Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Tzadik odmierza rytm weekendu

Osiem koncertów - w tym trzy premierowe międzynarodowe projekty i jeden krajowy, które powstały na zamówienie Tzadik Festival. Taka jest "matematyka" festiwalu, który rozpoczął się w czwartek w Poznaniu i potrwa do niedzieli. A co poza nim w weekend?

. - grafika artykułu
Me la Amargates Tu Ensemble, fot. mat. organizatorów

Neoklezmerskie granie

Artyści z Izraela, USA, Chile, Argentyny, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski zjechali w tym roku na Tzadik. Festiwal otworzył w czwartek w Sali Wielkiej zamku koncert amerykańskiego pianisty Uri Caine'a - muzyczny hołd złożony polskiemu kompozytorowi i pianiście, Władysławowi Szpilmanowi, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stale wpisały się w historię kultury XX wieku. W programie kolejnych trzech festiwalowych dni znajdzie się m.in. projekt Mikołaja Trzaski (piątek, g. 21, Sala Wielka), koncert Me la Amargates Tu Ensemble (sobota, g. 21, Sala Wielka), Meadow Quartet with Tomas Dobrowolskis (niedziela, g. 19, Sala Wielka) oraz Kob Israelie&Samech (niedziela, g. 21, Sala Wielka). Poza muzyczną odsłoną festiwal ma także filmową. Szczegółowy program: tutaj

Oni grają gospel

Zespół reGeneration - półfinaliści III edycji programu Must Be The Music - wystąpi w piątek w Pawilonie Nowa Gazownia. Grupa powstała w 2010 roku w Poznaniu z inicjatywy Briana Fentrressa z USA, utalentowanego muzyka wychowanego w kulturze gospel. W 2012 r. zaśpiewali w popularnym programie typu talent show "Must Be The Music". Dotarli do półfinału. "W muzyce reGeneration można usłyszeć elementy gospel, jazzu, r&b, muzyki klasycznej oraz innych gatunków, które jako całość tworzą niespotykane brzmienie" - piszą o nich krytycy. Ich piątkowy koncert w Pawilonie Nowa Gazownia rozpocznie się o g. 18. Bilety kosztują 12 i 15 zł.

Kino pełne przygód

W Nowym Kinie Pałacowym trwa cykl pokazów dla młodych widzów zatytułowany "Wakacyjne Ale Kino! - Lato z przygodą". Piątkowy poranek przyniesie garść filmów animowanych (dla dzieci od lat 6, początek projekcji - g. 10). A popołudnie - "100 minut wakacji" poznańskiego reżysera, Andrzeja Maleszki" (początek o g. 12). W sobotę na ekranie królować będą fabuły. O godz. 10 zobaczymy "Krokodyle z przedmieścia", niemiecki film z 2009 r., a o g. 17 - film, który znalazł się w programie ubiegłorocznego festiwalu Ale Kino! - "Igor i podróż żurawi". Ostatni dzień przeglądu to projekcja filmu "Nocturna" z 2007 r. - francusko-hiszpańskiej animacji, dedykowanej dzieciom od 7 lat (niedziela, g. 10). A na zakończenie przeglądu (o godz. 17) pokaz filmu "Latające machiny kontra Pan Samochodzik" w reżyserii Janusza Kidawy. Organizatorem cyklu jest Centrum Sztuki Dziecka. Bilety na pokazy kosztują 1 zł.

Film i muzyka w namiocie

Zaraz po zakończeniu festiwalu Animator w namiocie przy Pawilonie Nowa Gazownia (który służył jako Klub Festiwalowy) powstało letnie kino. A w nim - bezpłatne seanse, filmy fabularne i dokumentalne, opowiadające o życiu i twórczości wyjątkowych muzyków. Przed nami w weekend trzy ostatnie projekcje: "Jesteś Bogiem" (o twórcach Paktofoniki - piątek, g. 21) , "Marley" (o Bobie Marleyu - sobota, g. 21) i "Viramundo" (którego bohaterem jest Gilberto Gila - niedziela, g. 21). Wstęp na pokazy jest wolny.

Podróż wehikułem czasu

Kolejna Przechadzka Traktem Królewsko - Cesarskim wyruszy w niedzielę o godz. 16 z Placu Wolności "Wybierzmy się w podróż wehikułem czasu! Dzięki niemu można przenieść się w przeszłość i przeżyć ciekawą przygodę" - zachęcają organizatorzy. Szlak wycieczki wieść będzie po Placu Wolności i Dzielnicy Zamkowej. Wstęp wolny.

wyb. sk

Więcej wydarzeń: piątek, sobota, niedziela