Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Zamek reporterów z Pawłem Smoleńskim

Po swojej najnowszej książce "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", został uznany za eksperta od Kurdów. Podczas spotkania w CK Zamek Paweł Smoleński opowie o podróży w głąb kurdyjskiej kultury.

. - grafika artykułu
Wyd. Czarne, 2016

Kwestia kurdyjskiej autonomii systematycznie pojawia się w mediach. Są to raczej uproszczone migawki sytuacji polityczno-społecznej, która rozgrywa się na wielu ziemiach Azji. Ludność kurdyjska już od 1908 roku, kiedy utworzyła Kurdyjski Komitet Narodowy, coraz dobitniej domaga się prawa do usankcjonowania swojego państwa, które w praktyce już tworzy. Oprócz wykrwawiania się na wojennych frontach w partyzanckiej walce, rozpaczliwego starania się o wyjście spod panowania innych narodów i zmagania się z Państwem Islamskim żyją normalnie. Pracują, przygotowują posiłki, odwiedzają centra handlowe. I właśnie taką rzeczywistość - wielopoziomową, trudną i codzienną - przedstawia Paweł Smoleński w swojej najnowszej książce "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnego reportażu. Wymienia się go obok Małgorzaty Szejnert i Wojciecha Jagielskiego. W 2006 zdobył Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży "Izrael już nie frunie".

Ostatnia książka Smoleńskiego jest spisem doświadczeń z podróży w głąb kurdyjskiej kultury, która fascynuje autora od lat i którą łączy w jakiejś mierze z polską mentalnością i historią  - Kurdowie ujęli mnie swoją otwartością, wiarą w patrzeniu w przyszłość, ale również tym, że choć tak odlegli kulturowo i geograficznie, uważają się za pobratymców Polaków. To są tacy Górale, choć z Azji. Mimo że są bardzo daleko od Polski, to mogliby mieszkać pod Tatrami - wyznaje autor na swoim oficjalnym facebookowym fanpage'u. Reporter zwiedził pogranicza ziem Turcji, Kurdystanu i Iraku, pokazując czytelnikom miejsca ważne dla tego disporycznego narodu - muzeum ludobójstwa w Halabdży i jazydzkie sanktuarium w Lalisz.

Choć sam nie chce być nazywany ekspertem w sprawie Kurdów, wielu go za takiego uważa. Częstokroć jest proszony o zabranie głosu w ich sprawie. W Poznaniu w CK Zamek w ramach kontynuacji cyklu "Zamek reporterów", odpowie na pytania czytelników. Spotkanie poprowadzi Marcin Jaworski - pracownik naukowy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Marta Maciejewska

  • spotkanie z Pawłem Smoleńskim z cyklu "Zamek reporterów"
  • 14.03, g. 18
  • CK Zamek
  • wstęp wolny