Kultura w Poznaniu

Opinie

Treści ukryte

Białe ściany dookoła pokryte są literami. Mnóstwem liter. Mają różną wielkość i charakter. Niektóre pisane odręcznie, inne przypominają maszynopis. Mają różne rytmy, gęstości, kształty. Gdzieniegdzie na postumentach ustawione są księgi - również gęsto zadrukowane. Jeszcze chwila, a zbliżymy się do tych konstelacji znaków i zanurzymy w treści. Czy uda nam się z tego coś odczytać?

"Missa Paschalis" elektronicznie

Już wkrótce ukaże się pierwsza płyta z cyklu "Rec.Poloniae", prezentująca dawną muzykę sakralną twórców związanych z Wielkopolską, we współczesnych odczytaniach kompozytorów muzyki elektronicznej.

Taka mała, a taka duża rzecz

Piątkowy koncert Fismolla przypominał spotkanie w gronie przyjaciół. Dobra energia, kameralna atmosfera i niesamowicie ciepłe przyjęcie. 

Podróż z "Maggidem"

Istotne jest, że ta płyta została wydana w Poznaniu, a jednym z trzech jej autorów jest mieszkający w naszym mieście Bartłomiej Oleś. Pozostali dwaj, to jego brat - Marcin i Jorgos Skolias. Najważniejsze jednak, że ukazała się, dosłownie kilka dni temu, płyta naprawdę rewelacyjna.

Żadna religia nie gwarantuje nam spokoju

W swoich książkach dotyka granic absurdu, ukazując w ten sposób płynność wszystkiego, co nas otacza. Bawi się formą, konceptem i językiem, a swoich bohaterów lepi z gliny, która nigdy nie wysycha, więc postaci z jego powieści wciąż ewoluują, stwarzają się na nowo. A propos stworzenia: Bóg w pojęciu Karpowicza to "dwubiegunowa postać, która miała chandrę, więc postanowiła zniszczyć Wieżę Babel". Czy to oznacza, że porozumienia nie będzie?

Extra "Extravaganza"

Wyrwały się wreszcie poznańskie mieszczuchy w piątkowy wieczór z chat swoich wysprzątanych i postanowiły zaszaleć. Porozpinały ciasne gorsety, podkasały grzeczne spódnice i poszły w tango. Nareszcie!

Najpiękniejsza rozpacz

O miłości napisano już chyba wszystko i na wszelkie sposoby. Edyta Krzemień ma natomiast w tym temacie jeszcze bardzo wiele do wyśpiewania. "Opowieści zimowe" zainaugurowały jubileuszowy rok w Teatrze Muzycznym.

Artyści bronią się sami

W miniony piątek wspólnym wernisażem otwarte zostały wystawy: "Bóg i dziewczyna" Ady Karczmarczyk i "U stu-dni islamu" Tomasza Matusewicza. Najnowszymi ekspozycjami Galeria Miejska Arsenał dowodzi, że jej zespołowi kuratorskiemu brak wystawienniczego warsztatu. Złe praktyki odbijają się na odbiorze prac, wizerunkach artystów, a przede wszystkim na roli samej galerii.

Gadabit na żywo - i z płyty

Krakowska grupa Gadabit wychodzi od hip-hopu, ale proponuje oryginalny miks wielu gatunków. W czwartek wystąpi w poznańskiej Meskalinie. Jej nowy album "Drzewa" wydała firma For Tune, która oferuje nam jeszcze trzy fascynujące premiery.

Z zachodu na wschód

Najnowszy materiał poznańskiej formacji Dagadana jest jak powiew rześkiego, wiosennego powietrza, wpadającego do zmęczonych zimą pomieszczeń. Z poprzednimi nagraniami łączy go nieskrywana radość życia i odrobina melancholii. Odróżnia nieszablonowe, jeszcze bardziej folkowe podejście do world music. Wrażenia świeże tym bardziej, że sobotni koncert z cyklu "Gramy u siebie", wyprzedził oficjalną premierę czwartej płyty zespołu - 28 lutego.

Mroczny książę triphopu

Adrian Thaws, szerzej znany jako Tricky powrócił z nowym albumem. Wyczekiwany tym bardziej, że Poznań stał się jednym z trzech miast - obok Wrocławia i Warszawy - na trasie koncertowej oryginalnego Bristolczyka. Tym razem grającego w towarzystwie grupy Skilled Mechanics.

Nocne olśnienia

Nie pamiętasz, co dokładnie się wydarzyło. Może zostało kilka obrazów, a może zaledwie ślad emocji, ale wstajesz z przekonaniem, że to był ważny sen.

Piosenki z wczoraj

Lennon i McCartney, David Bowie, Stevie Wonder, Marvin Gaye - piosenki znane m.in. z repertuaru tych artystów płynęły w niedzielny wieczór w klubie Blue Note. Mieczysław Szcześniak, Krzysztof Herdzin i ich koledzy potwierdzili klasę, prowadząc publiczność  w stronę muzyki sprzed lat.

Iluminacje Rimbauda

Niewiele ponad godzinę trwał piątkowy koncert zespołu Rimbaud. Tomasz Budzyński, Mikołaj Trzaska i Michał Jacaszek zachwycili publiczność w Sali Wielkiej Zamku, choć zagrali bardzo wymagającą muzykę.

Autopasożyt

Czy w świecie sztuki wszyscy są pasożytami? Czy w środowisku artystycznym możliwy jest inny model funkcjonowania? Z tymi tematami mierzą się kuratorki wystawy "Status. Pasożyt", którą można oglądać w MONA inner spaces.

Październikowy facet i dziewczyna listopad

Ich płyta była jednym z najważniejszych wydawnictw ubiegłego roku. W piątek Pablopavo / Iwanek/ Praczas wystąpili w Poznaniu i okazało się, że był to w ogóle ich pierwszy wspólny koncert! Dodajmy, koncert znakomity.

Mantra i żywioł

W klubie Blue Note z okazji XIX Dnia Judaizmu odbyły się dwa koncerty. Kontrast między zespołami był ogromny. Oba jednak - i PGR z Markiem Bernsteinem, i Klezmafour - dały obraz, jak bogate mogą być odniesienia do kultury żydowskiej oraz jak chłonna na inspiracje jest sama muzyka. 

Wiatr od stepu

Natalia Bażowska przez ostatnich kilka lat zajmowała się lasem, tworzyła prace zgodne ze swoją naturą. Dorastała w sąsiedztwie górskiej kniei i tutaj zawsze czuła się jak u siebie. Teraz postanowiła pójść dalej. Opuściła las, duch wędrówki pchnął ją w kierunku stepów. Jak przebiegła jej podróż relacjonuje na wystawie "Stepowa dusza"  w poznańskiej galerii Rodriguez. 

Terapia Tuwimem

"Dla antysemitów jestem Żydem, a moja poezja jest żydowską. Dla Żydów-nacjonalistów jestem renegatem, zdrajcą. Trudno!" - z charakterystycznym dystansem do siebie pisał w roku 1924 Julian Tuwim. Jego twórczość przypominał koncert "Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz", który odbył się w ramach trwającego właśnie w Poznaniu Dnia Judaizmu.

Z pasją, z życzliwością

Koncert z okazji 70. urodzin Agnieszki Duczmal zgromadził sympatyków uznanej Maestry i Amadeusa. W bardzo zróżnicowanym, zorientowanym biograficznie programie znalazły się m.in.: Koncert f-moll Chopina, Kesukaan I Schaeffera i kwartet Z mojego życia Smetany.

1 109 Strona 110 111 112 113