Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nominacje do nagrody im. Józefa Łukaszewicza

Biblioteka Raczyńskich ujawniła dziś listę książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Nagroda przyznawana jest rokrocznie autorom najciekawszych publikacji związanych ze stolicą Wielkopolski. Na tej liście mogą znaleźć się propozycje z każdego gatunku literackiego, pod warunkiem spełnienia kryterium, jakim jest zaakcentowanie wątku poznańskiego.

Kapituła konkursu składa się z przedstawicieli poznańskiego środowiska kultury i nauki, a oceniając publikację bierze pod uwagę jej stronę merytoryczną, językową, redakcyjną i edytorską. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Poznaniem, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o mieście.

W tym roku wśród nominacji znalazły się dwie publikacje z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Biała Kalia Marty Mrugalskiej - intrygująca powieść kryminalna, której akcja rozpoczyna się w Poznaniu w pewne ciepłe lipcowe popołudnie 1908 roku. Lokatorzy kamienicy na poznańskiej Wildzie ustawiają się do pamiątkowego zdjęcia, nic nie zapowiada nadchodzącej tragedii. Kiedy rodzice zauważają brak jednej z córek, rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania. Niestety, dopiero o świcie poznają prawdę. Zwłoki dziewczynki leżą pod przydrożnym krzyżem, na ciele dziecka ktoś położył białą kalię... Powieść znakomicie popularyzuje historyczne zakątki Poznania, z naciskiem na Wildę.

Śladami Marcelego Mottego Izabeli Wyszkowskiej - subiektywny przewodnik, który prowadzi czytelnika ulicami Poznania. Opisano w nim ulice, miejsca i osoby związane z piewcą stolicy Wielkopolski. Na kartach książki zamieszczone zostały reprodukcje rycin, pocztówek, fotografii, które zachęcają do spacerów po centrum i okolicach. W treść wpleciono fragmenty Przechadzek po mieście Mottego oraz wspomnień spisanych przez jego potomków.

Pozostałe nominacje do nagrody to:

  • Olaf Bergmann, Wojciech Lizak (red. i oprac.) Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek (Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
  • Piotr Bojarski, Fiedler. Głód świata (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
  • Waldemar Gawiejnowicz Surzyński, Gieburowski, Nowowiejski. Wybrane aspekty życia i działalności (Poznań, Wydawnictwo Ars Nova)
  • Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2 (Warszawa, Wydawnictwo Agora)
  • Jacek Łuczak, Halina Bogusz, Martyna Tomczyk Moje Palium (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
  • Jarosław Matysiak Kazimierz Kaczmarczyk1878-1966. Archiwista i historyk (Poznań, Archiwum Państwowe w Poznaniu)
  • Małgorzata Musierowicz przy współpracy Emilii Kiereś Na Jowisza! uzupełniam Jeżycjadę (Warszawa, HarperCollins Polska)
  • Monika Piotrowska Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku (Poznań, Fundacja Pix.house).

oprac. red.