Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Linia rzeki, linia czasu

Co kryje się za logotypem Bramy Poznania?

. - grafika artykułu
.

Błękitno-zielona wstęga dynamicznie przecina białą płaszczyznę. Mknie do przodu - przemierza drogę w czasie i przestrzeni. Znaczy wyraźny ślad. Skręca, zawraca, znów biegnie w przód. Jest rzeką, za chwilę - linią czasu, by zaraz ponownie się zmienić - w alegorię opowieści z wartko płynącą akcją.

Tak rozpoczyna się animacja prezentująca logo Bramy Poznania ICHOT. Błękitno-zielona wstęga jest charakterystycznym elementem identyfikacji wizualnej instytucji i wkrótce stać ma się, obok logo, jej znakiem rozpoznawczym.

Rzeka

Motyw rzeki, nierozłącznie związany z tematem Ostrowa Tumskiego i Środki w Poznaniu stał się inspiracją do stworzenia systemu identyfikacji wizualnej Bramy Poznania. Warta i Cybina, opływające katedralną wyspę, są punktem wyjścia dla pomysłu, by - nawiązująca kolorystyką do barwy wody - wstęga była graficznym wyrazem związku Bramy Poznania z miejscem i jego specyfiką.

Bieg historii

Wstęga ma budzić także skojarzenie z upływem czasu, biegiem dziejów, tak czytelnym, gdy bliżej poznamy Ostrów Tumski i jego zabytki. Wstęga wyraża też historyczną ciągłość - czas nie stanął tu w miejscu - biegnie od ponad tysiąca lat. Dziś my - tak, jak w przeszłości różne społeczności skupione wokół Ostrowa Tumskiego - współtworzymy historię. Podejmując różnorodne działania związane z katedralną wyspą, jednocześnie kształtujemy jej przyszłość. Ilustracją tego nieustającego procesu jest właśnie błękitno-zielona wstęga.

Kształt budynku i logo

Także geometryczna bryła budynku Bramy Poznania była kluczem w myśleniu o tym, jakie znaki graficzne powinny identyfikować i wyróżniać Bramę na tle innych instytucji. Wstęga układa się w kształt budynku, częściowo wrysowuje się w jego kontury - tak powstało logo Bramy Poznania. Przezroczyste ściany - zagięte płaszczyzny wstęgi - sugerują, iż w miejscu tym możliwy jest wgląd w głąb dziejów. Brama Poznania, a tym samym logo, przywodzić mogą na myśl otwartą szkatułę, mieszczącą w swoim wnętrzu niezwykły skarb - dziedzictwo kulturowe.

Natalia Młyńczak

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

W drugiej połowie stycznia animacja dostępna będzie pod adresem: www.trakt.poznan.pl oraz na: facebook.com/trakt.poznan