Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Zrozumieć bioróżnorodność miasta

Czym są rośliny miejskie? Gdzie ich szukać? I czy są one naszymi partnerami, czy wrogami? W rozmowie o mieście i zieleni oraz o zieleni w mieście dyskutować będą pisarka, poetka i botaniczka Urszula Zajączkowska i socjolog Marek Krajewski.

. - grafika artykułu
Urszula Zajączkowska, "Patyki, badyle", fot. materiały prasowe

Coraz głośniej narzekamy na brak zieleni w mieście. Jej braki uwidaczniają zwłaszcza kolejne przechodzące nad miastami burze, powodujące lokalne podtopienia i zalewające podziemne garaże i ulice. Ale ta zieleń, chociaż jako ludzkość staramy się ją brutalnie - za pomocą łopat, buldożerów, remontów i kolejnych placów budowy - eliminować i wyrugowywać z tkanki miejskiej, istnieje. Naturalną potrzebę przyrody do życia i regeneracji wbrew wszelkim przeciwnościom barwnie opisuje laureatka Paszportów Polityki, Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej Gdynia i, wreszcie, Nagrody Literackiej im. Gombrowicza,  Urszula Zajączkowska. W jej Patykach, badylach jest cały rozdział poświęcony roślinom ruderalnym - tym wszystkim chwastom, krzewom, kwiatom i trawom, które egzystują w miastach pomimo ludzkości. Pomimo, gdyż to właśnie one wyrastają na gruzowiskach i rumowiskach, wyszukują dziury w płytach chodnikowych i z uporem przebijają się przy krawężnikach. Są ariergardą roślinności, zwiadowcami odtwarzania się przyrody, przednią strażą podążającej ich śladem flory.

Podczas spotkania zatytułowanego Sekretne życie roślin w mieście z Zajączkowską, która pracę badawczą w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW z powodzeniem łączy z poezją i pisaniem książek, porozmawia socjolog z poznańskiego UAM Marek Krajewski. W końcu o miejskiej roślinności nie można rozmawiać w oderwaniu od ludzi i miasta. Razem tworzymy, a przynajmniej powinniśmy tworzyć, spójny ekosystem, którego podstawą jest szacunek do przyrody. Bo to przecież ona była pierwsza na Ziemi i to my, ludzie, jesteśmy tu (chwilowymi?) intruzami.

Ci, którym niestety nie będzie dane dotrzeć do Centrum Kultury Zamek na spotkanie z cyklu Dzikie Miasto, książkę Patyki, badyle powinni koniecznie przeczytać w domowym zaciszu. Nikt tak pięknie i z taką czułością nie pisze o przyrodzie jak Zajączkowska. Aż żal, że ta książka nie znajduje się, i pewnie nigdy nie znajdzie, na liście szkolnych lektur obowiązkowych.

Adam Jastrzębowski

  • spotkanie z Urszulą Zajączkowską i Markiem Krajewskim Sekretne życie roślin w mieście, z cyklu Dzikie Miasto
  • 3.08, g. 18
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • bilety: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021