Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

TZADIK. Przejmujący, esencjonalny, ponadkulturowy

Tzadik Poznań Festival rozbrzmiał w piątkowy wieczór przejmująco i ponadkulturowo. Opowieść o mniejszości żydowskiej i inspiracjach jakie cały czas rozbudza, snuł wyjątkowo zręcznie, używając języka muzyki wręcz tajemnego.

. - grafika artykułu
Mikołaj Trzaska, fot. mat. Festiwalu Tzadik

Na rozgrzewkę piątkowego programu zaproponowano pokaz twórczości filmowej związanej z kulturą żydowską - wybrane projekcje spośród filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie motywy" 2013. Połączone zostały ze spotkaniami z wybranymi twórcami w sali kinowej, w którą przeistoczyła się  sala audiowizualna Małego Domu Kultury w Klubie Dragon.

Improwizacje na pograniczu

Niepokój, ale jednoczesne łagodne wchodzenie w kameralny muzyczny "spisek" w Klubokawiarni Meskalina przygotował kwintet improwizatorów o nazwie Daktari. Gdzieś na pograniczu jazzu, noise'u i folku od 2010 roku grają panowie: Olgierd Dokalski, Mateusz Franczak, Miron Grzegorkiewicz, Maciej Szczepański i Robert Alabrudziński. Inspirują się klasykami, by tworzyć nową, modernistyczną wręcz jakość muzyczną. Utwory zagrane w piątkowy wieczór przez Daktari były absolutnie pełne, esencjonalne, niepozbawione rockowej nuty. Pomimo, że utrzymane w spójnej stylistyce, momentami nieznośne dla uszu. Nieposkromieni muzycy intrygowali i zaczepiali. Choć tych, których można było poruszyć przybyło na koncert niewielu.

Daktari ma na koncie wiele występów na prestiżowych festiwalach, jak Heineken Open'er (World Stage), Nowa Tradycja, Nowa Muzyka Żydowska, Warsaw Summer Jazz Days. Znani są też na arenie międzynarodowej za sprawą Berliner JazzFest czy Casa del Jazz Festival Roma. Co ciekawe, debiutancka płyta Daktari "This Is The Last Song I Wrote About Jews. Vol. 1." ukazała się w 2011 roku, a swoją premierę miała w tym samym roku podczas poznańskiego Tzadika.

A zatem: folk? muzyka klezmerska? warszawskie wariacje na temat muzyki żydowskiej? Określenie "pogranicze" odgrywa prawdopodobnie bardzo ważną rolę w muzyce tego zespołu i może stać się hasłem-kluczem do niej.

Mówi Movie

Kolejna odsłona festiwalu pozwoliła nam wysłuchać koncertu Mikołaja Trzaski pod hasłem "Trzaska Mówi Movie". To projekt muzyczno-filmowy, w ramach którego Trzaska z towarzyszącym mu międzynarodowym zespołem wykonuje utwory, które napisał do filmów Wojciecha Smarzowskiego. W trakcie koncertu mieliśmy wyjątkową okazję usłyszeć na żywo fragmenty muzyki, które w filmach nie zmieściły się, a stanowiły całość takich obrazów jak "Róża", "Dom zły" oraz "Drogówka".

Trzaska jest kompozytorem, saksofonistą i klarnecistą, jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzowej i okołojazzowej, współtwórcą buntowniczej polskiej odmiany jazzu - yassu (był jednym z członków-założycieli słynnej grupy Miłość oraz liderem grupy Łoskot).

Do swojego projektu zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat. Na scenie Sali Wielkiej zamku pojawił się w towarzystwie perkusisty Marka Sandersa i Olie Bricem - kontrabasisty, z którymi współtworzy Riverloam Trio. Gościnnie wystąpili również  Per-Ake Holmlander z  orkiestry Resonance oraz na puzonie Johannes Bauer z kwartetu Petera Brotzmanna.

Tego wieczoru po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że muzyka filmowa bardzo dobrze radzi sobie sama. Mikołaj Trzaska i towarzyszący mu znakomici muzycy sprawili, że przemówiła swoim głosem - pełna emocji, opowiadająca historie piękne i tragiczne zarazem. Usłyszeliśmy dźwięki  z jednej strony miarowe, spokojne jak otwierająca koncert kompozycja "By Boat", ale też bardziej free-jazzowe i szalone, które dawały muzykom większe pole do popisu.

Martyna Wojtkowiak

  • Tzadik Poznań Festival 2013
  • Koncert Daktari i "Trzaska Mówi Movie"
  • 26.07