nie chcielibyście zaadoptować budynku Nastawni?" Nastawni? Której Nastawni?! "Przy Moście Teatralnym" - pada odpowiedź. I tak to się wszystko zaczęło" - historię projektu opowiadają na swojej stronie architekci z Front Architects.

Nastawnia PoC umiejętnie łączy stare z nowym - bo oprócz adaptacji zniszczonego, zabytkowego budynku PKP Front Architects zaproponowali powiększenie go o nowoczesny pawilon, przeszklony z obu stron. Obserwować można z wnętrza zarówno przejeżdżające w kierunku Warszawy pociągi, jak i Park Wieniawskiego i Operę. "Prosta, grafitowa, przeszklona bryła nowego pawilonu jest neutralna - swoją minimalistyczną, skromną bryłą nie przytłacza budynku nastawni, nie odwraca od niego uwagi. Swoją nowoczesną sylwetką zarazem stanowi znak, że mamy XXI wiek i kolejowy budynek ma już inny charakter, że służy współczesnym ludziom, nie jest wyjętym ze skansenu zabytkiem" - pisał o budynku portal www.sztuka-architektury.pl

Mała historia PKP

Okazuje się, że Nastawnia nie jest tylko restauracją. Także... punktem informacji kolejowej, izbą pamięci PKP i galerią związana z kolejnictwem. Oryginalny budynek jakby opowiada historię tego miejsca - przy wystroju wnętrza wykorzystane zostały m.in. zabytkowe reflektory, semafory, walizki, archiwalne rozkłady jazdy, tablice zdemontowane z pociągów, elementy strojów kolejarskich. 

To nie pierwszy interesujący projekt Front Architects. Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk i Marcin Sakson ze swoim zespołem cały czas wpadają na oryginalne pomysły, a do architektury mają podejście pełne swobody, dystansu. To oni są autorami słynnego projektu-manifestu "Single Hauz" - zaskakujących, bo właściwie jednoosobowych domów dla singli, które dzięki mobilnej formule postawić można w każdym miejscu na Ziemi. Kontynuacją takiego myślenia o architekturze są kolejne utrzymane w tym duchu projekty poznańskich architektów: SocHauz i Sport Hauz. 

To Front Architects zaprojektowali także poznański akademik "Karolek", który - dzięki wyrazistym, odważnym kolorom zastosowanym na elewacji - stał się głosem w dyskusji o wykorzystywaniu koloru we współczesnej architekturze.

Na stronie www.frontarchitects.pl obejrzeć można wszystkie projekty, nad którymi aktualnie pracują. Są wśród nich domy, osiedla, jest biblioteka, a także kościół. I oczywiście ich architektoniczne manifesty.

Sylwia Klimek