Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nie gódź się

Wiadomo, że książka została przedstawiona artystce do akceptacji i wróciła z entuzjastyczną oceną. Filip Łobodziński, tłumacz 70 wierszy i piosenek Patti Smith, będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

Filip Łobodziński, fot. archiwum prywatne - grafika artykułu
Filip Łobodziński, fot. archiwum prywatne

Patti Smith jest wokalistką, artystką wizualną, pisarką i poetką. Jedną z najsłynniejszych kobiet rocka. Gatunek ten połączyła z poezją. Zasłynęła wraz ze swoim debiutanckim albumem Horses. Potem były jeszcze m.in. Radio Ethiopia, Easter, Wave, Peace and Noise oraz Twelve, na której Smith wykonuje dwanaście utworów ważnych artystów, m.in. Hendriksa, Nirvany i The Doors.

W Polsce ukazało się kilka książek Amerykanki. Za sprawą Wydawnictwa Czarne były to trzy tytuły: Poniedziałkowe dzieci  z 2012 roku, które zdaniem Jacka Wakara z "Kultury Liberalnej" są niewątpliwie jedną z najważniejszych książek, jakie czytał przez ostatnie lata. W recenzji pisał: "Surowa, ale przesycona ciepłem. Prosta, a jakoś poetycka. Kronikarska, ale umykająca niewolniczemu przywiązaniu do faktów". Pozostałe tytuły to prozatorsko-poetycka powieść Obłokobujanie oraz Pociąg linii M z 2016 roku, o którym Paula Mejia pisała w "Newsweeku": "Przed lekturą naiwnie wierzyłam, że Patti Smith zna odpowiedź na każde pytanie. Ale Smith, jak każdy z nas, nierzadko bywa zagubiona, czasem naburmuszona, często zafascynowana ludźmi i przedmiotami, które ją otaczają. Naprawdę warto zatopić się w tej książce z filiżanką dobrej kawy w dłoni".

W lutym 2019 roku nakładem Biura Literackiego ukazał się z kolei tom Nie gódź się. Na publikację liczącą ponad 200 stron składa się 70 wierszy, 19 rękopisów i 12 portretów Patti Smith. Książkę otwiera tekst artystki: "Wbiłam sobie do głowy, że będę malarką, a dzięki temu pragnieniu odnalazłam własny rytm i korzenie mego głosu. Stałam przed przybitymi do ściany płachtami papieru i, daremnie szukając obrazów, rysowałam zamiast nich słowa - rytmy, które z papieru spływały na tynk. Pisanie tekstów wzięło się z fizycznego aktu rysowania słów. Dalsze doskonalenie tego procesu doprowadziło mnie do występów".

Wiersze Smith przetłumaczył znany wszystkim również jako dziennikarz i muzyk Filip Łobodziński. Nie ukrywa, że robił to w pewnym sensie w bliskim kontakcie z artystką. - Wiązało się to z tym, że udostępniła mi swoje rękopisy. Po drugie, książkę zdobią jej portrety. Zrobił je Steven Sebring, jej przyjaciel od lat. Po trzecie, kiedy layout książki został jej wysłany do akceptacji, wrócił z entuzjastyczną oceną - wyjaśniał na antenie radiowej Dwójki. Łobodziński poznał Smith osobiście przy okazji pracy nad inną książką - Tańczę boso, będącą zapowiedzią tomu  Nie gódź się. - Ideały, wiara w to, że jesteśmy w stanie stworzyć świat przyjazny, pełen tolerancji i akceptacji -  to w niej nie umarło, bo nie widziałaby sensu tworzenia - mówił w audycji. - Smith przypomina nam, że te ideały istnieją.

Wielu uważa, że Patti Smith to artystka osobna, która wbrew pozorom nigdy nie dała się zaszufladkować. - To wynika z jej natury, nigdy nie weszła w żaden nurt, nie dała się też wciągnąć w żadną modę. Jest poza stylem i epoką - mówił Łobodziński. Jego Zdaniem artystka jest "dobitna, przekonująca i perswazyjna w swoim śpiewie". Zapewnia, że jej głosu pomylić z żadnym innym nie można. 

Oczywiście, rozmowie w ramach "Czytnika" towarzyszyć będzie spora dawka poezji Patti Smith w interpretacji aktorów Teatru Nowego: Julii Rybakowskiej, Marii Rybarczyk, Michała Kocurka i Jana Romanowskiego.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Czytnik": spotkanie z Filipem Łobodzińskim
  • Teatr Nowy, Trzecia Scena
  • 24.01, g. 18
  • wejściówka: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020