Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Zamek Różewicza

W czasach pandemii obcowanie z poezją stało się ważnym doświadczeniem wspólnotowym, ona sama zaś - narzędziem przydatnym do oswajania lęków i nowego oblicza świata. I to właśnie ukazaniu niesłabnącej więzi między światem lirycznym a nielirycznym, diagnozie stanu najnowszej polskiej poezji i omówieniu aktualnych tendencji w poezji światowej poświęcony będzie X Festiwal Poznań Poetów w zamku. W dniach 28-29 maja wszystkim tym, którym bliska jest poezja, patronować będzie - w stulecie swoich narodzin - Tadeusz Różewicz.

. - grafika artykułu
Poznań Poetów w 2013 roku, fot. materiały prasowe

Okoliczności towarzyszące tegorocznej edycji Poznania Poetów są wyjątkowe. Mowa tu nie tylko o ekstremalnej sytuacji pandemicznej, która w ostatnim roku wymogła na kulturze migrację do internetu (gdzie udowodniła swoją niezatapialność), lecz również o Roku Tadeusza Różewicza. Z tego właśnie względu organizatorzy festiwalu pragną skupić się nie tylko na trudnej teraźniejszości, ale też polskiej tradycji poetyckiej i jej recepcji. W tym oczywiście na dziedzictwie patrona edycji, wybitnego kontynuatora myśli europejskiej awangardy. Poznań Poetów po raz kolejny będzie inspirował do literackich poszukiwań, prowokował zażarte dyskusje, a przede wszystkim - zaspokajał głód słów i znaczeń poezją.

Śmieszność, waleczność i arkadyjskość

Czy wielkość boi się śmieszności? Czy śmieszność jest potrzebna współczesnym twórcom i ich czytelnikom? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w trakcie trwającego przez cały festiwal seminarium Różewicz... nie boi się śmieszności, organizowanego we współpracy z IFP UAM. Kolejną okazję do pochylenia się nad recepcją twórczości poety stworzy dyskusja Poezja współczesna. Czy to nadal walka? (28.05), w której wezmą udział Inga Iwasiów, Monika Glosowitz, Konrad Góra i Krzysztof Hoffmann. Rozmówcy, w odniesieniu do różewiczowskiej "walki o oddech" jako nadrzędnego celu poezji, spróbują ustalić, o co i jak może walczyć współczesna liryka w dobie pandemii, postprawdy i populizmów. Czy nadal możemy mówić, że poeci występują po stronie społeczeństwa, któremu odbiera się decyzyjność w sprawach najwyższej wagi?

Seryjne i seryjni

Poznań Poetów to oczywiście także - a dla wielu przede wszystkim - okazja do zapoznania się z najciekawszymi debiutami ostatnich dwóch lat. Dlatego właśnie do grona zaproszonych dołączyły Joanna Bociąg (Boję się o ostatnią kobietę), Antonina Tosiek (storytelling) oraz Patrycja Sikora (Instrukcja dla ludzi nie stąd). Autorek będziemy mogli wysłuchać podczas panelu Po debiucie (przeniesiony na 22.09). Jeśli natomiast chodzi o poetki seryjne - one, czyli Kamila Janiak, Kira Pietrek, Natalia Malek, oficjalnie zabiorą głos podczas części Nie? Nie! (29.05). Do szczerej do bólu rozmowy z Marcinem Jaworskim zasiądą natomiast "weterani": Szczepan Kopyt, Mariusz Grzebalski i Jakub Kornhauser (przeniesiona na 23.09).

To oczywiście nie koniec. Wszyscy ci, którzy bardziej od kunsztu ornamentacyjnego twórcy cenią jego zdolność do zamykania rzeczywistości w sztywnych ramach surowych wersów, będą mieli okazję wysłuchać Grzegorza Wróblewskiego, autora poruszającego, ale też wymagającego tomu Tora! Tora! Tora! (spotkanie przeniesione na 22.09). W bezkompromisowe treści obfitować będą także Trzy kwadranse Góry (przeniesione na 27.10), w trakcie których znany z radykalnych poglądów i praktyk poetyckich Konrad Góra zaprosi słuchaczy do operacji na otwartej (na eksperymenty) polszczyźnie.

Poznań Poetów co dwa lata stara się otwierać okna także na literaturę światową - tym razem te wychodzące na południe uchyli Mario Martín Gijón, hiszpański poeta, prozaik i wykładowca, znany z zamiłowania do ekwilibrystyki słownej i wyszukanych konceptów (29.05).

Dodatkowo, ten festiwal to rzecz jasna miejsce nie tylko dla autorów po debiucie, lecz także dla tych, którzy pragną przełamać blok twórczy i samemu przemówić do świata. To właśnie z myślą o następcach i następczyniach Tadeusza Różewicza, choć nie tylko o nich,  wręczona zostanie Studencka Nagroda Literacka "Z Buta" (29.05), zaś w edycji październikowej odbędzie się spotkanie ze studentami sztuki pisania UAM.

Finałowa gala i powrót do piekła

Jak zapowiadają organizatorzy, jednym z najważniejszych punktów festiwalu będzie ogłoszenie laureatów i wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej (28.05). Gościem gali będzie Hania Rani, czyli Hanna Raniszewska, pianistka, kompozytorka i wokalistka nagrodzona w 2020 roku Fryderykiem za płytę Esja. Koncert artystki, znanej z nowatorskiego podejścia do klasycznych kompozycji muzycznych, które jest jednym z wyznaczników gatunku modern classical, zaplanowano jako ostatnie z wydarzeń festiwalu (29.05). Miejmy nadzieję, że muzyka Hani Rani napełni słuchaczy nadzieją, którą wcześniej tego dnia z pewnością każe im porzucić Jarosław Mikołajewski, zapraszając do wysłuchania autorskiego przekładu fragmentów Boskiej komedii Dantego. Chodzi oczywiście o Piekło.

Tegoroczny Poznań Poetów został podzielony na trzy części, z których pierwsza odbywa się w najbliższy weekend, druga w dniach 22-23 września, z kolei trzecia w terminie 27-28 października. Zamek zapewnia, że większość wydarzeń będzie transmitowana przez internet. Możemy mieć zatem pewność, że poezja i tę próbę przetrwa.

Jacek Adamiec

  • Festiwal Poznań Poetów
  • 28-29.05
  • także: 22-23.09 i 27-28.10
  • CK Zamek/online
  • koncert Hani Rani - bilety: 90 zł
  • na pozostałe wydarzenia - wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021