Kultura w Poznaniu

Teatr

W tym sęk!?

Tu Kuba? Nie! Nie Kuba! Tu Marian Opania i Wiktor Zborowski.

Super Duo - grafika artykułu
Super Duo

Co jest ich wspólnym mianownikiem? Talent, niepospolite poczucie humoru, pasja do łowienia ryb oraz kabaret, który wspólnie tworzą - Super Duo. Amerykanie mają Flipa i Flapa czy Abbotta & Costello, a my mamy Opanię i Zborowskiego.
Może Panowie sami się przedstawią?
- Moje podejście do zawodu pozbawione jest furii, pazerności i pasji. Chyba nigdy nie osiągnę takich szczytów jak ci, którzy oprócz talentu wyróżniają się jeszcze zachłannością. Nie będę nawet próbował - zwierza się Wiktor Zborowski na swojej stronie internetowej.
- Z aktorstwem jest trochę jak z miłością do kobiety - raz się kocha, raz nienawidzi. Są chwile szczęścia, dla których warto uprawiać ten zawód, bywa jednak, że czasem go nie cierpię, widzę miałkość tego, co robię, wiem, że mógłbym z powodzeniem sprawdzić się w innych dziedzinach - powiedział Marian Opania w wywiadzie dla Kingi Frelichowskiej.
Panowie skromni, ale jakie gejzery humoru z nich na scenie! W najbliższą niedzielę w Teatrze Muzycznym trysną wyrafinowanym dowcipem rodem z Kabaretu Starszych Panów i "60-latka". Zaprezentują swoje własne skecze (casting do "Ogniem i mieczem"), ale także przedstawią klasykę gatunku: piosenki Wojciecha Młynarskiego - "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę" -  Włodzimierza Wysokiego i Jacquesa Brela. Oczywiście, nie zabraknie legendarnego skeczu "Sęk" Kabaretu Dudek.
Będą bawić, ale także zmuszą do przemyśleń. Pokażą to, czego brakuje wielu młodym kabareciarzom: "słone dowcipy" i szmoncesy.
Marian Opania studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1964. Występował w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Teatrze Kwadrat i Teatrze Komedia. Aktualnie jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Znany jest między innymi z serialu telewizyjnego Stanisława Barei "Zmiennicy", "Rozmów kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, "Sauny" Filipa Bajona czy "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy. Sympatię szerokiej widowni zyskał jako Profesor Zybert w telewizyjnym serialu "Na dobre i na złe". Aktor występował także w spektaklach muzycznych m.in. "Brelu" w reżyserii Emiliana Kamińskiego i Wojciecha Młynarskiego.
Wiktor Zborowski jest absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył 1973 r. Grał w takich warszawskich teatrach, jak Narodowy, Ateneum, Kwadrat, a ostatnio w teatrze muzycznym Roma. Współpracował z takimi znakomitościami sceny jak Adam Hanuszkiewicz, Janusz Warmiński i Gustaw Holoubek. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć w jednym z odcinków "Czterdziestolatka" - "Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie". Wraz z Krzysztofem Majchrzakiem stworzyli role przezabawnych inżynierów dowcipnisiów. Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu wspaniałych polskich komediach. Znany jest również z kreacji Longinusa Podbipięty w "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Monika Nawrocka

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • Super Duo: Marian Opania i Wiktor Zborowski
  • Teatr Muzyczny
  • 29.01. g.17
  • bilety: 90zł (w kasach teatru)