Tegoroczny sezon w Teatrze Wielkim zasilą gościnnie m.in. Barbara Dobrzańska, Wojciech Gerlach oraz Helena Zubanovich, która już w piątek pojawiła się na scenie w tytułowej roli w "Carmen" Bizeta. Spektakl otwiera sezon i jest zapowiedzią dalszych planów zespołu, któremu, jak zapewnia dyrektor Renata Borowska-Juszczyńska, zależy nie tylko na wprowadzaniu na afisz nowych tytułów, ale również na dbaniu o wysoki poziom tzw. codziennego repertuaru. - Musimy inwestować w przyszłość opery - powiedziała Borowska-Juszczyńska na piątkowej konferencji prasowej. Przedstawiła też nowego szefa baletu, Tomasza Kajdańskiego. Artysta zaznaczył, że chciałby realizować przedstawienia z akcją. - Interesuje mnie tancerz, który jest medium, a nie tylko kręci piruety - powiedział.
Już w październiku czeka nas premiera dwóch oper jednoaktowych: "Dziecko i czary" Maurice'a Ravela oraz "Słowik" Igora Strawińskiego na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Reżyserią obu zajął się Ran Arthur Braun, a kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. W styczniu na afisz trafią kolejno: "Rycerskość wieśniacza" Mascagniego i "Pajace" Ruggiero Leoncavallo w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego, który w ubiegłym sezonie zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego "Aniołami dziwnych przypadków".
Następnie odbędzie się prapremiera "Space opery" Aleksandra Nowaka do libretta bułgarskiego pisarza Georgija Gospodinowa. Wśród realizatorów tego spektaklu są: Marek Moś, Ewelina Piotrowiak i Katarzyna Nesteruk. Propozycja ta stała się pretekstem do zorganizowania pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji operologicznej. - Chcielibyśmy zaprosić osobistości z całego świata, które na poziomie merytorycznym będą rozmawiać o operze. Będą to kompozytorzy, reżyserzy, dyrygenci i muzykolodzy - powiedział Michał J. Stankiewicz, kierownik literacki teatru. Założeniem konferencji jest próba odpowiedzi na pytania: dlaczego warto komponować opery? Czy warto wystawiać te współczesne oraz skąd pozyskiwać na nie środki finansowe?
Wśród premierowych zapowiedzi jest jeszcze "Halka" Stanisława Moniuszki, nad którą kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura, oraz opera dla dzieci "Mikołajek i inne chłopaki", która powstanie w ramach projektu Laboratorium Teatru Operowego. Reżyserką spektaklu, który zakończy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim, będzie doktorantka Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Regina Lissowska. Oprócz tego w planach zespołu jest również kilka koncertów i wznowień, m.in. spektaklu "Cosi fan tutte" czy "Madame Butterfly".
Monika Nawrocka-Leśnik