Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Spotkanie z przeszłością

Dwa miesiące do otwarcia Bramy Poznania. Wielkie Otwarcie na przełomie kwietnia i maja.

fot. Ł. Gdak (ze zb. CTK TRAKT) - grafika artykułu
fot. Ł. Gdak (ze zb. CTK TRAKT)

Budynek już stoi, swoim kształtem intryguje, czasem irytuje, wzbudza ciekawość i chęć zajrzenia do środka. Kusi kładka przerzucona przez rzekę, łącząca Śródkę z Ostrowem Tumskim. Wieczorami przyciąga rozświetlonymi oknami. Zanim Brama Poznania ICHOT się otworzy, wewnątrz musi powstać ekspozycja. Prace nad nią trwają, podobnie jak nad przygotowaniami do Wielkiego Otwarcia na przełomie kwietnia i maja.

Dziedzictwo wspólne i własne

Wystawa ma być wprowadzeniem dla poznających obszar i przeszłość Ostrowa Tumskiego. Centrum interpretacji dziedzictwa to bowiem miejsce, które nie istnieje bez tego, o czym opowiada - jest po to, aby przestrzeń, zabytki, napotkani mieszkańcy byli rozumiani w sposób jak najpełniejszy. Słownik pomocny do zrozumienia symboli i znaczeń ma dać ekspozycja. Zanim będzie można przekonać się w praktyce, na ile jest użyteczna, po raz kolejny wykorzystamy język filmu. W ramach cyklu projekcji Ostrów Tumski w samo południe, połączonych ze zwiedzaniem, już 22 marca wyświetlony zostanie w Muzeum Archidiecezjalnym film o mieczu św. Piotra. To drugi z filmów zrealizowanych we współpracy telewizji WTK i CTK TRAKT, zapowiadający otwarcie Bramy Poznania. Z trzech wyprodukowanych filmów każdy związany jest z Ostrowem Tumskim - Śluza Katedralna, "bohaterka" pierwszego, jest częścią Bramy Poznania ICHOT. Miecz św. Piotra (temat drugiego filmu) obecny przez stulecia w katedrze, dziś przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym na wyspie. Obwałowania grodu Mieszka I (początkom państwa poświęcono trzecią projekcję) obejrzeć można w Rezerwacie Archeologicznym GENIUS LOCI. Cykl trzech spotkań odbywających się w obszarze Ostrowa Tumskiego, wskazuje na to miejsce jako silnie związane z początkiem Polski. W czasach, gdy psychologia szczególnie wskazuje na dzieciństwo jako etap życia kształtujący człowieka i wyjaśniający wiele jego dorosłych zachowań, może warto też sięgnąć do korzeni całej wspólnoty...

Brama jako wstęp

Czy prezentowany dziś w Muzeum Archidiecezjalnym miecz św. Piotra naprawdę do niego należał, czy to tylko legenda? Czy jest jedna, prosta odpowiedź na to pytanie? O czym świadczy cześć, jaką ten przedmiot otaczano już pięćset lat temu? Próba znalezienia odpowiedzi na podobne pytania przybliży uczestników projekcji do zrozumienia, jak myśleli, w co wierzyli i jak działali ich praprapradziadowie. To filmowe spotkanie to swoiste skrócenie dystansu, które może pozwolić na odnalezienie związków z przeszłością i odkrycie, że - mimo iż jest bardzo odległa - nie jest nieważna. Pokaz trzech filmów opowiadających o Ostrowie Tumskim przez pryzmat rożnych czasów i rozmaitych zabytków to przypomnienie, że Brama Poznania ICHOT jest wstępem, specjalną furtką otwierającą się na najważniejszą wyspę Poznania, a zawieszona nad Cybiną kładka jest mostem przerzuconym nie tylko przez rzekę, ale i przez czas.

Anna Gruszecka

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT