Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nowy sezon w Teatrze Animacji

Na początek - "A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej. Tekst ten wygrał 25. Konkurs na Sztukę Teatralna dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka.

. - grafika artykułu
Marek Waszkiel, fot. W. Wylegalski

Dyrektor Teatru Animacji, Marek Waszkiel, szukając nowych form - nie tylko w teatrze, zaprosił nas na nietypową konferencję prasową, która towarzyszyła inauguracji Nowej Galerii Teatru Animacji. Waszkiel opowiedział o planach, jakie ma zespół, ale przede wszystkim otworzył wystawę scenografii i lalek z bliskowschodniego i średniowiecznego eposu miłosnego "Lalja i Madżnun". Spektaklu, nad którym w Baku pracują artyści z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy. - Miałem bardzo trudne dzieciństwo i nie miałem żadnych zabawek. I w związku z tym postanowiłem wtedy, że kiedy dorosnę, kupię ich sobie bardzo dużo. Potem jednak stwierdziłem, że lepiej zrobić je samemu - wyznał na spotkaniu Tarlan Gorcu, reżyser. Premierę tej opery lalkowej zaplanowano na maj 2015 roku w Baku.

W Teatrze Animacji natomiast, na samym początku sezonu zobaczymy sztukę Marty Guśniowskiej pt. "A niech to Gęś kopnie!". Znana poznaniakom dramatopisarka, tym razem zadebiutuje także w roli reżyserki. A pomagać jej będzie scenografka z Litwy, Julija Skuratova. Następnie na scenę wkroczą artystki z Teatru Atofri, Beata Bąblińska i Monika Kabacińska. - Spektaklem tym otworzymy naszą nową scenę: Lamus. Będziemy na niej pokazywać spektakle dla tych najmłodszych dzieci - mówił Marek Waszkiel.  Kolejną premierę przygotują dwie niezależne artystki: Maria Żylne i Ewa Woźniak. A po nich, do głosu dojdzie Marcin Jarnuszkiewicz, który pracować będzie na pewnym niemieckim tekście... - Zapowiada się ładny spektakl. Bardzo plastyczny i poetycki - zachęca, dyrektor Teatru Animacji.

Jednocześnie zespół liczy także na to, że w trakcie sezonu zrealizuje swoje plany związane z kilkoma projektami, na których wyniki właśnie oczekuje. A jest to m.in. projekt "Teatr Cieni", w który zaangażowane oprócz Teatru Animacji będą także teatr ze Sztokholmu i jeden włoski; projekt polsko-japoński, w ramach którego zespół aktorów z Teatru Animacji pracowałby nad spektaklem w Kraju Kwitnącej Wiśni; oraz projekt polegający na kształceniu fachmanów. - W nowym roku chcemy wystartować ze szkołą konstruktorów pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Planujemy praktyczne warsztaty, bo wiele zawodów wymiera - tłumaczył Marek Waszkiel. 

W tym sezonie także, inny charakter będzie miał Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY. Tym razem, nie będzie on trwał kilka dni, tylko cały rok. - Wystartujemy już w marcu i co miesiąc - do listopada, prezentować będziemy po jednym spektaklu z gatunku formy. Rano - dla dzieci i wieczorem - dla dorosłego widza - opowiadał dalej, obecny na spotkaniu dyrektor.

Na koniec przekazano także informację, iż spektakl "Szewcy" w reżyserii Anny Rozmianiec został wybrany spośród 109 innych przedstawień i prezentowany będzie w ramach programu "Teatr Polska". Artyści odwiedzą wówczas m.in. Jarocin, Kłodzko, Głogów i Nowy Sącz.

Monika Nawrocka-Leśnik

więcej: www.teatranimacji.pl