Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Raz, dwa, trzy, atrakcje wybierasz ty!

W tym roku Dzień Dziecka będziemy świętować przez cały weekend. Mali poznaniacy z pewnością nie będą się nudzić.

Fot. materiały Teatru Animacji - grafika artykułu
Fot. materiały Teatru Animacji

Dzień Dziecka to chyba najbardziej kolorowe i wesołe święto w ciągu całego roku. Już niebawem świętować będziemy je po raz sześćdziesiąty czwarty. Jego inicjatorem była międzynarodowa organizacja, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. W Polsce obchodzimy to święto 1 czerwca, ale na przykład dzieci w Japonii świętują już 5 maja, z tej okazji wywieszając przed domami papierowe karpie...  A jak ten dzień spędzą mali mieszkańcy Poznania?

Papierowy teatr i prawdziwe włoskie lody

Oczywiście będą mogli pójść do teatru. I mają, w czym wybierać, ponieważ większość poznańskich scen przygotowała dla nich coś specjalnego. Teatr Animacji zaprasza małych widzów już w sobotę na "Calineczkę", czyli piękny i rozśpiewany spektakl w reżyserii Artura Romańskiego. Przed przedstawieniem i w przerwie na gości czekać będzie niespodzianka - malowanie twarzy. Chętni będą mogli zamienić się w elfy i ropuchy. Ponadto, maluchy będą mogły także przymierzyć kostium oraz zapoznać się z teatralną lalką, a po przedstawieniu wyruszyć w podróż za kulisy.

Propozycje dla najmłodszych przygotował także Teatr Muzyczny, gdzie na scenie - 31 maja o g. 10 - pojawi się królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Ale na tym nie koniec, bo we foyer teatru zadomowią się także inne postaci - każdy będzie mógł poznać osobiście swojego ulubionego bohatera, uścisnąć mu dłoń bądź też zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Nie zabraknie także gier, zabaw i prawdziwych włoskich lodów.

W gmachu pod Pegazem natomiast w sobotę zaprezentowany zostanie spektakl "Jaś i Małgosia" w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej z muzyką Engelberta Humperdincka, a w niedzielę "Kopciuszek" Prokofiewa.

Coś innego natomiast proponuje maluchom Teatr Nowy, który pierwszego czerwca zaprasza dzieci o 3 do 6 lat do Cafe Nowa na "Poranek filmowy", a następnie na czytankę "Innej podróży" autorstwa Lottay Olsson & Marii Nilsson Thore.  Po spotkaniu odbędzie się kiermasz książek.

Planując Dzień Dziecka, należy także pamiętać o propozycji Teatru Kamishibai, który zaprasza na swoją "Bajkę Rosyjską i jajka Fabergie" - 31 maja do Klubu Gauganek (ul. 3 Maja 49). Prezentowany przez nich "Papierowy teatr" to cykl warsztatów literacko-artystycznych, których celem jest pokazanie dzieciom różnorodności kultur i zwyczajów, a także zapoznanie ich z tradycyjnymi baśniami, legendami i podaniami. - Baśnie przedstawione zostaną w atrakcyjnej dla dzieci postaci teatru-ilustracji. Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci - tłumaczą twórcy.

Średniowieczny plac zabaw

Ci sami artyści pojawią się także w Parku Kasprowicza, gdzie 1 czerwca o g. 19 zaprezentują gwatemalską bajkę  "Zakochany koliber". Tam również od samego rana odbywać się będzie VI Otwarty Bieg Łazarski Arena 2014 - "Uśmiech Dziecka" oraz wiele gier i zabaw przygotowanych m.in. przez Akademię Koszykówki oraz CIM Horyzonty.

W plenerze również, na terenie Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na Ostrowie Tumskim, specjalnie z okazji Dnia Dziecka powstał średniowieczny plac zabaw. Ponadto, organizatorzy zapraszają już w sobotę na warsztaty garncarskie, na których dzieci wykonają samodzielnie naczynia z gliny wzorowane na wczesnośredniowiecznych znaleziskach. W niedzielę będzie można zwiedzić wystawy w Pałacu Górków (siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przy ul. Wodnej 27) oraz wziąć udział w loterii fantowej. Uwaga, na pierwszych małych gości będzie czekać słodki poczęstunek. Dodatkowo o g. 13 odbędzie się tam mini pokaz mumifikacji dla najmłodszych - na wystawie "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", a o g. 14 czytanie bajek - na wystawie "Pradzieje Wielkopolski".

Rowerem po drzewach

Poza tym, 31 maja najmłodsi artyści będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach plastycznych. Pracownie Centrum Kultury Zamek zapraszają na otwarte zajęcia z podstaw rysunku, malarstwa i grafiki. W ramach spotkań zostaną zaprezentowane różne techniki z obszaru sztuk plastycznych - począwszy od tych podstawowych, po malarstwo sztalugowe i techniki graficzne.

Wiele atrakcji i ciekawych zajęć, przygotowali dla dzieci także artyści z pracowni architektonicznych. Zaproponują oni maluchom i ich rodzicom siedem warsztatów opowiadających o mieście. Organizatorzy chcą tym samym, by jego uczestnicy zastanowili się, po co jest miasto i do czego służy, jak się je buduje i jak ono działa.

Miastem dzieci zajmą się także na warsztatach "Budujemy Poznań", podczas których przeniosą się w dawne czasy, kiedy miasto to było jeszcze małą osadą na Ostrowie Tumskim, i spróbują je zbudować na nowo. Zajęcia te odbędą się w ramach programu "Rowerem po drzewach", które poprowadzą animatorzy z Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Empiku. W ich ofercie są także m.in. zajęcia "Przecinek i kropka", podczas których dzieciaki poznają historię alfabetu, pisma i druku, proces powstawania książek oraz wezmą udział w głośnym czytaniu.

Wiele warsztatów (w tym plastyczne i kulinarne) oferuje także Stary Browar, gdzie odbędzie się także gra, która polega na zbieraniu naklejek z kolorowymi zwierzakami, i zostanie zaprezentowany spektakl w wykonaniu Teatru Atofri "Ślady". Jego tematem są tytułowe ślady, które -jak piszą twórcy - czasem są ulotne, czasem tajemnicze, a zawsze opowiadają niezwykłe historie. Spektakl przygotowano we współpracy z Teatrem Helios z Niemiec.

Poduszkowiec i Muppety

W Concordia Design natomiast w najbliższy weekend odbędzie się IV edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci. W jego programie znalazły się warsztaty, spektakle dla najnajmłodszych w wykonaniu Studia Teatralnego Blum oraz kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Ale, zdaniem organizatorów, najważniejszym punktem na mapie festiwalu jest interaktywna wystawa "Ene Due De", która w pełni została zaprojektowana i stworzona przez dzieci i dla dzieci. "Na tegorocznej wystawie znajdą się m.in. prototypy prawdziwej biżuterii zaprojektowanej przez dzieci dla mam; drzewo, które jest świetlną, napędzaną korbkami i oszczędzającą prąd instalacją czy poduszkowiec -  miękki i przyjazny pojazd stworzony z masy poduszek" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Filmowo zapowiada się niedziela w Zamku, gdzie w ramach Przeglądu "Oko Kalejdoskopu" zaprezentowane zostaną stworzone przez dzieci animacje. Filmy będzie można oglądać podczas trzech seansów: od 1 do 3 czerwca w Sali Kinowej. Oprócz nich organizatorzy proponują także warsztaty i wycieczkę do Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych.

Także Multikino włącza się w obchody Dnia Dziecka - od 30 maja do 2 czerwca oferuje dzieciom bilety w promocyjnej cenie. W repertuarze: "Pan Peabody i Sherman", "Violetta. Koncert", "Lego-Przygoda", "Muppety: poza prawem" oraz premierowe obrazy (już w regularnej cenie): "Listonosz Pat", "Czarnoksiężnik z Oz: Powrót Dorotki" oraz "Czarownica".

Ponadto o Dniu Dziecka nie zapomniało także Nowe Zoo, które zaprasza do rodzinnego udziału w warsztatach z języka angielskiego. - Chcemy pokazać, że nauka angielskiego może być fascynującą przygodą. Poznawanie tematycznego słownictwa połączone z obserwacją żywych, egzotycznych zwierząt z pewnością zapadnie na długo w pamięć - wyjaśnia Estera Kuszyńska, nauczycielka British Council w Poznaniu, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Oczywiście to jeszcze nie koniec atrakcji. Zainteresowani mogą zajrzeć również do Starego Zoo, gdzie odbędzie się "Bajkoczytanie", do Cascader Parku, na Malta Ski, do Cafe Bonbon czy Rogalowego Muzeum Poznania.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Dzień Dziecka - wybrane propozycje
  • 30.05-1.06
  • Poznań