Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Scena Robocza wie, co mówi

Kultura jest dla ludzi, nie tylko dla specjalistów. Właśnie z takiego założenia wychodzą twórcy Teatru Strefa Ciszy i Sceny Roboczej, którzy od września mają zamiar kształcić licealistów do tego, by o kulturze mogli swobodnie czytać, pisać i mówić.

. - grafika artykułu
.

Pierwsze spotkanie już w najbliższy wtorek, 16 września. Scena Robocza postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom młodych, którzy chcieliby porozmawiać o kulturze, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Chodzi głównie o ludzi młodych, nieobytych jeszcze w tematach, które, mimo to, żywo ich interesują. Trzyletni cykl edukacyjny ma za zadanie to zmienić. Jego pomysłodawcy chcą poprowadzić zajęcia, które pozwolą uczestnikom zdobyć odpowiednie kompetencje. I te teoretyczne, i te praktyczne zarazem.

- Warsztaty pomyślane są jako przygotowanie do merytorycznej, ciekawej dyskusji. Pomogą oswoić się z publicznym występowaniem, poprawią emisję głosu, prezencję oraz umiejętność zdobywania kulturalnej wiedzy w różnych postaciach - zdradza Ewa Obrębowska-Piasecka, koordynator merytoryczny projektu. Sama jest z wykształcenia kulturoznawcą, z zawodu dziennikarzem. Od lat prowadzi zajęcia i warsztaty dotyczące dyskutowania i pisania o kulturze.

Dla ułatwienia, kilkuletni projekt został podzielony na trzy niezależne bloki. Ich wiele mówiące tytuły to "Wiem, co mówię", "Wiem, co piszę" i "Wiem, co robię". W każdym z nich młodzi ludzie nauczą się, jak wnikliwie analizować i prawidłowo interpretować tak zwane produkty kultury. Dowiedzą się, jak wygląda proces jej tworzenia, począwszy od kreacji, aż po promocję i zarządzanie. Ją samą zaś obejrzą pod wieloma kątami - nie tylko artystycznym czy estetycznym, ale przede wszystkim społecznym. - W grudniu odbędzie się wyjazdowa sesja warsztatowa na cały weekend - zapowiada Obrębowska.

Uczestnicy części pierwszej aż do grudnia będą spotykać się z twórcami i ludźmi kultury. O tym, kogo zaprosić, częściowo będą decydowali sami. Zwieńczeniem ich pracy będzie udział w publicznej debacie wzorowanej na debatach oksfordzkich, o poprowadzenie której organizatorzy poprosili znanego i kojarzonego z teleturnieju "1 z 10" Tadeusza Sznuka. W jury mają zasiąść takie postaci świata kultury jak reżyser Wojciech Smarzowski czy aktor Robert Więckiewicz. Najaktywniejsi mają szansę pojechać do Oxfordu, warto więc dobrze się do niej przygotować.

Inna dyskusja, która odbędzie się już we wtorek, 16 września, będzie tyleż ciekawa co kontrowersyjna. Teza postawiona przez twórców projektu brzmi bowiem: "Kultura powinna być za darmo!". Poprowadzi ją Dawid Bartkowiak, który wygrał kilka turniejów Debat Oksfordzkich.

Anna Solak

  • debata "Kultura powinna być za darmo!" w ramach edukacyjnego projektu Sceny Roboczej
  • 16.09, g. 18
  • Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 55/1
  • wstęp wolny