Najbliższa 5-latka w poznańskiej kulturze

- Edukacja i kultura głupcze! - tak na konferencji prasowej dotyczącej kulturalnych planów Poznania, słynne już hasło Billa Clintona sparafrazował poseł Rafał Grupiński. - To jest najważniejsze czym powinniśmy się zająć, aby w przyszłości Rzeczpospolita pozostała państwem otwartym, demokratycznym i tolerancyjnym.
Konkurs dla wszystkich osiedli
Organizowany od 2012 roku konkurs Centrum Warte Poznania skierowany był do tej pory do osób z pomysłami dotyczącymi jedynie ścisłego centrum - Starego Miasta, Śródki, Jeżyc, Łazarza, Wildy. Od przyszłego roku pojawi się nowy konkurs grantowy, adresowany do wszystkich pozostałych osiedli. Chodzi o to, by wspierać działania kulturotwórcze na całym obszarze miasta, w tym także na osiedlach peryferyjnych, a tym samym zaprosić do uczestnictwa w kulturze wszystkich mieszkańców. Z nowych pomysłów wymienić można także konkurs SeniorAkcja na projekty kulturalne dedykowane starszym poznaniakom, konkurs na wydarzenie kulturalne organizowane raz do roku na Inea Stadionie, czy program edukacji kulturowej.
Niedziela dla teatru
Od marca tego roku obowiązuje zakaz handlu w wybrane niedziele. Oznacza to m.in. znacznie mniejszy ruch w galeriach handlowych, które dla części mieszkańców były stałym elementem weekendowego wypoczynku. Jako alternatywę miasto proponuje pilotażowy program Niedziele w teatrze. Dzięki niemu bilety na spektakle grane w niedziele niehandlowe w miejskich teatrach będą aż o połowę tańsze! Pomysł ten podchwyciły instytucje kultury. W efekcie, od czerwca z podobną ofertą rusza Teatr Polski, a od września Teatr Animacji, Teatr Muzyczny i Centrum Sztuki Dziecka. W przyszłym roku do akcji dołączyć ma również Teatr Ósmego Dnia.
Przestrzeń dla twórców
Poznańscy muzycy też nie powinni narzekać. Próbownia - tak ma nazywać się miejsce, w którym będą mogli odbywać próby i nagrywać materiał. Lokalizacja nie została jeszcze wskazana, ale już teraz miasto zapowiada, że będzie szukać miejsca możliwie najbliżej centrum. Rozwijany będzie również projekt stworzenia miejsca wydarzeń i działań kulturalnych w budynku dawnego kina Olimpia, który w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim znalazł się wśród trójki zwycięzców.
Jak wiadomo od dawna, jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych w najbliższych latach będzie budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego. Niedługo ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt budynku, który powstanie przy ul. Skośnej, tuż obok Akademii Muzycznej.
Więcej dla NGO i nie tylko
Na dofinansowanie projektów kulturalnych realizowanych przez organizacje pozarządowe w tym roku przeznaczono 14 mln zł. Według deklaracji władz Poznania, kwota ta ma być co roku zwiększana o co najmniej pół miliona. Podwyżki mają objąć również miejskie instytucje kultury. Jest to o tyle istotne, że Ministerstwo Kultury ograniczyło dotacje, a wsparcia z budżetu centralnego nie otrzymały w ubiegłym i w tym roku na przykład festiwal Ethno Port czy Festiwal Malta.
- Kultura musi być takim kotłem, miejscem, gdzie ścierają się różne poglądy - komentował prezydent Jacek Jaśkowiak podkreślając, że cieszy się z tego, że w Poznaniu chcą pracować choćby tacy twórcy jak Jan Klata i Jan Peszek, których spektakl Wielki Fryderyk można oglądać właśnie na scenie Teatru Polskiego.
Mateusz Malinowski
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018