Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Rubinowy sezon w Teatrze Polskim

W tym sezonie dla Teatru Polskiego reżyserować będą m.in. Maja Kleczewska i Grzegorz Laszuk, twórca legendarnego teatru Komuna Warszawa. 

. - grafika artykułu
"Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii", fot. M. Hueckel

Nowy sezon w Teatrze Polskim rozpocznie pokaz spektaklu "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" Martina Sperra, który prapremierę miał w czerwcu podczas tegorocznej odsłony Malta Festival. To dramat, którego bohaterem jest społeczność oraz prawa, którymi się rządzi. - Tematem sztuki jest nagonka społeczności zamkniętej, wiejskiej, na outsidera, a tym outsiderem jest młody mężczyzna, który jest homoseksualny - wyjaśniła na konferencji prasowej rozpoczynającej nowy sezon w Teatrze Polskim reżyserka Grażyna Kania. Problem ten, jak przyznała, nie od razu ją zainteresował. - To ujęcie tematu, mnie - żyjącej w Niemczech, wydawało się archaiczne i mało współczesne, ale obserwując to, co dzieje się w Polsce, uznałam, że materiał jest niezwykle aktualny. A to znowu mnie przeraziło - dodała.

W obsadzie "Scen myśliwskich..." pojawi się trójka nowych aktorów: współpracująca już wcześniej z Teatrem Polskim Kornelia Trawkowska, Anna Biernacik - studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, oraz Konrad Cichoń - student PWST w Krakowie, dla którego będzie to zawodowy debiut. Muzykę do spektaklu skomponował Dominik Strycharski, a przekład sztuki, specjalnie dla Teatru Polskiego, zrobiła z Sława Lisiecka. Tekst pojawi się we wrześniowym numerze miesięcznika "Dialog".

Pięć Metafor Rzeczywistości

W pierwszy weekend października odbędzie się finał kolejnej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Jego formuła jednak - podobnie jak kolor plakatów promujących nowy sezon (wcześniej pomarańczowy, teraz rubinowy) - uległa zmianie. Aktualnie przyświeca mu hasło "Wojna. Be war/ or not to be", ale inny jest również sposób, w jaki wyróżnione teksty zostaną zaprezentowane publiczności. Czytania sceniczne odbywać się będą symultanicznie w różnych, na co dzień niedostępnych dla widzów miejscach, m.in. w sali prób albo teatralnej kuchni.

Do finału tegorocznych Metafor zakwalifikowało się pięć dramatów: "Europa! Europa? Europa" autorstwa Andrzeja Błażewicza, "Hidżra" Marty Fortowskiej, "Pora sucha / Pora deszczowa" Aliny Moś-Kerger, "Reality show (s)" Przemysława Pilarskiego oraz "Reduty" Marka Kochana. Wśród reżyserów, którzy zajmą się przygotowaniem tekstów do warunków sceny, jest m.in. Michał Kmiecik.

Polak, Breivik i malowany ptak

W planach na nadchodzący sezon jest również premiera spektaklu "Myśli nowoczesnego Polaka". Jego reżyserii podjął się Grzegorz Laszuk, twórca legendarnego teatru Komuna Warszawa. "Myśli nowoczesnego Polaka" to książka Romana Dmowskiego, którą okrzyknięto arcydziełem polskiej myśli politycznej. Autor przedstawił w niej społeczne i polityczne założenia ruchu narodowego. Głosił, że naród stanowi organiczną jedność.

Wśród zapowiedzi premierowych są także: stylistycznie nawiązujący do serialu "Little Britain" spektakl "Great Poland" na podstawie sztuki Krzysztofa Szekalskiego i w reżyserii Aleksandry Jakubczak, oraz "Oh, Love!" w reżyserii Marty Górnickiej, twórczyni Chóru Kobiet. - To będzie wizja obrony wartości europejskiej tradycji, np. z pozycji kogoś takiego jak Breivik - zapowiedział Maciej Nowak, dyrektor artystyczny teatru.

Poznań odwiedzi także znana miłośnikom teatru Maja Kleczewska, która wyreżyseruje "Malowanego ptaka" na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego (premiera w lutym). Zdaniem Macieja Nowaka będzie to "ostra wypowiedź w formie scenicznej", relacjonująca losy żydowskiego chłopca, ukrywającego się na polskiej wsi.

Klasyka i nowości

Miesiąc później obejrzymy "Płomienie" według powieści Stanisława Brzozowskiego w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń i "Portret trumienny", który wyreżyseruje wspomniany Michał Kmiecik. Spektakl powstanie na podstawie debiutanckiej książki Kuby Wojtaszczyka, wschodzącej gwiazdy poznańskiej sceny literackiej. Główny bohater książki dowodzi, że pokrewieństwo to czysto umowna kategoria i w pewnym momencie rodzina to już tylko grupa obcych ludzi.

W maju na scenie Teatru Polskiego pokazany zostanie "Powrót Odysa", którego reżyserii podjęła się Ewelina Marciniak. "Powrót..." to jedna z najbardziej tajemniczych sztuk Stanisława Wyspiańskiego, który całkowicie odwrócił znaną wszystkim opowieść homerycką. Na koniec sezonu teatr zaprezentuje "Cuda polskie" w reżyserii Katarzyny Szyngiery. - Umówiliśmy się, że to będzie empatyczna i ciepła opowieść o polskiej religijności - zapowiedział Maciej Nowak.

Nowością w nadchodzącym sezonie ma być wyraźny zwrot teatru w stronę seniorów. Poza tym kontynuacji doczekają się cykle spotkań, m.in. "Naród sobie" prowadzony przez prof. Waldemara Kuligowskiego, "Boskie narracje", czyli rozmowy ze znanymi pisarzami, które prowadził prof. Przemysław Czapliński oraz "Teatranki", czyli zabawy teatralne dla dzieci i rodziców.

Monika Nawrocka-Leśnik