Wysłuchać zagłuszonych

Pozycja Kuciel-Frydryszak stanowi hołd dla naszych przodkiń - służących, wyrobnic, kucharek i sprzątaczek, mam i mamek. W znacznej mierze kobiet, którym nie udało się uciec do miasta. Kobiet, którym przez całe stulecia patriarchat odmawiał prawa do edukacji czy decydowania o swojej przyszłości, zmuszał za to - mimo protekcjonalnego traktowania jako istot słabszych - do wyniszczającej pracy ponad siły. A wszystko to w anturażu biedy i stałych niedoborów wszelkich dóbr warunkujących minimalny poziom komfortu egzystencji.
Chłopki. Opowieść o naszych babkach to książka historyczna, która na wiele sposobów objaśnia teraźniejszość. Opowiada o kształtowaniu opresyjnych mechanizmów, przez które nawet teraz, mimo oficjalnego równouprawnienia, możemy mówić o nierówności płac czy dyskryminacji ze względu na płeć - kulturową lub biologiczną. To książka, która pozwala spojrzeć na rodzinne herstorie z pogłębionym zrozumieniem i zbadać kontekst społeczno-historyczny, w którym osadzone były nasze prababki i babki. Stanowi ważne feministyczne ujęcie ludowej historii naszego kraju, która w ostatnich latach doczekała się wielu wnikliwych opracowań - m.in. Ludowej historii Polski pióra Adama Leszczyńskiego czy Pańszczyzny. Prawdziwej historii polskiego niewolnictwa Kamila Janickiego.
Joanna Kuciel-Frydryszak z wykształcenia jest polonistką. W roku 2012 wydała biografię Antoniego Słonimskiego (Słonimski. Heretyk na ambonie), w 2017 biografię Kazimiery Iłłakowiczówny (Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie). Za tę drugą w 2018 roku została nominowana do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza za najlepszą książkę o Poznaniu. Przed Chłopkami o wielopokoleniowej niewidzialności kobiet pisała m.in. w Służących do wszystkiego. Książka ta zdobyła nominację do Nagrody Historycznej "Polityki" 2019. Spotkanie z autorką otwiera organizowany przez Zamek cykl wydarzeń literackich pt. Aleja Praw Kobiet. Pomysł na tę serię spotkań zbiegł się w czasie z otwarciem na Naramowicach ulicy nazwanej w ten właśnie sposób. To symboliczne działanie stanowi jedną z form upamiętnienia uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych w 1918 roku. W kolejnych odsłonach cyklu w Sali Wielkiej CK Zamek w rozmowie z krytyczką literacką Antoniną Tosiek spotkają się pisarka i scenarzystka Zyta Rudzka oraz dziennikarka Paulina Reiter.
Jacek Adamiec
- spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak wokół książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach w ramach cyklu Aleja praw kobiet
- prowadzenie: Antonina Tosiek
- 3.10, g. 18
- CK Zamek
- bilety: 5 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023