Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

"Pippin" na wyciągnięcie ręki

Pogoń za szczęściem spędza sen z oczu ludzkości od zarania dziejów. Artyści i myśliciele poświęcili tej sprawie tysiące stron, a każdy z nas sam doświadcza trudów określania czym jest szczęście i jak do niego dojść. Tak samo jak tytułowy bohater musicalu Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia, który znalazł się na najnowszej płycie nagranej przez Teatr Muzyczny.

. - grafika artykułu
"Pippin" w Teatrze Muzycznym, fot. M. Kordula

Pippin to musicalowy przebój stworzony w 1972 roku przez Rogera O. Hirsona oraz kompozytora i autora tekstów Stephena Schwartza, późniejszego laureata Oscara za teksty piosenek do filmu Pocahontas i twórcy Wicked. Główny bohater to następca Karola Wielkiego, który na wszelkie sposoby stara się osiągnąć szczęście i spełnienie- walczy na wojnie, zdobywa tron w wyniku królobójstwa, próbuje sił jako artysta lub ima się pracy fizycznej. Ostatecznie znajduje je tuż obok siebie w miłości. Ta, wydawałoby się oczywista historia osiągnęła od razu oszałamiający sukces w postaci 1944 spektakli na Broadwayu oraz deszczu prestiżowych nagród. Również w Poznaniu, od samej premiery w Teatrze Muzycznym we wrześniu 2019, podbiła serca widzów i zdobyła uznanie krytyków. Właśnie ten musical znalazł się na wydanej w grudniu  płycie nagranej przez poznański teatr.

Znajdziemy na niej 21 numerów z całego musicalu, dzięki czemu słuchacze mają szansę poznać pełną historię Pippina. Album otwiera rozpoczynająca przedstawienie piosenka Mamy magię i sny i jest to trafna zapowiedź dalszych wrażeń. Cały zespół teatru prezentuje wysoki poziom, nagranie tchnie energią i radością, przebija się z niego praca włożona w przygotowanie spektaklu i zgranie zespołu zdobyte na scenie. Mimo braku możliwości fizycznego portretowania postaci, bohaterowie są z krwi i kości i każdy z nich wyróżnia się indywidualną charakterystyką. Wokalnie wyróżnia się z kolei Dagmara Rybak w roli Mistrza Ceremonii, spiritus movens akcji musicalu, której silny głos i ciekawa interpretacja piosenek najbardziej zapadają w pamięć. Nie ustępują jej Oksana Hamerska jako Katarzyna i Maciej Pawlak w tytułowej roli. Jego Pippin emanuje młodzieńczą radością i energią, ale ma też bardziej poważne oblicze, które ujawnia się w drugim akcie. Duży plus poznańskiego Pippina to bardzo równa obsada. Drugoplanowe postaci posiadają swój własny rys i nie bledną przy głównych bohaterach. Wyrożniają się tu zwłaszcza Radosław Elis kreujący Karola Wielkiego i Lucyna Winkel jako babcia udzielająca Pippinowni nietypowych jak na babcię rad. Zespół wokalny Teatru i orkiestra prowadzona przez Radosława Mateję dopełniają wysoką jakość nagrania.

Płycie towarzyszy estetyczna i pełna kolorów książka, która zasługuje na osobną uwagę. Zawiera wypowiedzi inscenizatorów i wykonawców poznańskiego spektaklu, co daje unikatowy wgląd w proces powstawiania przedstawienia i jego różne interpretacje, od anegdot z prób po osobiste refleksje wywołane musicalem. Na okładce znajdziemy dopisek do podtytułu musicalu historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia...i budowaniu zespołu, o czym piszą dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski i reżyser Jerzy Jan Połoński. Jednym z efektów kilku lat pracy nad poziomem artystycznym i repertuarem jest właśnie udana inscenizacja i nagranie Pippina.

Płyta zbiega się z inauguracją obchodów 65-lecia Teatru Muzycznego. Dalsze plany na świętowanie jubileuszu nie są jeszcze znane, lecz taki początek zwiastuje wiele ciekawych projektów i artystycznych wrażeń. Miłośnicy musicalu będą zapewne z niecierpliwością na nie czekać. A sam krążek z Pippinem gwarantuje satysfakcjonujący czas spędzony na słuchaniu, a może będzie nawet zastrzykiem tak potrzebnej radości i szczęścia. Zwłaszcza teraz, gdy wielu marzy, by - jak śpiewa Bertha - "odnaleźć czas i nie siedzieć w chacie".

Paweł Binek

  • Pippin - płyta z polskimi piosenkami z musicalu
  • wyd. Teatr Muzyczny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021