Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Inauguracja z "Mistrzem Manole"

Głośnym spektaklem, nawiązującym do starej rumuńskiej legendy, z graną na żywo fascynującą muzyką, zainauguruje swą działalność Scena Robocza w nowym miejscu. "Mistrza Manole" zobaczymy w niedzielę o godz. 18 w budynku dawnego kina Olimpia.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

"W dolinie Argeszu mistrz murarski Manole ma zadanie wybudować najpiękniejszy monastyr na świecie. Jednak mury stawiane za dnia w nocy upadają. Manole we śnie słyszy głos nakazujący zamurowanie w budowli pierwszej kobiety, która rano przyjdzie do murarzy. Budowniczy nie przewiduje jednak, kim będzie ta kobieta..." - tak streszczają intrygę spektaklu jego twórcy.

To połączenie w jedno formy spektaklu teatralnego, z mitem osadzonym głęboko w ludowej rumuńskiej tradycji oraz z graną na żywo muzyką - spotyka się powszechnie z entuzjastycznym odbiorem. W ubiegłym roku spektakl został zaprezentowany w ramach inauguracji festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja, a przyjęty został owacyjnie.

Mistrz Manole to legenda podejmująca mit ofiary założycielskiej. Twórcy polskiej scenicznej wersji odnaleźli ją w wielkim tomie translatorskim autorstwa Jerzego Ficowskiego "Mistrz Manole i inne przekłady". Jako pierwsza powstała w 2013 roku radiowa wersja spektaklu. Słuchowisko przybrało formę archaicznej śpiewogry, z Bronisławem Wrocławskim w roli głównej. Jego twórcy zostali docenieni przez prestiżowe gremia. Dariusz Błaszczyk został nagrodzony za najlepszą reżyserię, a Jacek Hałas za najlepszą muzykę na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie przed dwoma laty. Słuchowisko było też prezentowane w finałach konkursów festiwali Prix Marulič w chorwackim Hvarze oraz Prix Italia 2014.

W formule scenicznej spektakl został znacząco wzbogacony o część wizualną, dzięki czemu - jak o nim napisano - "ma charakter swoistego magicznego performance'u, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji". Za reżyserię i stronę wizualną odpowiadają Dariusz Błaszczyk i Zbigniew Olkiewicz. Za warstwę muzyczną - Jacek Hałas. To doskonale znany w Poznaniu niestrudzony artysta, współlider m.in. kapel Muzykanci i Ket Jo Barat, znany też z Lautari, a przed laty awangardowego Reportażu, także autor wielu własnych przedsięwzięć, by wymienić choćby przepiękną płytę "Zegar bije" sprzed kilku lat.

Do współpracy nad muzyczną stroną przedstawienia zaprosił kilkoro przyjaciół, bardzo cenionych artystów z kręgu muzyki folkowej, tradycyjnej, ale i awangardowej, znanych m.in. z zespołów Księżyc, Kapela Brodów, Lautari, Transkapela i wielu, wielu innych. W obsadzie spektaklu są bowiem m.in. Anna Broda i Agata Harz - śpiew; Bart Pałyga - gadułka, wiolonczela, śpiew; Robert Wasilewski - cymbały, kaval, śpiew; Maciej Filipczuk -skrzypce, gusle, śpiew oraz oczywiście sam Jacek Hałas - lira korbowa, akordeon, śpiew.

Wolno mieć nadzieję, że będzie to godna inauguracja Sceny Roboczej w nowym miejscu.

Tomasz Janas

  • "Mistrz Manole"
  • reżyseria: Darek Błaszczyk, Zbyszek Olkiewicz
  • muzyka: Jacek Hałas
  • Scena Robocza, budynek byłego kina Olimpia, ul. Grunwaldzka 22, 4 piętro
  • 13.03, g. 18
  • bilety: 15 zł (dostępne w CIM, ul. Ratajaczaka 44) lub rezerwacje: bilety@scenarobocza.pl