Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

10 wykładów o mózgu

Odbywający się w Poznaniu po raz 13. Tydzień Mózgu będzie okazją do poznania zasad działania układu nerwowego człowieka oraz przyczyn jego zaburzeń. Naukowcy zmierzą się także z trudnymi, ale bardzo aktualnymi tematami, dotyczącymi uzależnień, depresji i tzw. wypalenia rodzicielskiego.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Trwająca pandemia Covid-19 jest nie tylko sprawdzianem naszego układu odpornościowego, ale także psychicznego radzenia sobie ze związanymi z tym ograniczeniami oraz zalewem pseudonaukowych teorii. Wielu z nas z trudem znosiło czas "narodowej kwarantanny" czy przymusowej izolacji po kontakcie z osobą zarażoną Covid-19. Wielu z nas nadal z trudem znosi wymuszone przez pandemię zalecenia  pracy i nauczania w trybie zdalnym czy ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich i udziału w imprezach masowych.

Tydzień Mózgu, odbywający się w Poznaniu po raz 13., jest okazją do zapoznania się z najnowszymi odkryciami w obszarze badań mózgu i układu nerwowego. Wybitni naukowcy, będący specjalistami w swoich dziedzinach i dyscyplinach badawczych, podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, wynikami badań, diagnozami i efektami terapii. Zainteresowani, dzięki udziałowi w wykładach, mogą być na bieżąco z aktualnym stanem badań i śledzić kierunek, w którym zmierzają. Czego dowiedzą się w tym roku?

Organizatorzy, Oddział PAN w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, zaplanowali 10 wykładów o różnorodnej tematyce. W dniach od 14 do 18 marca codziennie będą prezentowane dwa z nich. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim funkcjonowania układu nerwowego człowieka i jego chorób, ale nie tylko.

Prof. dr hab. Tadeusz Jezierski z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu omówi działanie zmysłu węchu psa oraz metody określania czułości węchu. Przedstawi także zagadnienia praktyczne: identyfikację osób na podstawie zapachu do celów kryminalistycznych, wykrywanie markerów zapachowych chorób nowotworowych i wykrywanie narkotyków. Oceni także rzetelność i wiarygodność pracy węchowej psów.

Na konferencji pojawią się też tematy ważne dla rodziców. Wykład pt. Depresja dzieci i młodzieży - dlaczego patrzymy, ale nie widzimy wygłosi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słopień z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu wykładem Stres rodzicielski i wypalenie rodzicielskie. Dlaczego sielanka zamienia się w koszmar? zakończy Tydzień Mózgu.

Wszystkie wykłady 13. edycji Tygodnia Mózgu w Poznaniu będą transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz na stronie internetowej Oddziału PAN w Poznaniu. Program wydarzenia znajduje się na stronie poznan.pan.pl/tydzienmozgu. Wstęp na wykłady jest wolny, organizatorzy proszą jednak, by przed konferencją sprawdzić, czy zasady udziału nie zmieniły się ze względu na trwającą pandemię.

Szymon Mazur

  • 13. Tydzień Mózgu w Poznaniu (w ramach Światowego Tygodnia Mózgu)
  • 14-18 marca, g. 17-19
  • Sala Turkusowa Oddziału PAN w Poznaniu
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022