Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Serenada boskiego Saksończyka

Chociaż żył w XVIII wieku, tempa kariery mogłyby mu pozazdrościć współczesne gwiazdy muzyki pop. Niestety został zapomniany równie szybko jak niektóre z nich. Jeden z utworów kompozytora Johanna Adolfa Hasse, bo o nim mowa, usłyszymy w najbliższą sobotę w ramach festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata.

. - grafika artykułu
Orkiestra Arte dei Suonatori, fot. M. Mulawa

Johann Adolf Hasse to niemiecki kompozytor, którego dorobek twórczy jest zdumiewająco duży. Był przede wszystkim autorem oper, których napisał aż 120. Większość z nich nie zachowała się jednak do dzisiaj. Jednym z utworów, które przetrwały wszelkie zawirowania historii, jest serenada "Antonio e Cleopatra", prawykonana w 1725 roku w Neapolu. W Poznaniu po raz pierwszy usłyszymy ją 7 maja w Kościele oo. Franciszkanów.

Divino Sassone

Karierę Hassego możemy porównać do współczesnych sukcesów gwiazd muzyki popularnej. Bardzo szybko zyskał uznanie w swoim kraju, by chwilę później zdobyć je w całej Europie. W tym również w Warszawie, gdzie miała premierę jego opera "Zenobia". O popularności kompozytora świadczy włoski przydomek "divino Sassone" (wł. boski Saksończyk) oraz zdobyte najwyższe stanowiska - Oberkapellmeister i Supremus Musices Rector, będące wyrazem niedoścignionej pozycji w europejskim świecie muzycznym.

Podobnie jak niektóre gwiazdy muzyki pop cieszył się ogromną lecz nie trwającą wiecznie sławą. Nowe trendy operowe szybko wyparły muzykę Hassego. Oddał się wówczas pisaniu muzyki religijnej. Niewiele później utracił sporą część fortuny podczas bankructwa przedsiębiorstwa, w które zainwestował. Borykając się ze smutkiem po śmierci żony, zmarł, a jego twórczość popadła w zapomnienie.

Miniopera na dwa głosy

Muzyka Hassego jest warta bliższego poznania. W serenadzie "Antonio e Cleopatra" szczególnie zwraca uwagę niezwykła inwencja melodyczna kompozytora. Utwór ten można określić jako dwuczęściową minioperę, która opowiada historię spotkania legendarnych postaci starożytnego świata - Kleopatry i Marka Antoniusza. Każda z dwóch części utworu ma podobny układ - na zmianę występują w nich arie Kleopatry i Antoniusza, a w finałach usłyszymy duety dawnych kochanków. W poznańskim wykonaniu partia Kleopatry powierzona została dysponującej głosem o wyjątkowo dużej skali, szwedzkiej sopranistce Marii Keohane, natomiast partia Marka Antoniusza - posiadającej niezwykle dźwięczny alt Marii Sanner.

Towarzyszyć im będzie orkiestra Arte dei Suonatori. Zespół ten już od dawna jest najlepiej rozpoznawalną na międzynarodowej scenie muzycznej polską orkiestrą barokową. Reprezentował nasz kraj m.in. na koncertach otwierających prezydencję Polski w Unii Europejskiej. W swoim dorobku artyści mają kilkanaście płyt, które docenione zostały przez międzynarodową krytykę muzyczną. Zespół jest twórcą całorocznego festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata, w ramach którego od 2000 roku zaprasza do współpracy najważniejszych artystów muzyki dawnej z całego świata.

Aleksandra Bliźniuk

  • Festiwal Muzyka Dawna - Persona Grata
  • Johann Adolf Hasse - serenada "Antonio e Cleopatra"
  • Maria Keohane - sopran, Maria Sanner - alt, Orkiestra Arte dei Suonatori
  • Kościół oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 2
  • 7.05, g. 19.30
  • bilety 20/35 zł (dostępne w CIM-ie)