Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Przed nami wielki eksperyment?

Yoko Ono i Thurston Moore na Transatlantyku.

. - grafika artykułu
fot. mat. Festiwalu Transatlantyk

Solowy występ każdego z tych dwojga artystów okrzyknięty byłby zapewne wydarzeniem. Cóż dopiero kiedy pojawiają się na scenie wspólnie?! Czy zatem czeka nas niezapomniany artystyczny wieczór? Najprawdopodobniej tak, choć mimo magnetyzmu nazwisk obojga wykonawców (a może w związku z nim) można się jednak spodziewać muzyki z pogranicza eksperymentu, a nie wieczoru z muzyką popularną (czy tym bardziej przebojową).

Yoko Ono skończyła w tym roku - wierzyć się nie chce - osiemdziesiąt lat! Wspominamy o tym jednak nie po to, by szukać niedyskretnych ploteczek, ale by podkreślić niezwykłość i konsekwencję jej artystycznej drogi. Przez całe swe twórcze życie lubiła iść pod prąd, szukała nowych estetycznych wyzwań, zaplatała awangardowe idee w popkulturę - i tak jest do dziś. Jej ostatnie fonograficzne dokonanie to wydana jesienią ubiegłego roku płyta Yokokimthurston. Zgodnie z tytułem to wspólne dzieło Ono oraz dwojga byłych liderów legendarnego zespołu Sonic Youth - Kim Gordon i Thurstona Moore'a. Poznański koncert, w ramach festiwalu Transatlantyk, będzie kontynuacją tego niezwykłego spotkania Ono i Moore'a. Na pewno przed nami doznania niebanalne.

Yoko

Kiedy poznała Johna Lennona w Indica Gallery w Londynie, była już doświadczoną artystką konceptualną. Związana z grupą Fluxus, współpracowała z La Monte Youngiem i Johnem Cage'em. W tym pamiętnym dniu w 1966 r., który opisały wszystkie beatlesowskie biografie, Lennon ponoć ugryzł jabłko będące fragmentem jej ekspozycji, a ona pomyślała "Jak śmiesz!". Później powiedziała mu, że może wbić gwóźdź za pięć szylingów, a on odparował, że da jej wyimaginowane pięć szylingów i wbije wyimaginowany gwóźdź. To był początek ich romantycznej mitologii. Potem było wspólne życie, wspólne nagrania - lepsze i gorsze. Przede wszystkim oboje stali się światowymi symbolami walki o pokój, czego wyrazem była m.in. akcja Bed-In w łóżkach hotelowych w Amsterdamie i Montrealu. Po śmierci Lennona, Yoko nie wycofała się ani z działań artystycznych, ani społecznych.

Thurston

Cóż połączyło ją z Thurstonem Moorem? Otwartość, skłonność do eksperymentów i poszukiwań formalnych, gotowość do dalekiego wychodzenia poza rockową czy popową sztampę. Moore to jeden z symboli intelektualnej, niezależnej amerykańskiej sceny muzycznej. Od 1981 r. przez trzydzieści lat działalności stał na czele zespołu Sonic Youth - formacji ikonicznej, mającej olbrzymi wpływ na pokolenia rockowych niezależnych na wszystkich kontynentach. Sonic Youth to gitarowe sprzężenia, ściana dźwięku, transowe, motoryczne granie, a zarazem świadomość rockowej tradycji. Moore brał też udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Backbeat, gdzie kilku off-rockowych twórcow zagrało muzykę ery... beatlesowskiej. Niezależnie więc od tego, co się wydarzy, 7 sierpnia w Auli UAM o g. 20, czeka nas spotkanie z dwojgiem niebanalnych, magnetycznych osobowości.

Tomasz Janas

  • Yoko Ono i Thurston Moore
  • 7.08, g. 20
  • Aula UAM