Nominacje do nagrody im. Józefa Łukaszewicza
Biblioteka Raczyńskich ujawniła dziś listę książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

Nagroda przyznawana jest rokrocznie autorom najciekawszych publikacji związanych ze stolicą Wielkopolski. Na tej liście mogą znaleźć się propozycje z każdego gatunku literackiego, pod warunkiem spełnienia kryterium, jakim jest zaakcentowanie wątku poznańskiego.
Kapituła konkursu składa się z przedstawicieli poznańskiego środowiska kultury i nauki, a oceniając publikację bierze pod uwagę jej stronę merytoryczną, językową, redakcyjną i edytorską. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Poznaniem, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o mieście.
W tym roku wśród nominacji znalazły się dwie publikacje z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Biała Kalia Marty Mrugalskiej - intrygująca powieść kryminalna, której akcja rozpoczyna się w Poznaniu w pewne ciepłe lipcowe popołudnie 1908 roku. Lokatorzy kamienicy na poznańskiej Wildzie ustawiają się do pamiątkowego zdjęcia, nic nie zapowiada nadchodzącej tragedii. Kiedy rodzice zauważają brak jednej z córek, rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania. Niestety, dopiero o świcie poznają prawdę. Zwłoki dziewczynki leżą pod przydrożnym krzyżem, na ciele dziecka ktoś położył białą kalię... Powieść znakomicie popularyzuje historyczne zakątki Poznania, z naciskiem na Wildę.
Śladami Marcelego Mottego Izabeli Wyszkowskiej - subiektywny przewodnik, który prowadzi czytelnika ulicami Poznania. Opisano w nim ulice, miejsca i osoby związane z piewcą stolicy Wielkopolski. Na kartach książki zamieszczone zostały reprodukcje rycin, pocztówek, fotografii, które zachęcają do spacerów po centrum i okolicach. W treść wpleciono fragmenty Przechadzek po mieście Mottego oraz wspomnień spisanych przez jego potomków.
Pozostałe nominacje do nagrody to:
- Olaf Bergmann, Wojciech Lizak (red. i oprac.) Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek (Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
- Piotr Bojarski, Fiedler. Głód świata (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
- Waldemar Gawiejnowicz Surzyński, Gieburowski, Nowowiejski. Wybrane aspekty życia i działalności (Poznań, Wydawnictwo Ars Nova)
- Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2 (Warszawa, Wydawnictwo Agora)
- Jacek Łuczak, Halina Bogusz, Martyna Tomczyk Moje Palium (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
- Jarosław Matysiak Kazimierz Kaczmarczyk1878-1966. Archiwista i historyk (Poznań, Archiwum Państwowe w Poznaniu)
- Małgorzata Musierowicz przy współpracy Emilii Kiereś Na Jowisza! uzupełniam Jeżycjadę (Warszawa, HarperCollins Polska)
- Monika Piotrowska Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku (Poznań, Fundacja Pix.house).
oprac. red.