Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Mieszczaństwo II i III RP

"Granicę" według Nałkowskiej pokaże w niedzielę Teatr Polski. Reżyser Szymon Kaczmarek i dramaturg Żelisław Żelisławski sprawdzają, czy diagnozy stawiane przez pisarkę 80 lat temu wciąż są aktualne.

. - grafika artykułu
"Granica" w Teatrze Polskim. Fot. Monika Lisiecka

- Nie chcemy stworzyć ściągi, bryka z fabuły i charakterystyk postaci. Ale też nie interesuje nas totalna demolka tego tekstu, ponieważ z wyobraźnią i światopoglądem Nałkowskiej raczej się utożsamiamy, niż z nim walczymy - mówi Szymon Kaczmarek, reżyser przedstawienia.

Twórcy, podobnie jak autorka literackiego pierwowzoru, przyglądają się mieszczaństwu. - Nałkowska, patrząc na rodzącą się klasę średnią II RP, nie miała o niej najlepszego zdania. Opisywała świat prowincjonalnego miasta, sparaliżowanego brakiem pomysłu na siebie. Społeczeństwo, które jeszcze nie zdążyło na dobre odzyskać wolności, a już czuło się przegrane. Pogrążone w beznadziei i nieumiejące znaleźć wyjścia z kręgu determinizmów społecznych, finansowych i genetycznych. Społeczeństwo marzące o dużej roli odpowiedzialności i współczucia w relacjach między ludźmi, ale zupełnie niezainteresowane wprowadzaniem tych ideałów w życie. Chcemy sprawdzić, na ile ta diagnoza może być słuszna w przypadku mieszczaństwa III RP. I czy płynie z tego dla nas jakaś nauka - deklaruje reżyser.

Premiera "Granicy" odbędzie się w najbliższą niedzielę na deskach Teatru Polskiego. Kolejne przedstawienia: 16-20 grudnia.

sk, ng

  •  "Granica" Zofii Nałkowskiej
  •  adapt. i dramat. Żelisław Żelisławski, reż. Szymon Kaczmarek
  •  premiera: 14.12, g. 18
  •  Teatr Polski, Duża Scena
  •  kolejne spektakle: 16-20.12