Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Bańki, w których żyjemy

Inna Szkoła Teatralna Teatru Węgajty jest już prawie na półmetku serialu "Woda 2030". Polska premiera najnowszej części - spektaklu "Beztroska" - odbędzie się w niedzielę, w Teatrze Ósmego Dnia, jako jedno z ważnych wydarzeń 55-lecia Ósemek.

. - grafika artykułu
fot materiały organizatorów

Serial teatralny brzmi dość osobliwie, a jednak praca nad przedstawieniami teatralnymi wpisała się w cykliczny rytm działań Innej Szkoły Teatralnej - wyjątkowego warsztatu zimowego prowadzonego przy Teatrze Węgajty. Teatr ten został założony w 1986 roku w podolsztyńskiej kolonii wsi Węgajty. Jego twórcy wykorzystują bogatą tradycję ludową, w tym związane z nią obrzędy, pieśni, rytuały, sięgając w przeszłości do takich autorów m.in. jak Stanisław Vincenz, badacz Huculszczyzny. - Nigdy nie zamierzaliśmy robić serialu, ale jeden spektakl rzeczywiście wynika z drugiego. Trochę tak, jakby jeden przekazywał pałeczkę sztafetową następnemu - albo jedna grupa drugiej. Mówię o grupach, bo skład Innej Szkoły Teatralnej jest stale odnawiany - mówi Wacław Sobaszek, reżyser teatralny, aktor, muzyk, kierownik artystyczny Teatru Węgajty.

Główne zainteresowania Innej Szkoły Teatralnej ogniskują się wokół pracy z tekstami własnymi. Dlatego początek pracy to przynoszenie przez uczestników wybranych przez nich materiałów, które są dla nich osobiście ważne. Czytają je wspólnie, materiał jest przepracowywany. - Zasada jest taka, by starać się mówić wprost, żeby pracować nad dawaniem wyrazu swoim pytaniom. To jest chyba najważniejsze. A ponieważ jest to Inna Szkoła Teatralna - wspólnie z młodymi ludźmi uczymy się zaangażowania poprzez to, co jest silną bronią teatru - to, że daje nam głos - tłumaczy Sobaszek.

W "Beztrosce" cytowana jest m.in. Rebeka Solnit, Wolf Bierman, Konstanty Ildefons Gałczyński, Papusza czy Liv Stromquist. Materia literacka może również stać się podstawą do dialogu. W nowym odcinku serialu stało się tak z tekstami Agnieszki Nowak. "Beztroska" ma być w założeniu spektaklem aktualnym, opowiadać o aktualnych problemach. Takimi zdarzeniami, opisanymi przez Nowak, były protesty rolników wczesną wiosną, gdy przyjechali do Warszawy i rozrzucili na Placu Zawiszy owoce swojej pracy. - Agnieszka Nowak opisała duże niezrozumienie między grupą rolników i młodych ludzi, którzy nie przyjęli tego protestu i skrytykowali go - a powinni zdaniem autorki, jako weganie, inaczej do niego podejść. To sprawa baniek, w których żyjemy - zanikania więzi między grupami społecznymi - dodaje.

Później też doszło do swoistej "konfrontacji" tematu z jego bohaterami, gdy artyści odwiedzili prawdziwych rolników, aby zaprezentować im sceny o rolnikach - Odbyła się też dyskusja na temat Unii Europejskiej - czy zostajemy, czy może jednak z niej wychodzimy. Mamy zresztą nagranie tych rozmów i pokazujemy je przy okazji "Beztroski". Widać na nim, jak scena jest odgrywana z udziałem publiczności, która w jej trakcie głośno się zachowuje - wyjaśnia Wacław Sobaszek.

Międzynarodowa premiera "Beztroski" miała miejsce w Czechach, z którymi współpracuje Inna Szkoła Teatralna - a w tej edycji Czech Roman Černik odgrywa też jedną z głównych ról w przedstawieniu. W spektaklu język czeski funkcjonuje na zasadzie symbiozy z językiem polski, są też obecne dialogi polsko-czeskie dotyczące afery mięsnej - skażonego polskiego mięso z chorych krów, które trafiło między innymi na rynek czeski.

W "Beztrosce" podjęty został również temat ekologii. - To, co jest istotne dla nas od początku Innej Szkoły Teatralnej - to nie tyle ekologia, co środowisko, dom, Ziemia - te słowa, które znajdują się u podstaw naszej działalności - mówi Sobaszek. I dodaje: - Pokazując spektakl trzeba też trafić na właściwy kontekst. Liczymy, że tak właśnie będzie w Teatrze Ósmego Dnia. Zespół przecież podejmuje wiele aktualnych spraw - wręcz stworzył z tego swój etos.

Marek S. Bochniarz

  • "Beztroska" Teatru Węgajty
  • inscenizacja: Wacław Sobaszek
  • Teatr Ósmego Dnia
  • premiera: 24.11, g. 19
  • bilety: 20-25 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019