Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Poznań Wzywa do przepływu

- Przepływ myśli i konfrontacja idei ożywiają tkankę miasta. Są jak miejski krwiobieg - mówią organizatorzy festiwalu Poznań Wzywa. Jego czwarta edycja rozpoczyna się 29 maja.

Kadr z filmu "Gdyby ryby miały głos". Fot. J. Gryglewicz / mat. org. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Gdyby ryby miały głos". Fot. J. Gryglewicz / mat. org.

Do tej pory organizatorzy festiwalu przybliżyli widzom mroczną stronę miasta, postaci i miejsca, które istnieją na marginesie lokalnej historii, oraz zajęli się problematyką przekładu. W tym roku zachęcają do przyjrzenia się przepływom i zanurzenia się w nich. - Prowokujemy do badania "granic" miasta - granic wychodzących daleko poza administracyjne podziały. Jednocześnie jego zamknięty obszar staje się dla nas dynamiczną przestrzenią starć, przepływów i twórczych konfrontacji - tłumaczą. I wyjaśniają, że przepływy wyobrażają sobie jako miejski krwiobieg. - Są podstawą miasta. Bez nich - nie tylko w znaczeniu przepływu ludności, ale też przepływu myśli, idei i inspiracji - miejska tkanka stałaby się martwa - mówią. Tegoroczna edycja festiwalu Poznań Wzywa wystartuje w ostatni czwartek maja i potrwa do niedzieli, 1 czerwca.

Fizyczna teoria

Festiwal rozpocznie wernisaż wystawy "Pole potencjalne", który odbędzie się w Galerii Siłownia. - Wydarzenie to nie rzutuje ani nie wpływa na dalszy przebieg festiwalu, lecz stanowi jego inaugurację. Taka sytuacja wymaga od organizatorów zachowania otwartego a zatem potencjalnego charakteru wypowiedzi, ale też nie może pozostać nieokreślona. Szczęśliwie podczas poszukiwań takiej formuły przeczytałem na Wikipedii zdanie dotyczące hasła "przepływy". Była to definicja z dziedziny fizyki, a ja jako absolutny dyletant tej nauki, bez większego zagłębiania się w szczegóły, nie byłem w stanie jej właściwie odczytać. Zdanie to jednak stało się dla mnie impulsem do dalszych działań - opowiada Michał Ciesielski, kurator wystawy.

Ponadto w programie festiwalu znalazła się wystawa Marka Tobiasa Winterhagena pt. "Zero" oraz projekt Liht Acty, którego współorganizatorem jest HAT, czyli Interdyscyplinarne Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology. Light Acty to jednodniowy program, w skład którego wchodzą m.in. wystawa "To wszystko było w pyle" w pracowni/galerii Oscylacje, pokaz interaktywnych instalacji Light Objects, performance Lightskin oraz koncert zespołu Shivers & Shakes na Dziedzińcu Sztuki i Nauki Collegium Maius.

Zawrócone nurty

Dla miłośników muzyki i teatru zaplanowano znacznie więcej atrakcji. W czwartek w klubie Dragon wystąpią grupy: Fingers, Hoszpital, Appleseed i Eleanor Gray, a w piątek w Starym Korycie Warty nieoczekiwane atrakcje zapewnią poznaniakom artyści z teatru Circus Ferus, którzy zapraszają na spektakl "Freak show".

Dzień później natomiast w przestrzeni Tłustej Langusty zaprezentują się performerzy: Monster Hurricane Wihajster - czyli Monika i Hubert Wińczyk, Grupa CONCRIT, Konrad Juściński, Kamil Wnuk oraz Łukasz Trusewicz. - Bez obaw, zadbamy o to, żebyście nie utonęli, choć nurty zostaną kilkukrotnie zawrócone - zapewniają artyści. Poza tym swój monodram pt. "Moje szczęście" zaprezentuje Teatr s.tr.a.c.h. Spektakl ten, oparty na prozie Olgi Tokarczuk, jest również świetną propozycją dla miłośników literatury.

O tym, co utonęło

Uczestnicy festiwalu mogą wziąć także wziąć udział w rozmowie o poznańskich inspiracjach z twórcami literatury: Joanną Roszak, Michałem Larkiem, Waldemarem Ciszakiem i Wojciechem Szydą, oraz posłuchać "Opowieści z Poznania" w wykonaniu Szymona Góralczyka. - Będzie można usłyszeć o tym, co bezpowrotnie utonęło w wirze mniej i bardziej celowych, słusznych i niesłusznych, zmian tkanki miasta, a czasem po prostu zatarło się w powszechnej świadomości - zachęcają twórcy.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o śniadaniu nad Wartą (w sobotę i w niedzielę o g. 11 miedzy mostem św. Rocha a Królowej Jadwigi). 31 maja podczas debaty "Martwa rzeka" wraz z Mateuszem Kiszką i przedstawicielami stowarzyszenia Ulepsz Poznań porozmawiamy o roli, jaką odgrywa rzeka we współczesnym mieście. Natomiast w Dzień Dziecka, po pokazie filmu "Gdyby ryby miały głos" w reżyserii Tomasza Jurkiewicza (g. 18, kluboksięgarnia Głośna) odbędzie się spotkanie z Łukaszem Chrzuszczem. Na co dzień aktor poznańskiego Teatru Polskiego tym razem wciela się w postać Wojtka, cierpiącego na chorobę kręgów szyjnych trzydziestolatka, którym opiekuje się matka. Film i spotkanie będą pretekstem do rozmowy o kondycji współczesnych trzydziestolatków.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Poznań Wzywa - Przepływy
  • 29.05-1.06
  • wstęp wolny