Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

TRANSATLANTYK. Glocal Hero Award dla prof. Spivak

Wybitna filozofka, działaczka społeczna, badaczka tematyki globalizacji i imperializmu, profesor Gayatri Chakravorty Spivak odebrała tytuł Transatlantyk Glocal Hero Award.

. - grafika artykułu
Gayatri Chakravorty Spivak. Fot. materiały Transatlantyk 2014

- Glocal Hero to ktoś, kto pracuje gdzieś na Ziemi lokalnie z ludźmi, starając się polepszyć jakość ich życia. Równocześnie jej lub jego praca ma wielkie znaczenie dla całego świata, stając się inspiracją dla innych. Działania prof. Spivak najlepiej oddają istotę tytułu Glocal Hero Award - powiedział, wręczając nagrodę, Jan A.P. Kaczmarek. - Podziwiam to, co pani robi jako pisarka, filozofka, podziwiam pani intelektualny wkład w pojęcia feminizmu, praw kobiet i innych podstawowych praw ludzi. Ale ważniejsze nawet jest to, że wspiera pani swoją aktywność pisarską działaniem, pracując z kobietami i mężczyznami w małych wioskach w Indiach czy Afryce - dodał.

Gayatri Chakravorty Spivak swoje życie poświęciła działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Jest autorką licznych publikacji poświęconych tym problemom. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę Kioto 2012 w dziedzinie sztuki i filozofii oraz Padma Bhushan 2013. - To co starałam się robić przez ostatnie kilkadziesiąt lat, to rozwijać u ludzi intuicję demokracji. Jestem szczęśliwa, że nazywacie mnie "glocalną" - powiedziała podczas odbierania nagrody.

Profesor Spivak jest czwartą laureatką Glocal Hero Award. Nagrodę otrzymali dotąd m.in. Yoko Ono oraz Elżbieta i Krzysztof Penderecy. - Nigdy nie zapomnę tego, że otrzymałam tę samą nagrodę, co Yoko Ono - przyznała ze śmiechem.

Przesuniętej o dzień, ze względu na wyjazd prof. Spivak do Indii, uroczystości wręczenia nagrody towarzyszył pokaz filmu "Rozważania o przemocy" szwedzkiego reżysera Görana Hugo Olssona. Dokument, w którym wstęp wygłasza prof. Spivak, opowiada o wydarzeniach w czasie wyzwoleńczych walk w Afryce w latach 60. i 70. W filmie nowo odkryte materiały archiwalne dotyczące tamtego okresu oglądamy, słuchając fragmentów książki pochodzącego z Martyniki filozofa Frantza Fanona "Wyklęty lud Ziemi". Napisany w 1961 roku tekst jest poświęcony wpływowi kolonizacji na kondycję narodu, konsekwencjom dekolonizacji i wreszcie przemocy, która towarzyszy obu tym zjawiskom. "Kolonializm nie jest mechanizmem myślącym, nie jest ciałem obdarzonym rozumem. Jest przemocą w stanie czystym i może ustąpić jedynie przed jeszcze większą przemocą" - w filmie tekst czyta piosenkarka i aktywistka Lauryn Hill. Do tej pory dokument Olssona pokazywały festiwale w Berlinie i Sundance. Po projekcji Gayatri Chakravorty Spivak zdążyła odpowiedzieć na kilka pytań widzów.

Natalia Grudzień

  • Transatlantyk 2014
  • spotkanie z prof. Gayatri Chakravorty Spivak, wręczenie nagrody Glocal Hero Award i projekcja filmu "Rozważania o przemocy"
  • CK Zamek, Sala Wielka, 13.08, g. 20