Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Rozmowy przed zatonięciem

"Ostatni dzień w Kawiarni pod Żabą" powstał na podstawie opowiadań słynnego Katalończyka Jesúsa Moncady. Spektakl w wykonaniu katalońskiej grupy Mea Culpa zaprezentowany zostanie w najbliższy poniedziałek w Teatrze Ósmego Dnia.

.
fot. materiały prasowe

Bohaterami spektaklu są Adelaida i Fernando. Małżeństwo prowadzi kawiarnię w miasteczku, które lada moment zniknie z powierzchni Ziemi - z nakazu władz zostanie zatopione przez wodę mającego tam powstać zbiornika.

Spektakl powstał na podstawie opowiadań Jesúsa Moncady, które autor poświęcił rodzinnej Mequinesie - niewielkiej miejscowości, która w 1971 roku została zalana przez wody Ebro i Segre (obecnie w tym miejscu znajduje się zalew Riba-roja). "Jesús Moncada przeżył ten proces tak, jakby czuł, że go okradają ze wspomnień z dzieciństwa; stał się on dla niego osobistym dramatem. [...] Chciał za pomocą słowa odzyskać coś bardzo osobistego, co mu zabrano, i zostawić jego pisemne świadectwo, żeby nie uległo całkowitej zatracie" - pisał w przedmowie do tomu "Historie z lewej ręki" Pere Calders. Wspomniany tytuł Moncady ukazał się w Polsce w 2006 roku.

Jesús Moncada uznany jest za jednego z najważniejszych autorów katalońskich swojego czasu. Zmarł kilkanaście lat temu, pozostawiając po sobie kilka zbiorów nowel i wiele opowiadań. W Polsce znane są jedynie wspomniane już "Historie z lewej ręki" oraz kilka tytułów, które zamieszczone były w poświęconym Katalonii numerze "Literatury na świecie" (nr 382-383). "Powstał zbiorek niewielkich opowiadań o ludziach, którzy przedtem zamieszkiwali nieistniejące dziś miasteczko i jego okolice. Opowiadań bardzo zróżnicowanych, w których rzeczywistość miesza się ze światem fantazji, a strach i niepokój sąsiadują z żartobliwą i życzliwą kpiną oraz nastrojową refleksją." - czytamy o tytule na portalu biblioNETka.pl

Spektakl na podstawie prozy Moncady pokaże w Teatrze Ósmego Dnia grupa Mea Culpa. Tworzą ją absolwenci barcelońskiego Institut del Teatre. W spektaklu "Ostatni dzień w Kawiarni pod  Żabą" wystąpią Maria Àngels Largo oraz Armand Villén. Largo jest nie tylko aktorką, ale również instruktorką teatralną. Gra przede wszystkim w spektaklach opartych na sztukach Szekspira i Molièra, ale również pojawia się w serialach katalońskiej telewizji publicznej. Villén występuje m.in. w spektaklach według sztuk Pintera, Czechowa i Pirandella. Jego nazwisko znaleźć można także w obsadzie seriali i filmów hiszpańskich oraz katalońskich.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Ostatni dzień w Kawiarni pod Żabą" - spektakl grupy Mea Culpa z Katalonii
  • gościnnie w Teatrze Ósmego Dnia
  • 8.05, g. 19
  • bilety: 15 zł
  • spektakl prezentowany będzie z napisami w języku polskim