Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Poznańska szkoła designu

Najlepszy poznański design, czyli wystawa "Perspective_s from Poznan" od 22 września prezentowana będzie w Brukseli: podczas Brussels Design September oraz w Parlamencie Europejskim.

Hubert Wojciech Janicki, "Hubek", fot. sesja do katalogu wystawy w Starym Browarze - grafika artykułu
Hubert Wojciech Janicki, "Hubek", fot. sesja do katalogu wystawy w Starym Browarze

W Poznaniu słowo "design" odmienia się w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Przybywa wystaw i akcji promujących ambitne projekty i zdolnych projektantów z Wielkopolski, a także miejsc, które stawiają na dobry design: Concordia Design, SPOT, Stary Browar... Zwłaszcza otwarcie pierwszego w kraju Centrum Designu w zabytkowej Concordii w listopadzie 2011 - postawiło Poznań w pierwszym rzędzie wśród polskich miast aspirujących do miana stolicy designu. Droga do takiej stolicy wciąż jeszcze daleka, ale już powoli pojawia się w zasięgu wzroku...

Działają w Poznaniu dwa ważne ośrodki kształcące przyszłych projektantów: to od lat Uniwersytet Artystyczny oraz od niedawna międzynarodowa szkoła projektowania - School of Form. Edukują więcej studentów wzornictwa niż wszystkie pozostałe uczelnie w Polsce razem wzięte. Przy tym - nie konkurują ze sobą, tylko programowo się uzupełniają.

Coraz więcej marek, związanych z Wielkopolską, zaczyna liczyć się w świecie: Astromal, Coccodrillo, Comforty, Marmorin, Meble Vox, Noti, Porcelana Chodzież, Profim... Te młode marki swój design prezentują podczas ważnych międzynarodowych wydarzeń i zaczynają odnosić tam pierwsze sukcesy.

Uniwersalne rozwiązania dla świata

Jednym z ostatnich i jak dotąd największym przedsięwzięciem w dziedzinie designu, w które zaangażował się Poznań jest projekt "Perspective_s from Poznan" - dwa konkursy projektowania, które zwieńczyła wystawa od kilku miesięcy podróżująca po Europie.

Pierwszy konkurs wyłonił najciekawsze projekty do realizacji w przestrzeni miasta, drugi - ciekawe obiekty gotowe do produkcji. - Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują wystawę "Perspective_s from Poznan" to artyści, którzy w świadomy sposób kreować będą w najbliższych latach wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponujące światu uniwersalne rozwiązania - uważa prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Co zaproponowali młodzi, twórczy projektanci, by wzbogacić przestrzeń miasta?

"Electricity" - miejską ławkę wykonaną z ciepłego betonu, z wmontowanym systemem, który umożliwia ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni oraz portem usb, który pozwala naładować telefon czy laptopa.

"Rozgrzej Rączki" - trochę surrealistyczny "przyrząd" montowany w przestrzeni miasta umożliwiający ogrzanie rąk w mroźne dni.

"Hubek" - siedzisko miejskie przypominające kształtem hubę, "wyrastające" w różnych najmniej oczekiwanych miejscach - na ścianach i płotach - zastępujące tradycyjne miejskie ławki.

To tylko niewielka część spośród zwycięskich projektów, prezentowanych na wystawie.  

Naśladownictwu mówią nie

Najlepsze projekty wskazało jury, w którym zasiadał m.in. wybitny projektant Ross Lovegrove. Odbierając w listopadzie 2010 r. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego mówił w Poznaniu: - Polski, autorski design jest naszą siłą tym większą, im pewniej prowadzimy dialog z designem zachodnim, nie godząc się na płytkie i bezwartościowe naśladownictwo. Projekty, które zwyciężyły w obu poznańskich konkursach, pokazały, że młodzi polscy designerzy myślą podobnie.

Wystawa "Perspective_s from Poznan" wciąż jest w trasie. Swoją premierę miała w kwietniu podczas Milano Design Week w Mediolanie. Potem był Berlin i Gdynia. Najbliższy przystanek to Bruksela. Na przełomie września i października prezentowana będzie podczas Brussels Design September oraz w Parlamencie Europejskim.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Perspective_s from Poznan"
  • Brussels Design September, 22-29 września
  • Poznan Design Days - prezentacja w Parlamencie Europejskim, 1-5.10
  • Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013", "Fundusze Europejskie - Dla rozwoju innowacyjnej Wielkopolski".